Prima reprezentativa a Romaniei a invins cu scorul de 4-0 pe Muntenegru intr-o ultima partida de verificare inainte de Campionatul European din Austria si Elvetia. Au marcat Adrian Mutu, in minutul 15, Sorin Ghionea, in minutul 49, si Nicolae Dica, in minutele 55 si 69.

Echipe:

Romania: Bogdan Lobont, Cosmin Contra, Razvan Rat, Gabi Tamas, Cristi Chivu, Mirel Radoi, Florentin Petre, Stefan Radu, Adrian Mutu, Razvan Cocis, Ciprian Marica.

Antrenor Victor Piturca

Muntenegru: Mladen Bozovic, Milan Jovanovic, Savo Pavicevic, Jovan Tanasijevic, Mirko Vucinic, Igor Burzanovic, Dragan Bogovac, Nikola Drincic, Vladimir Bozovic, Branko Boskovic, Milorad Pekovic.

Antrenor Zoran Filipovic

Min 1 Inceput furtunos de partida: lovitura de la 11 metri pentru oaspeti, executa Vucinic, dar Lobont apara! Ramane 0-0.

Min 7 un sut de la distanta al jucatorilor muntenegreni trece putin peste poarta unui Lobont iesit mult dintre buturi

Min 10 Radu Stefan respinge o minge in postura de ultim aparator

Min 11 centrarea lui Florentin Petre este retinuta cu mare siguranta de Bozovic

Min 12 Gabi Tamas respinge de pe linia careului de 6 metri o centrare a lui Vucinic. Oaspetii domina inceputul de partida si impresioneaza printr-un joc rapid.

Min 15 GOOOOOOOL MUTU! Fotbalistul Fiorentinei inscrie cu un sut plasat la coltul lung. Romania - Muntenegru 1-0.

Min 19 Faza deosebita realizata de Adrian Mutu, insa sutul acestuia de la aproximativ 11 metri este aparat incredibil de Mladen Bozovic. Ramane 1-0.

Min 20 Lovitura libera executata bine de Vucinic, dar Lobont respinge in corner

Min 24 Vucinic ajunge fata in fata cu Lobont, il dribleaza pe acesta, dar sutul sau expediat cu calcaiul nu-si gaseste tinta.

Min 29 Mutu este lansat in adancime de Chivu, dar sutul Briliantului este respins in ultima clipa de Pavicevic. In faza imediat urmatoare Ciprian Marica nu ajunge la o minge centrata paralel cu linia careului de 6 metri.

Min 37 Mutu centreaza dupa ce il intoarce pe unul dintre fundasii muntenegreni, dar Bozovic intervine din fata lui Marica.

Min 38 Vucinic scapa singur cu Lobont, dar este oprit pentru o pozitie de off-side cel putin suspecta.

Min 44 Marica cere un fault la marginea careului de 16 metri, dar Alexandru Tudor lasa meciul sa curga, spre indignarea publicului.

Pauza. Romania - Muntenegru 1-0.

A inceput repriza a doua

Echipa nationala a Romaniei este mult schimbata fata de prima repriza, pe teren intrand Daniel Niculae, Marius Niculae, Adrian Cristea, Nicolae Dica, Paul Codrea, Cosmin Moti, Sorin Ghionea si Marius Popa intre buturi. In acest moment capitanul primei reprezentative este Cosmin Contra.

Min 49 GOOOOOOOOL Romania! A marcat cu capul Sorin Ghionea. Romania - Muntenegru 2-0.

Min 56 GOOOOOOOOOOOL superb al lui Dica! Stelistul puncteaza printr-un lob de zile mari de la aproximativ 12 metri, dupa o pasa a lui Daniel Niculae. Romania - Muntenegru 3-0.

Min 59 Sutul lui Daniel Niculae este retinut in doi timpi de Bozovic. La masa presei se afla si trimisi ai Federatiei Franceze de Fotbal care-si noteaza de zor date in legatura cu nationala lui Piturca. Acestia vorbeau despre faptul ca romanii sunt tehnici, dar nu stau tocmai bine la capitolul conditie fizica, acolo unde Franta este superioara.

Min 62 Lazialul Stefan Radu respinge inca o data un atac periculos al oaspetilor, fundasul roman fiind unul dintre cei mai buni tricolori de pe terenul de joc.

Min 64 Banel Nicolita rateaza un voleu de la marginea careului de 16 metri.

Min 65 Marius Nicolae dribleaza tot ce ii iese in cale, dar trimite pe langa cu poarta goala!

Min 69 GOOOOOOOL DICA! Sutul splendid din afara careului de 16 metri al fostului pitestean isi atinge tinta! Romania - Muntenegru 4-0. Rezerva Dica a reusit dubla pentru echipa nationala. Fotbalistul a dedicat ambele reusite tatalui sau, decedat in urma cu cateva luni.

Min 79 Intra pe teren Eduard Stanicoiu, de la CFR Cluj, in locul timisoreanului Marius Popa.

Min 80 Adrian Cristea executa slab o lovitura libera, motiv pentru spectatorii preponderent stelisti de la Tribuna I sa-l critice pe mijlocasul dinamovist.

Min 81 Judoka Marius Niculae intra la sacrificiu la un muntenegrean netinand cont de o eventuala accidentare. Drept resplata, publicul ii aplauda combativitatea. Un minut mai tarziu, acelasi jucator il ia la tinta pe Bozovic de la aproximativ 9 metri. Ramane 4-0.

Spectatorii fac valuri pe arena din Bulevardul Ghencea, multumiti fiind de jocul favoritilor si de scorul de pe tabela de marcaj.

Min 88 Sutul lui Nicolita este respins cu piciorul de Bozovic.

Lovitura libera pentru Romania, executa Marius Niculae, dar mingea este deviata in corner de apararea oaspetilor.

Min 89 Daniel Niculae trimite cu capul paralel cu linia portii Muntenegrului.

Fluier final. Romania - Muntenegru 4-0.