Echipa masculina de sabie a Romaniei a cucerit medalia de aur a Cupei Mondiale de la New York, sportivii tricolori invingand formatia Rusiei in marea finala, scor 45-40, informeaza Agerpres.

Rares Dumitrescu, in finala mica de la CE alaturi de RomaniaFoto: AGERPRES

Medaliata cu bronz la Mondialele de la Paris, nationala Romaniei a reusit o competitie perfecta la New York. Formatia tricolora i-a avut in componenta pe urmatorii sportivi: Rares Dumitrescu, Florin Zalomir, Tiberiu Dolniceanu, Cosmin Hanceanu si Ciprian Galatanu.

Traseul Romaniei pana la prima pozitie:

Romania - Polonia 45-29 (optimi)

Romania - Coreea de Sud 45-31 (sferturi)

Romania - Italia 45-39 (semifinale)

Romania - Rusia 45-40 (finala).

In competitia de simplu, Rares Dumitrescu a incheiat pe 5, el fiind depasit in "sferturi" de catre Gu Bon Gil (Coreea de Sud), scor 15-7.

Florin Zalomir s-a clasat pe 7 (l-a invins Alexei Iakimenko - Rusia), Dolniceanu a fost al 43-lea, in timp ce Galatanu s-a situat pe locul 90.