VIDEO REMEMBER Extaz si agonie: momentele magice ale nationalei de la Euro 2000 si dezastrul de la Copenhaga. Urmeaza Euro 2008!

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Duminică, 1 iunie 2008, 14:02 Sport - Stiri Euro 2008

Euro 2000 a fost prima competitie majora la care a participat Mutu
Euro 2000 a insemnat pentru nationala lui Emerich Ienei cea mai mare performanta la un turneu final european: calificarea in sferturille de finala! Dintr-o grupa cu adversari aproape la fel de valorosi ca si cei din Grupa C - in 2000 am infruntat Germania, Portugalia si Anglia -, Romania s-a clasat pe locul 2 cu 4 puncte.

Pe acordurile melodiei "Luptam pentru glorie", urmareste in playerul video cele mai frumoase momente ale nationalei noastre de la Euro 2000.

Si am fi fost si la Euro 2004, daca Urs Meyer nu ar fi facut tot ce i-a stat in putinta sa ajute Danemarca la Copenhaga, inventand un penalty in finalul primei reprize si prelungind partida pana cand Romedahl a reusit sa egaleze pentru un 2-2 nesperat. Desigur, au fost si cele cinci ocazii ratate la scorul de 2-1, insa nimic nu a putut alunga sentimentul de amaraciune...

Nationala a reusit un parcurs foarte bun in preliminariile pentru Euro 2008. Si-a luat revansa in fata Olandei si a ocupat locul 1 in grupa. Mutu, Chivu, Lobont, Contra si Florentin Petre, componentii nationalei la Euro 2000, au ajuns la maturitate. Cum spune si cantecul... "Azi, acum, vom fi mai buni!" Sa speram!

2098 vizualizari

De ce??? (Duminică, 1 iunie 2008, 19:13)

Dorian [anonim]

Doamne ce comentatori penibili... :))) Toata lumea ne fura, doar noi suntem virginali. :)))) Hai sa fim seriosi...am avut o mie de ocazii, un penalty primit in minutul 30 si ceva... Nimeni n-o sa bage mingea-n poarta daca ai nostri nu-s in stare... Ce mai facea arbitrul daca "bagam" 4 goleri? Eh, asa suntem noi, si peste 1000 de ani vom da vina exclusiv pe arbitri, si pe jocurile ce sa fac. "Tragedia tarilor mici" - si alte porcarii de genul acesta. De la fotbal la Eurovision vom fi mereu la fel de penibili in reactii. Cand ne merge bine, e totul super, cand suntem slabi, sunt mereu ALTII de vina. Of...cat mai dureaza complexul asta interminabil? O vesnicie, din pacate... :(