FOTOGALERIE Bute a trecut proba cantarului: Ultimul kilogram a fost cel mai dificil

de A. S.     HotNews.ro
Vineri, 8 iulie 2011, 12:57 Sport | Alte sporturi

Fotogalerie: Bute si Mendy la cantar
Cantarul oficial inaintea galei de box de simbata a fost trecut atit de Lucian Bute (76,15 kg), cit si de Jean Paul Mendy (75.3 kg). Limita categoriei este de 76.204 kg. Bute a dezvaluit ca a avut emotii, ca inaintea oricarei intrari in categorie, iar "ultimul kilogram a fost cel mai dificil de dat jos; sunt bucuros acum, primul adversar a trecut!"

Sambata va avea loc, la Romexpo, meciul in care Lucian Bute isi pune in joc pentru a opta oara centura de campion mondial (versiunea IBF) in fata francezului Jean Paul Mendy. Gala, care va avea loc incepind cu ora 20.30, va fi transmisa in direct de PRO TV.

Meciurile din cadrul galei:

Sergio Gomez Acevedo (Nicaragua) - Sahib Usarov (Tadjikistan), categoria superpana

Renan St Juste (Canada) - Jaudiel Zepeda (Mexic), categoria supermijlocie

Bogdan Dinu - Mohamed Tamim (Tanzania), categoria grea

Pierre Olivier Cote (Canada) - Pedro Navarette (Mexic), categoria superusoara

Main-event: Lucian Bute vs Jean Paul Mendy

In cadrul galei, este programat si meciul dintre Viorel Simion si filipinezul Juan Talape - la cantar, Talape nu a reusit sa intre in categorie, solicitand un ragaz de doua ore pentru a scapa de cele 200 de grame surplus.

Update: Dupa o ora de la prima proba a cantarului, Juan Talape a izbutit sa intre in categorie.

Vezi in fotogalerie imagini de la cantar si de la alegerea manusilor, precum si imagini cu toti sportivii care vor boxa in gala de sambata.


Citeste mai multe despre   























5617 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Hai Bute, hai Romania! (Vineri, 8 iulie 2011, 13:08)

    nano2k [utilizator]

    Nu prea urmaresc boxul, insa cand boxeaza Bute e un adevarat eveniment.

    Succes Bute!
  • +3 (5 voturi)    
    can nasol cu cantaru (Vineri, 8 iulie 2011, 13:28)

    bu [anonim]

    sa inteleg ca bute a fost cu 50 de grame sub limita - inseamna ca s-a chinuit rau sa faca limita..mai aveau putin si il tundeau ca sa ii mai scada cateva grame
    ar trebui pe viitor sa fie mai prevazator si sa inceapa mai din timp
    nu mai zic ca e posibil sa fie supra stresat sau supra obosit din cauza asta

    hai Bute!, fa un meci frumos si victorios
    • 0 (0 voturi)    
      Prezentare eveniment.... (Vineri, 8 iulie 2011, 15:26)

      maria [anonim] i-a raspuns lui bu

      Păcat că a trebuit să prezinte Rudel Obreja asa un eveniment cu prezenţă internaţională, când toată lumea e cu ochii pe noi, el nu ştie să vorbească măcar în franceză dacă nu în ambele (engleză-franceză)!
      M-a dezamăgit total!
      Am urmarit în direct cântarul oficial, cu emoţie pt. Lucian, Obreja însă s-a prezentat LAMENTABIL!
      Păcat că ne pune nouă românilor aşa o etichetă de "om incult"!!! Ruşine - Obreja! Mult noroc lui Lucian Bute, e un sportiv demn de toată lauda, să fim cu toţii alături de el!
    • 0 (0 voturi)    
      Atlet perfect ! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 6:56)

      mr hyde [anonim] i-a raspuns lui bu

      Lucian este foarte inalt pt categorie , la 1,87 m cred ca in curand nu o sa se mai poata incagra in categorie si va trebui sa treaca la semigrea ..Oricum , este un atlet perfect si la semigrea va bate tot . Mult succes Lucian , tu poti fi un exemplu desuscces pentru tineri carora acum li se livreaza Crudu , Columbeanu , Dragusanu sau Pestritu - niste nulitati absolute care se vend prin intermediul media...
  • +7 (7 voturi)    
    rezultat (Vineri, 8 iulie 2011, 14:39)

    Marcel Ionita [anonim]

    KO in repriza a 5-a :)
  • 0 (0 voturi)    
    Mmm (Vineri, 8 iulie 2011, 16:58)

    Claudiu [anonim]

    Din ce am vazut, cota cea mai mica a francezului e 10:1, iar cea mai mare a lui Bute este 1.03:1. Prin urmare, nu stiu de ce se mai joaca...:D
    • 0 (6 voturi)    
      Obreja + milioanele (Vineri, 8 iulie 2011, 21:37)

      gica [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      Se joaca ca sa incaseze Obreja milioanele,numai de la reclama ptr turism i-a 2 milioane,adauga televiziunile + celelalte reclame si iti dai seama de ce se joaca meciul.
  • 0 (0 voturi)    
    tare bute (Vineri, 8 iulie 2011, 20:09)

    Angoasat [utilizator]

    cu alea 10 pachetzele ale lui..
  • -1 (5 voturi)    
    Bute (Vineri, 8 iulie 2011, 21:39)

    Gogu [anonim]

    Fratilor..Bute are cel mai usor meci posibil ....o sa-l bata pe ala mar......i se aduc cei mai slabi boxeri...de ce nu vine unul din top...francezul asta e terminat deja...o sa vedeti...
  • 0 (0 voturi)    
    alb (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 0:29)

    Bazil [anonim]

    Ce se intampla dupa cearceaful din penultima fotografie? Asa este procedura la toti sportivii la proba cantarului? Doresc un raspuns serios.
    • 0 (2 voturi)    
      alb (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 1:40)

      b. [anonim] i-a raspuns lui Bazil

      omul si-a dat jos si slipul, pentru ca ii lipseau doar cateva zeci de grame ca sa indeplineasca baremul de greutate