Scrima: Romania, medalie de aur la Cupa Mondiala de la New York

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 27 iunie 2011, 11:36 Sport | Alte sporturi

Rares Dumitrescu, in finala mica de la CE alaturi de Romania
Foto: AGERPRES
Echipa masculina de sabie a Romaniei a cucerit medalia de aur a Cupei Mondiale de la New York, sportivii tricolori invingand formatia Rusiei in marea finala, scor 45-40, informeaza Agerpres.

Medaliata cu bronz la Mondialele de la Paris, nationala Romaniei a reusit o competitie perfecta la New York. Formatia tricolora i-a avut in componenta pe urmatorii sportivi: Rares Dumitrescu, Florin Zalomir, Tiberiu Dolniceanu, Cosmin Hanceanu si Ciprian Galatanu.

Traseul Romaniei pana la prima pozitie:

Romania - Polonia 45-29 (optimi)
Romania - Coreea de Sud 45-31 (sferturi)
Romania - Italia 45-39 (semifinale)
Romania - Rusia 45-40 (finala).

In competitia de simplu, Rares Dumitrescu a incheiat pe 5, el fiind depasit in "sferturi" de catre Gu Bon Gil (Coreea de Sud), scor 15-7.

Florin Zalomir s-a clasat pe 7 (l-a invins Alexei Iakimenko - Rusia), Dolniceanu a fost al 43-lea, in timp ce Galatanu s-a situat pe locul 90.


Citeste mai multe despre   























1950 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    astea sunt stiri!!! (Luni, 27 iunie 2011, 11:41)

    af [anonim]

    restul e can-can. FELICITARI, BAIETI!!! MANDRU CA SUNT ROMAN!!!
  • +7 (13 voturi)    
    Felicitari, suntem de top mondial (Luni, 27 iunie 2011, 12:05)

    Bravo Romania, bravo scrimerilor si antrenorilor! [anonim]

    Romanii sunt unul dintre popoarele europene cele mai talentate, daruite de Dumnezeu si mama Natura cu un patrimoniu genetic exceptional.
    Nu facem performanta pt ca am avea puhoi de bani in federatii sau metode de pregatire revolutionare si ignorate de tot restul lumii. Avem rezultate de nivel mondial pentru ca avem romani cu gene de foarte buna calitate, care fac diferenta, asta e.
    In scrima, judo, caiac, informatica, regie sau doctorate in robotica, exista reusite romanesti premiate international.
    Mult peste ceea ce ar fi 'normal' la o tara saraca, cu elita emigrata si o clasa politica formata din infractori si imbecili.

    Bravo Hotnews pt ca popularizati si astfel de stiri, cred ca toti suntem satui de porcaria si mocirla din 'sportul-rege', e util de aflat ca sunt sporturi la care romanii sunt printre cei mai buni din lume !
  • +3 (7 voturi)    
    Noi romanii (Luni, 27 iunie 2011, 12:45)

    Relu [anonim]

    Suntem poporul ales care va cuceri lumea, suntem cei mai geniali de pe pamant... pacat ca murim de foame si nu suntem in stare sa cultivam tarana pe care ne-a dat-o Domnul... daca am vrea, am face orice, dar nu facem nimic... noi forumistii mai ales, suntem cei mai destepti, desi nu avem servici ne invartim...
    Hai Romania!
  • +5 (7 voturi)    
    FELICITARI (Luni, 27 iunie 2011, 13:31)

    Dana [anonim]

    Bravo baieti! FELICITARI din toata inima. Sa fiti cei mai buni si in continuare. URA! URA! URA!
  • +2 (4 voturi)    
    cei mai tari! (Luni, 27 iunie 2011, 14:50)

    georgiana [anonim]

    bravo baietii!!! felicitari! tineti.o tot asa!!va pup!ciao
  • -1 (3 voturi)    
    numarul unu scrima romaneasca! (Luni, 27 iunie 2011, 16:59)

    georgiana [anonim]

    pe ei,pe ei,pe ei pe mama lorrrr!!!!succes in continuare,bafta la concursuri si nu in ultimul rand multa sanatate....si munciti ....sa va mentineti in varful piramidei... pupici de la Vicolita.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari baieti! (Marţi, 28 iunie 2011, 13:05)

    Shtoak [anonim]

    La mai mare! Sa o țineți tot asa pana după Olimpiada de la anul.