CE Gimnastica Dubla tricolora in finala de la sol: Izbasa - aur, Chelaru - argint

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 10 aprilie 2011, 14:10 Sport | Alte sporturi

Diana Chelaru, vice-campioana europeana la sol
Foto: Reuters
Romania a incheiat Campionatele Europene de Gimnastica de la Berlin (Germania) cu sase medalii (trei aur, doua argint, un bronz), dupa ce duminica, in ultima zi de competitiei, Sandra izbasa (campioana olimpica la sol in 2008) si Diana Chelaru au urcat pe primele doua pozitii ale clasamentului in finala de la sol. Flavius Koczi, participant in finala de la sarituri, a incheiat pe locul al patrulea.


Finala de la sol - feminin:


Sandra Izbasa a reusit cel mai bun exercitiu din finala de la sol si a devenit campioana europeana cu nota 14.500. Intrata penultima in concurs, Diana Chelaru a reusit sa urce pe podium, fiind notata cu 14.475. Romania obtine astfel prima dubla aur-argint la sol, dupa cea din 1987, de la Moscova.

Podiumul de la sol a fost completat de rusoaica Yulia Belokobylskaya.

Rezultate:

1. Sandra Izbasa (Romania) - 14.500
2. Diana Chelaru (Romania) - 14.475
3. Yulia Belokobylskaya (Rusia) - 14.450
4. Elizabeth Tweddle (Marea Britanie) - 14.300
5. Julie Croket (Belgia) - 14.275
6. Carlotta Ferlito (Italia) - 14.050
7. Anna Dementieva (Rusia) - 13.950
8. Tunde Csillag (Ungaria) - 13.150


Finala de la sarituri - masculin:

Intrat al patrulea in competitie, Flavius Koczi a avut o prima saritura buna, fiind notat cu 16.375. Romanul s-a dezechilibrat insa la aterizare, la cea de-a doua saritura, primind nota 15.325. Cu o medie de 15.850, Koczi a incheiat pe locul al patrulea la egalitate cu olandezul Jeffrey Wammes.

Franta are di reprezentanti pe podium, Bouhail luand aurul, cu o medie de 16.362, iar Ait Said argintul, cu 16.262. Rusul Golotsutskov a fost notat cu 16.125 si a obtinut medalia de bronz.

Rezultate:

1. Thomas Bouhail (Franta) - 16.500 (prima saritura); 16.225 (a doua saritura). Media: 16.362
2. Samir Ait Said (Franta) - 16.200 (prima saritura); 16.325 (a doua saritura). Media: 16.262
3. Anton Golotsutskov (Rusia) - 16.300 (prima saritura); 15.950 (a doua saritura). Media: 16.125

4. Flavius Koczi (Romania) - 16.375 (prima saritura); 15.325 (a doua saritura). Media: 15.850
Jeffrey Wammes (Olanda) - 15.775 (prima saritura); 15.925 (a doua saritura). Media: 15.850
6. Oleksandr Yakubovskyi (Ucraina) - 14.675 (prima saritura); 15.600 (a doua saritura). Media: 15.137
7. Marek Lyszczarz (Polonia) - 15.325 (prima saritura); 14.725 (a doua saritura). Media:  15.025
8. Igor Radivilov (Ucraina) - 14.850 (prima saritura); 14.475 (a doua saritura). Media: 14.662



Medaliile Romaniei la CE de Gimnastica 2011:

Flavius Koczi - aur la sol; argint la individual compus
Sandra Izbasa - aur la sarituri; aur la sol
Diana Chelaru - argint la sol
Amelia Racea - bronz la individual compus


Clasamentul final pe natiuni:

1. Rusia - 9 medalii (3 aur, 3 argint, 3 bronz)
2. Romania - 6 medalii (3 aur, 2 argint, 1 bronz)
3. Germania - 7 medalii (2 aur, 3 argint, 2 aur)
4. Marea Britanie - 2 medalii (1 aur, 1 bronz)
5. Ungaria - 1 medalie (1 aur)
6. Franta - 3 medalii (1 aur, 2 argint)
7. Olanda - 1 medalie (1 aur)
8. Israel - 1 medalie (1 argint)
9. Ucraina - 1 medalie (1 bronz)
10. Elvetia - 1 medalie (1 bronz)
11. Armenia - 1 medalie (1 bronz)
12. Grecia - 1 medalie (1 bronz)


Citeste mai multe despre   























6703 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Bravo ! (Duminică, 10 aprilie 2011, 17:18)

    Ana [anonim]

    Felicitari gimnastelor si antrenorilor ! La mai mare !
  • +9 (11 voturi)    
    FELICITARI!!!! (Duminică, 10 aprilie 2011, 17:47)

    felicitari!! [anonim]

    bravo bravo bravo!!!!

    a fost o placere sa va urmaresc!

    sunteti niste modele demn de urmat!
  • +11 (11 voturi)    
    FELICITARI !!!!!!!!!!!! (Duminică, 10 aprilie 2011, 17:57)

    Marian [anonim]

    De o mie de ori FELICITARI !!!!!!
  • +13 (13 voturi)    
    Am simtit de ieri ca poate inca o medalie de aur! (Duminică, 10 aprilie 2011, 18:03)

    mm [anonim]

    Cred ca Sandra Izbasa poate fi imaginea Romaniei in criza! Doua medalii de aur dupa o accidentare grava la tendonul lui Ahile arata tuturor ca si romanii pot reveni in fruntea Europei daca au vointa si daca isi stapanesc emotiile! Sincere felicitari Sandrei pentru reusita ei, pentru ca este frumoasa, inteligenta si ambitioasa! O MARE CAMPIOANA! Respect parintilor si antrenorilor ei!
    • +4 (4 voturi)    
      Asta-i optimism (Duminică, 10 aprilie 2011, 21:10)

      Benson [anonim] i-a raspuns lui mm

      Daca Romania in criza ar avea rezultatele Sandrei, Romania ar fi raiul pe pamant. Oricum felicitari pentru toti cei implicati in acest sport care ne aduce mereu satisfactii si ne face sa fim o tara mereu in frunte. Putine ocazii pentru a fi mandri, dar importante. Oamenii astia reprezinta tara mereu si ne aduc mandria pe care am vrea s-o avem in toate domeniile. Ei sunt exemplele de urmat. Luati aminte, se poate!
      • +2 (2 voturi)    
        ....... (Duminică, 10 aprilie 2011, 22:38)

        AAAA [anonim] i-a raspuns lui Benson

        daca oamenii din tara asta ar munci doar pe jumatate cat a muncit fata aceasta am fi departe......RESPECT
  • +11 (11 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 10 aprilie 2011, 18:10)

    Marian [anonim]

    Stiam ca sunteti cele mai bune! Tot mai sus!
    • +2 (2 voturi)    
      Poate acum (Duminică, 10 aprilie 2011, 19:35)

      Benson [anonim] i-a raspuns lui Marian

      se va numi "Sport" la televiziuni si altceva in afara de fotbal. Sau poate nu......?
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 10 aprilie 2011, 18:33)

    alexandra [anonim]

    sa multumim cuplului de antrenori Mariana Bitang si Octavian Belu care au revenit la nationala de gimnastica, ca altfel continua descresterea Romaniei si la acest capitol...felicitari in continuare si la mai mare!
  • +3 (3 voturi)    
    felicitari (Duminică, 10 aprilie 2011, 19:45)

    claudia [anonim]

    Felicitari din suflet gimnastilor,dar si plecaciuni antrenorilor de aur- fam Belu!
  • +1 (1 vot)    
    felicitari! (Duminică, 10 aprilie 2011, 19:53)

    adonis84 [utilizator]

    Felicitari! Meritati 1000 de medalii nu una.
  • +2 (4 voturi)    
    bravo (Duminică, 10 aprilie 2011, 19:54)

    tsunami [anonim]

    mai trebuia o medalie de aur.

    pentru antrenor.
    oare o invata si fotbalul ceva de aici?
  • +1 (1 vot)    
    va rog corectati numele campioanei (Duminică, 10 aprilie 2011, 20:29)

    Ramona [anonim]

    corectati, va rog, textul. numele de familie al frumoasei noastre campioane nu este scris cu majuscula si cred ca ar merita atat respect, nu?
    "Romania a incheiat Campionatele Europene de Gimnastica de la Berlin (Germania) cu sase medalii (trei aur, doua argint, un bronz), dupa ce duminica, in ultima zi de competitiei, Sandra izbasa (campioana olimpica la sol in 2008) si Diana Chelaru au urcat pe primele doua pozitii ale clasamentului in finala de la sol. !
  • +2 (2 voturi)    
    tare de tot.. (Duminică, 10 aprilie 2011, 20:30)

    bibicu [anonim]

    bravo fetelor dar si lui flavius

    dar sa nu uitam de bitang si belu
  • +2 (2 voturi)    
    Frumoasele campioane! (Duminică, 10 aprilie 2011, 22:40)

    Gabi Dimitriu [anonim]

    In aceste zile gimnastul Flavius Koczi ,Amelia Racea,Diana Chelaru si superba Sandra Izbasa ,m-au facut din nou sa plang de bucurie ,sa simt bucuria de a fi roman!Felicitari acestor bravi sportivi in frunte cu antrenorii lor deja consacrati,Octavian Belu si Mariana Bitang,care,desi au avut numeroase oferte in strainatate,nu ne-au parasit,dand dovada de adevarati romani!
    Multumesc,mi-ati adus in aceste zile bucurie in suftlet!
  • +3 (3 voturi)    
    Frumos.... (Duminică, 10 aprilie 2011, 22:48)

    aaaa [anonim]

    Oare televiziunile de "sport"din Romania nu ar trebui sa respecte mai mult acesti campioni pe care ii avem?!?!?!?
    SINCERE FELICITARI sportivilor nostrii.
  • +1 (1 vot)    
    Vreau sa spun si eu ceva: (Duminică, 10 aprilie 2011, 22:59)

    Cavalerul Bizantin [anonim]

    MÂNDRU SĂ FIU ROMÂN!
  • 0 (0 voturi)    
    bravooo....... (Luni, 11 aprilie 2011, 8:41)

    ana [anonim]

    Felicitari tuturor, ati fost minunati, va multumim pentru aceste performante extraordinare !! felicitari Sandra, felicitari Diana, felicitari Amelia, felicitari Flavius, FELICITARI antrenorilor........suntem mandri ca avem asemenea sportivi!!......bine, fetele au avut si un pic de noroc, Mustafina s-a accidentat....:)
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari! (Luni, 11 aprilie 2011, 9:00)

    m [anonim]

    Felicitari sportivilor romani!
  • +1 (1 vot)    
    felicitari! (Luni, 11 aprilie 2011, 10:08)

    me [anonim]

    la mai mare!
  • -1 (1 vot)    
    Mandrie nationala (Luni, 11 aprilie 2011, 11:50)

    Ioana [anonim]

    Oare doar cu sacrificii imense ale unui conational ne putem cultiva mandria de a fi roman?

    de ce oare nu poate fiecare sa-si aprecieze propria valoare si pe cea a poporului sau si fara realizarile extraordinare a unuia dintre noi?
  • 0 (0 voturi)    
    imensa bucurie (Luni, 11 aprilie 2011, 19:03)

    teo [anonim]

    Ne bucuram nespus de mult pentru succesul acestor sportivi (si al antrenorilor) care fac sa se auda numele Romaniei altfel decat o fac conducatorii nostri si multi dintre cei care merg afara doar ca sa fure ori sa cerseasca.
  • 0 (0 voturi)    
    gimnastica (Marţi, 12 aprilie 2011, 13:23)

    monica [anonim]

    bravo voua gimnastilor, in sfirsit ne putem mindrii din nou cu romanii nostri