Ion Tiriac despre adversarii lui Bute: Cine nu e multumit, sa faca o cerere catre Klitschko

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 12 iulie 2011, 17:52 Sport | Alte sporturi

Bute vs Mendy
Foto: HotNews.ro
Ion Tiriac i-a criticat, marti, pe cei care spun ca adversarii lui Lucian Bute sunt prea slabi, omul de afaceri sugerandu-le contestatarilor sa faca o cerere catre federatia internationala. "Sa se duca cineva (nr. la federatia de specialitate) si sa spuna sa se bata cu Klitschko", a precizat Tiriac.

"Eu nu stiu daca domnul Bute a boxat cu cine trebuia, dar mi se pare ca este impus. L-a batut prea repede? Pai trebuia sa ridice mainile sa-si faca un ochi umflat, o buza sparta? Acest om a aparat aceasta centura de atatea ori, acum sa spunem ca nu e bun cu cine se bate? Pai sa se duca cineva la federatia internationala si sa spuna sa se bata cu Klitschko. Dar ala e prea greu", a fost de parere Ion Tiriac, conform Mediafax.

"Orice am face, pana la urma tot in Romania ne intoarcem. Oricat de frumos ar fi Monte Carlo, Hawaii, Saint Tropez, tot aici ne intoarcem. Sunt sigur ca domnul Bute se gandeste foarte apasat la asta", a completat Ion Tiriac.

Bucurestiul, marele invingator dupa gala lui Bute

"Inainte ca cineva sa-si dea o parere, sa faca niste calcule. Cat a castigat orasul Bucuresti, cat a castigat statul, cat s-a platit TVA. Noi romanii suntem blestemati. Plangem cand nu avem, plangem cand avem, criticam ca nu avem si cand avem ceva, buf, toata lumea incepe" - Ion Tiriac.

Lucian Bute si-a aparat pentru a opta oara centura de campion mondial IBF (pe 9 iulie), "Mister KO" trimitandu-l pe Jean Paul Mendy la podea in repriza a patra. Demn de mentionat este faptul ca aceasta a fost prima infrangere din cariera a francezului. "Sunt mandru ca sunt roman si ca v-am putut face fericiti. Niciodata in cariera mea nu m-am simtit ca acum. Va iubesc si va stimez", a declarat campionul dupa meci.



Citeste mai multe despre   



















4006 vizualizari

  • -12 (14 voturi)    
    nu stiu ce credibilitate poate avea un mafiot (Marţi, 12 iulie 2011, 18:46)

    cocaina pentru VIP-uri [anonim]

    Are un discurs tipic de mafiot. Vorbeste despre cistiguri nesemnificative, dar nu pomeneste nimic despre sifonarile de bani europeni/publici sau despre falsul evident din ring. E ciudat ca ne scoate ochii cu cit a "cistigat" Bucurestiul, de parca el ar fi in spatele la toata masinaria asta de sustras bani si de prefacut albul in negru si negrul in alb.
    • +12 (14 voturi)    
      Lucian Bute (Marţi, 12 iulie 2011, 22:20)

      Ted Serban [anonim] i-a raspuns lui cocaina pentru VIP-uri

      Tin si pe aceasta cale sa-l felicit pe Lucian pentru modul categoric prin care l-a batut pe francez. Ar trebui ca toti romanii de pretutindeni sa fim mandri de faptul ca pentru o zi sau o noapte Bute a facut ca Bucurestiul si Romania sa fie centrul lumii, iar multi care nu au auzit pana acum de Bucuresti si Romania, se cunoasca de unde vine acest baiat. Eu il cunosc personal pe Lucian si stiu ce fel de om deschis si modest este. Iar daca Tiriac a pus umarul sa ajute la promovarea acestei partide, a facut-o pentru ca a vrut sa arate ca si noi romanii stim sa organizam evenimente de amploare care sa placa lumii. Nu-l mai criticati pe Tiriac; daca are bani si posibilitati financiare, este ca la timpul lui a facut bani cu sudoarea fruntii, nu inseland si furand... A contribuit sa duca Romania pe cele mai inalte culmi ale tenisului, impreuna cu Nastase.
      • +2 (4 voturi)    
        ok (Miercuri, 13 iulie 2011, 3:32)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Ted Serban

        ti-am dat un plus, dar banii... Tiriac nu i-a facut din tenis, ci din afaceri cu Petre Roman
  • 0 (2 voturi)    
    ce tot se mai compara atata? (Miercuri, 13 iulie 2011, 0:07)

    ali baba [anonim]

    si pe mine ma cam enerveaza ca se critica acuma in stanga si in dreapta. nu sunt mare fan tiriac, dar are oarecum dreptate aici: daca pierdea, il faceau praf cu critica; acuma ca o castigat, ii criticat ca ii sunt prea slabi adversarii. asta e, ce sa-i faca daca in lumea asta in categoria lui ii bun?! o avut adversari mai slabi, mai buni, iara mai slabi. o sa vina o zi cand in lumea asta o sa se naste altul la fel cum s-a nascut bute, si o sal bata pe bute de-i sar capacele...dar pana atunci sa ne bucuram macar periada asta scurta care o avem. iar dorinel, tot respectul pentru dorinel boxerul, ca ne-a promovat si omul ala oresicum imaginea, dar daca tacea filozov ramanea. ei au boxat in categorii diferite, cu adversari deferiti, in versiuni diferite, etc. ii ca si cum am incerca sa ii comparam pe decebal cu mihai viteazu...care o avut adversar mai tare, imperiul otoman sau imperiul roman. penibil vorbele astea dupa parerea mea.
    • -1 (1 vot)    
      Nu ai inteles nimic... (Miercuri, 13 iulie 2011, 9:23)

      funny [utilizator] i-a raspuns lui ali baba

      Problema este ca jucatorii respectivi exista nu trebuie sa asteptam sa se nasca; doar ca stuff-ul lui Bute ii tot fenteaza!
      Asta nu inseamna ca trebuie sa criticam evolutiile de pana acum ale lui Bute, dar trebuie sa asteptam sa faca pasii importanti in cariera si sa incerce unificarea centurilor!
  • +2 (2 voturi)    
    are dreptate... (Miercuri, 13 iulie 2011, 6:29)

    Florin [anonim]

    in loc sa ne laudam campionii, in loc sa ii facem exemple pentru generatiile tinere, in loc sa il exploatam la maxim pentru imaginea tarii, noi incepem cu vaicarelile. Ce treaba are Bute ca unii au incercat sa politizeze evenimentul? niciuna. El a vrut sa boxeze in tara lui. Ar trebui sa fim mandri ca in momentul in care a plecat din tara, nu a uitat limba romana si tara unde s-a nascut. Mi-as dori sa avem mii de Bute, care sa faca reclama faina tarii asteia. Are dreptate Tiriac. Bravo Lucian! La mai mare!
    • -1 (1 vot)    
      parerea mea (Miercuri, 13 iulie 2011, 9:44)

      DAVID BECKHAM [anonim] i-a raspuns lui Florin

      in cazul in care va trece de pavlik(eu personal nu cred ca o va face) va da de andre ward(de la care de asemenea o va fura rau).sa dea Dumnezeu sa ma insel eu.
      vorba cuiva sa il bata pe klitscho si nu mai comentez cat traiesc
      • +1 (1 vot)    
        orice e posibil (Miercuri, 13 iulie 2011, 12:09)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui DAVID BECKHAM

        in box, un moment de neatentie si pupi podeaua (vezi Mendy) dar pan' la Ward si alcoolistul de Pavlik, Bute este inca en-titre si e de-al nostru. Sa-l respectam.
  • 0 (0 voturi)    
    asa suntem noi... (Miercuri, 13 iulie 2011, 9:42)

    me [anonim]

    ne plangem tot timpul ca nu avem campioni, si cand ii avem, aruncam cu noroi in ei