Familia Klitschko are toate centurile "greilor": Vladimir i-a luat lui Haye titlul WBA

de A. S.     HotNews.ro
Duminică, 3 iulie 2011, 11:58 Sport | Alte sporturi

Haye, cu un picior in podea, Vladimir Klitschko - dominator
Pugilistul Vladimir Klitschkko a castigat la puncte meciul cu britanicul David Haye, disputat sambata seara la Hamburg, victorie in urma careia detine titlul mondial al greilor in versiunile WBA, WBO si IBF. Titlul WBC ii apartine fratelui sau Vitali, "Klitschko" devenind prima familie din istoria boxului care detine toate centurile importante la o categorie.

"Mi-as fi dorit sa castiga prin KO, pentru ca modul in care s-a comportat Haye inaintea disputei a fost rusinos. Oricum, felul in care l-am invins (n. red: decizie unanima) vorbeste de la sine despre diferenta dintre noi. Dupa ce am luat si aceasta centura, eu si fratele meu suntem campionii mondiali incontestabili ai categoriei!", a spus Vladimir Klitschko, dupa succesul de la Hamburg.

David Haye a pus infrangerea pe seama unei accidentari la piciorul drept, pe care (din motive tactice) a tinut-o secreta: "Am luat anestezice locale, dar era frustrant, pentru ca nu puteam sa ma sprijin cum trebuie in picior. A avut avantajul ca este mai masiv decat mine, cu aproape 13 kilograme mai mult, si m-a lovit cu cele mai bune lovituri. Dar nu am lasat garda joc, nicio clipa!"

5421 vizualizari

• -8 (12 voturi)
    REVANSA! (Duminică, 3 iulie 2011, 12:48)

Paul [anonim]

Haye a boxat mult mai bine decat Vladimir si merita mult mai mult sa gastige.
    Vladimir in afara de 3-4 pumni nu a facut nimic, a boxat literalmente cu aerul.
    Iar Haye daca era putin mai agresiv l-ar fi facut K.O. fara indoiala pe Vladimir.
    • +5 (7 voturi)
      Haye (Duminică, 3 iulie 2011, 13:03)

dudu [anonim] i-a raspuns lui Paul

N-a boxat mai bine ca Wladimir, dar a aratat ca poate mai mult, trebuia sa fie mai agresiv inca de la inceput, nu doar in ultima runda
    • +6 (10 voturi)
      cred ca te-ai uitat la alt meci (Duminică, 3 iulie 2011, 13:04)

visio [anonim] i-a raspuns lui Paul

Haye a alergat mai mult; in afara de ceva pumni aruncati, care oricum nu semanau a lovituri de box, n-a facut mare lucru; pentru un pretendent la cucerirea a 3 medalii trebuie sa dai mai mult de atat; daca Haye lupta tot meciul cum a facut-o in ultima repriza avea o sansa reala sa ii ia medaliile lui Vladimir; dar nu rezista la bataie; in afara de comportament de huligan sau bataus de strada nu am vazut cine stie ce la Haye; pe final, esti sigur ca te-ai uitat la meciul potrivit?
    • +1 (3 voturi)
      da (Duminică, 3 iulie 2011, 13:12)

ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Paul

Mie mi s-a parut ca Haye nu prea stia ce cauta acolo, in afara de ultima repriza in care a mai atacat pt ca stia ca este condus sever nu a aratat mare lucru. In fine... mi-ar placea sa ceara o revansa dar nu cred ca mai vrea in ring cu Klitschko.
    • +3 (11 voturi)
      maimutareala (Duminică, 3 iulie 2011, 13:19)

emyl [anonim] i-a raspuns lui Paul

Haye a "boxat" ca o maimuta. Mult circ si o frica permanenta de lovitura de dreapta a lui Vladimir. Haye a facut din box circ iar circarii nu au ce cauta in ring. Nici Vladimir nu a facut mare lucru si nici nu avea ce face atata timp cat in ring ai o maimuta saltareata care fuge de angajamentele directe. In acest context ucrainianul a boxat tactic, a punctat cat a putut si a castigat. Daca ar fi acceptat jocul lui Haye ar fi avut, probabil, de pierdut.
      Pana la urma nu a fost un meci de box, a fost un meci in care fiecare a jucat ca in fotbal la trecerea timpului.
      Scuza lui Haye cu genunchiul este absolut penibila, a incercat tot timpul sa fenteze si era tot timpul ca cersitul la arbitru.
      Haye cel Jalnic, asta ar trebui sai fie numele.
  • -2 (8 voturi)
    Multi bani, zero box ! (Duminică, 3 iulie 2011, 13:01)

Cornel [anonim]

Boxul a devenit o pantomima cu matahale umflate de muschi falsi - un spectacol pentru homosexuali ! Multi bani, multe reflectoare, zero sport !
  • 0 (6 voturi)
    Cioara s-a crezut campion dar Vladimir la trezit (Duminică, 3 iulie 2011, 13:15)

Zorro [anonim]

Diferenta a fost vizibila , cioara in afara de a dansa din gat si cateva eschive nu prea e de nivelul ala nu a aratat nimic . Comportament tipic de cocalar de Anglia . Mult succes Vladimir
  • +2 (6 voturi)
    Asta a fost box?! (Duminică, 3 iulie 2011, 13:46)

Dennis Lopataru [utilizator]

Vad ca a mai comentat cineva mai sus si a luat minus. Voi chiar credeti ca a-ti vazut box aseara? pai nu cred ca a fost o medie mai mare de 5-10 pumni pe repriza. Au venit sa isi i-a doar banii...mult fas si zero sport. Nici nu se compara cu categoriile mijlocii sau cu celalalt meci pe care l-am vazut anul asta, Pascal vs Hopkins. Hopkins este o adevarata legenda a boxului, un om care la 46 de ani a castigat din nou un titlu mondial si a devenit undisputed champion.
    • +1 (5 voturi)
      Sustin... (Duminică, 3 iulie 2011, 14:09)

silviu [anonim] i-a raspuns lui Dennis Lopataru

ideea ta. meciul mi s-a parut plicticos pe alocuri. tot asteptam sa vad ceva inclestari, cu ceva directe de ambele parti, dar mai mult a fost un meci tactic. oricum inteleg de ce a fost asa meciul: KO nu isi permitea sa se deschida foarte mult, atata timp cat haye este foarte rapid, iar haye a fost de-a dreptul penibil in unele situatii, in care se tot arunca pe jos. oricum meciul asta daca era sa fie mai putin tactic, cred ca haye avea prima sansa, dar ma bucur ca nu a fost asa pentru ca a avut un comportament execrabil. a avut boxul de suferit, si jab-ul lui vladi care nu prea la luat de multe ori haye in figura. mult noroc familiei KlitschkkO.
  • +3 (5 voturi)
    Un meci slab, K a castigat meritat (Duminică, 3 iulie 2011, 14:13)

CD [anonim]

Trebuie sa fi plans aia spectatorii dupa bani...
    Privesc meciuri de box de peste 40 de ani, dar nu-mi amintesc sa mai fi vazut pana acum un luptator (ma rog, termenul e impropriu dupa prestatia din ring) atat de penibil ca Haye, cersind pomana de la arbitru dupa fiecare clinci.
    A fost pur si simplu incredibil din acest punct de vedere. Merita descalificat pentru simulari si non-combat; a fost mai penibil decat simulantii notorii din fotbal -- balet, teatru si cam atat, altceva n-a aratat Haye; mai avea putin si dadea o reprezentatiei de break dance. Am privit multe partide si de box, si de K1, in care am vazut mai multa lupta intr-o repriza decat au aratat astia doi in tot meciul.
    Din 12 reprize nu cred ca, adunate secundele, am vazut o repriza de lupta adevarata.
    Si e adevarat ca ucraineanul a boxat aproape tot timpul cu aerul, Paul, dar asta pentru ca Haye a refuzat aproape permanent lupta. A eschivat frumos si eficient, dar la box se puncteaza loviturile, nu eschivele; nu poti avea pretentia sa castigi fugind tot meciul de adversar si asteptand un pumn norocos. Celalalt macar a avut atitudinea necesara si a fost tot meciul cel care a cautat lupta, chiar daca nu foarte convingator nici el.
    Klitshcko nu cred ca a avut mai mult de 15 lovituri bune tot meciul (si aproape toate cu stanga, practic a boxat tot meciul doar cu o mana), dar Haye n-a reusit mai mult de 4-5. Iar asta s-a vazut atat pe foile de arbitraj, cat si pe figura jenata a lui Haye de la sfarsitul meciului, cand arata ca un soricel plouat si a acceptat decizia fara niciun protest, fara dat ochii peste cap... si asta dupa tot circul pe care-l facuse inaintea meciului.
    Emyl a rezumat foarte bine ce s-a vazut pe ecran.
    In fine... urat final de cariera pentru Haye, daca intr-adevar s-o retrage din toamna.
    bani multi box putin (Luni, 4 iulie 2011, 9:34)

casusclei [anonim]

Cam asta a fost in 4 cuvinte descrierea meciului anului in box, un meci ft tacticizat nespectaculos si plictisitor mai ales in primele reprize.Pentru 14 mil de euro cat a fost bursa meciului de om ma asteptam sa vad ceva sange ....