CE Gimnastica Flavius Koczi, campion european la sol/ Sandra Izbasa, aur la sarituri

de L.A.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 14:56 Sport | Alte sporturi

Flavius Koczi (centru), aur la sol
Foto: Reuters
Zi de aur pentru Romania la Campionatele Europene de Gimnastica de la Berlin (Germania). Dupa argintul (Flavius Koczi) si bronzul (Amelia Racea) de la individual compus obtinute vineri, sambata, tricolorii au adus Romaniei primele doua medalii de aur. Flavius Koczi a devenit campion european la sol, invingandu-l pe favoritul probei, israelianul Alexander Shatilov, in timp ce Sandra Izbasa a adus prima medalie Romaniei la sarituri, dupa sapte ani.

Sol (masculin):

Intrat penultimul in concurs, Flavius Koczi a schimbat ordinea clasamentului si "l-a coborat" pe favoritul probei de la sol, israelianul Alexander Golotsutskov, pe treapta a doua a podiumului. Bronzul i-a revenit rusului Anton Golotsutskov. Philipp Boy, campionul european la individual compus, a cazut pe finalul exercitiului si s-a clasat pe ultimul loc.


Finala masculina la sol:

1. Flavius Koczi (Romania) - 15.500
2. Alexander Shatilov (Israel) - 15.400
3. Anton Golotsutskov (Rusia) - 15.325

4. Kristian Thomas (Marea Britanie) - 15:300
Thomas Bouhail (Franta) - 15.300
6. Denis Ablyazin (Rusia) - 15.250
7. Daniel Purvis (Marea Britanie) - 14.400
8. Philipp Boy (Germania) - 14.275


Flavius Koczi (sol):


Dificultate: 6.600
Executie: 8.900
Penalitate: 0.0


Sarituri (feminin):

Amelia Racea a fost prima romanca ce a intrat in competitie la sarituri. La prima saritura, tanara sportiva a facut insa doi pasi la aterizare, fiind notata cu 14.000. Pentru a doua executie, Racea a primit 13.450 si, cu o medie de 13.725, s-a clasat pe locul al saptelea.

Sandra Izbasa a intrat a sasea in competitie, fiind notata cu 14.700 la prima saritura si cu 14.650 la a doua. Cu un total de 14.675, Izbasa a urcat pe prima treapta a podiumului si a ramas cu aurul, executiile lui Nabieva si Kaeslin nreusind sa o £detroneze" pe romanca.

Izbasa a duce astfel Romaniei aurul la sarituri dupa sapte ani, ultima medalie de aur obtinuta de tricolore la acest aparat fiind obtinuta de Monica Rosu in 2004, la Amsterdam (Olanda).


Finala sarituri (feminin):

1. Sandra Izbasa (Romania) - 14.675
2. Oksana Chusovitina (Germania) - 14.537
3. Ariella Kaeslin (Elvetia) - 14.475

4. Tatiana Nabieva (Rusia) - 14.287
5. Elisabeth Seitz (Germania) - 14.187
6. Giulia Steingruber (Elvetia) - 14.000
7. Amelia Racea (Romania) - 13.725
8. Nastassia Marachkouskaya (Belarus) - 13.062


Duminica, in ultima zi a Europenelor (in direct pe TVR2 de la ora 14:30), Romania este reprezentata de trei sportivi in finalele pe aparate. Flavius Koczi lupta pentru o medalie la sarituri, in timp ce Sandra Izbasa si Diana Chelaru concureaza la sol.


Citeste mai multe despre   



















4900 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    BRAVO!! (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 15:09)

    cipax [utilizator]

    Bravo baiete !! Felicitarile noastre.
    • +9 (9 voturi)    
      Felicitari campionilor romani Sandra si Flavius! (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 16:21)

      Omul sfinteste locul: Belu si Bitang [anonim] i-a raspuns lui cipax

      Octavian Belu http://ro.wikipedia.org/wiki/Octavian_Bellu
      si dna Mariana Bitang
      http://ro.wikipedia.org/wiki/Mariana_bitang
      au o contributie la ce se intampla acum pozitiv la echipele nationale, le uram succes in continuare.

      La fel Sandrei Izbasa
      http://ro.wikipedia.org/wiki/Sandra_Izbasa
      si lui Flavius Koczi (nascut la Resita in 1987)
      sunt sportivi de mare talent, nascuti si antrenati in Romania.

      Scoala romaneasca de gimnastica dovedeste inca o data ca e in top3 al Europei (unde ne batem cu rusii mai ales, nu cu arbitrajele din butoane pt Germania) si probabil in primele 5-7 din lume (vom vedea la Mondiale si la Olimpice).
    • +10 (10 voturi)    
      De trei ori barvo ! (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 19:10)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui cipax

      Stimata redactie !
      Vreau ca acest articol sa fie mentinut pe prima pozitie a site-ului pana luni !
      Acesti minunati gimnasti merita acest lucru !
  • +9 (9 voturi)    
    Super (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 15:16)

    Leone [anonim]

    Flavius, tine-o tot asa. Adu-ne bucurii si anul viitor la olimpiada.
  • 0 (0 voturi)    
    nehotarat (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 15:31)

    dia [anonim]

    " intrecandu-l pe favoritul probei, israelianul Alexander Shatilov." vs "favoritul probei de la sol, israelianul Alexander Golotsutskov, pe treapta a doua a podiumului"
  • +8 (8 voturi)    
    FELICITARI !!!!! (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 15:32)

    Marian [anonim]

    Si la mai multe medalii!
  • +9 (9 voturi)    
    Cat mai multe medalii de aur! (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 15:32)

    mm [anonim]

    Sandra, felicitari din toata inima! Esti foarte tare!
    Flavius, esti un invingator, bravo tie!
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo!! (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 15:35)

    redscorpion [utilizator]

    Felicitari. Sunt mandru de voi!
    • -1 (1 vot)    
      cine esti tu? (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 23:50)

      eduardpetrut [utilizator] i-a raspuns lui redscorpion

      sa spui ca esti mandru de ele
      tu ai facut ceva pt tara atsa
      sau pt sport
      esti un neterminanat
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 15:38)

    Maria [anonim]

    Bravo!Aatati-le ca puteti.Sunteti cei mai buni.Bravo si Amei pentru bronzul de la individual compus.
  • +4 (4 voturi)    
    CE de gimnastica (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 15:39)

    rex [anonim]

    arbitrajul a fost de tot kktul. babelor de la mesele de arbitraj sa le fie rusine au uitat ca au fost unele candva sportive de performanta. la mai totate competitiile nu au facut decat sa dea note la comenzi politice. si-au batut joc de munca acestor copii, de sudoarea si devotamentul lor fata de sport. competitiile astea europene ar trebui sa se tina in africa. prin modul cum s-a arbitrat marile puteri au facut de ras batranul nostru continent cu care se mandresc atata.
    • -1 (1 vot)    
      hai sa recunoastem (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 15:51)

      minus [anonim] i-a raspuns lui rex

      istoria omenirii este istoria pacalirii "aproapelui".
      Fraiereste-l pe fratele tau... asa cum el te-ar fraieri pe tine!- nu scrie asta niciunde dar este in codul genetic...bilet de intrare in iad.

      Nu are nicio legatura cu "calitatea" de babe.
      Asa este omenirea.

      Pana la urma ce conteaza cu adevarat este munca sportivilor/ antrenorilor si constiinta curata a lor. Chiar daca cineva ii fura, ce pot face?
  • +5 (7 voturi)    
    Omul sfinteste locul (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 15:58)

    dana [anonim]

    Multumim, Octavian Belu & Mariana Bitang !!!
    Omul sfinteste locul. Revenirea acestor exceptionali antrenori la lot confirma acest fapt.
    Felicitari din toata inima Sandra, felicitari Flavius, multumim din suflet echipelor Romaniei !
  • 0 (2 voturi)    
    BRAVOO (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 17:19)

    dragos [anonim]

    suntem mandri de voi!
  • +1 (3 voturi)    
    Adevaratele valori (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 17:30)

    Ești Român [anonim]

    Frumoooooos! Bravo! Bravo! Bravo! In sfarsit am reusit sa ne revenim...e drept ca a fost o pauza destul de lunga, dar a meritat. Sper sa vedem performante si in continuare. Hai sa sustinem valorile adevarate. http://www.estiroman.com/2011/04/01/romanii-si-sportul-lor-rege/
  • +6 (6 voturi)    
    Daca adaugam (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 18:07)

    Ploiesteanu [anonim]

    ca Begu a batut pe Kuznetova si s-a calificat in finala, putem spune ca astazi a fost o zi fasta pentru sportul romanesc.Bravo Sandra, bravo Flavius, bravo Begu !
  • +2 (2 voturi)    
    bravo tineretii............ (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 18:56)

    bibicu [anonim]

    ii felicit pe amandoi

    m-am bucurat si am fost alaturi ca sufletul de cei doi tineri
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 20:06)

    Trojan.H [utilizator]

    Bravo!
  • +1 (3 voturi)    
    Ambitia de a reveni a Sandrei ! (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 20:45)

    Andy Latimer [utilizator]

    Draga Sandra ,cu zambetul tau unic, cuceritor, cu ochii tai, pur si simplu te iubeeeeeeeeeeesc !!!
  • 0 (4 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 21:22)

    olive [anonim]

    Felicitari romanilor si bafta maine!
    Totusi cu sportivitate ar trebui subliniata performanta extraordinara a Oksanei Chusovitina- vicecampioana europeana la 35 de ani!! Cred ca e un record pentru acest sport, unde majoritatea se retrag la 20+!
  • -1 (1 vot)    
    Felicitari (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 22:32)

    stefan [anonim]

    reprezentantilor Romaniei, felicitari si Hotnews ca tineti cont de bunele sugestii ale forumistilor!
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo!! (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 23:04)

    The Man [utilizator]

    Ne plecam capul in fata voastra. Felicitari!!!!
  • -1 (3 voturi)    
    felicitari (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 23:47)

    eduardpetrut [utilizator]

    si acum dl basescu si boc le vor da ceva medalii

    dar cand erau copii si mancau gem si se chinuiau la 15 grade celsius
    nimeni nu le facea sali
    dar acum iata rezultatul
    si in camapnie se va lauda PDL cu inspsitemii de sali
    rusine Udrea, Boc si Base
    PS
    acest mesaj nu va aparea
  • 0 (2 voturi)    
    Fara importanta... (Duminică, 10 aprilie 2011, 0:05)

    tati [anonim]

    Pe mine ma intereseaza ce a mai facut Zicu,Tanase,Mitica Dragomir, Gigi,nu astia !
    Ce daca a fluturat drapelul Romaniei acolo sus,nu ne intereseaza decat fotbalul !
    Ce buni suntem !
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari (Duminică, 10 aprilie 2011, 0:09)

    George [anonim]

    Sa va dea Dumnezeu sanatate si putere. Sunteti printre singurii romani cu care mai ma pot lauda. Va doresc tot binele.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo! (Duminică, 10 aprilie 2011, 0:34)

    vlad dracul [anonim]

    Bravo! Felicitari tuturor celor ce ne-au reprezentat.
  • +1 (1 vot)    
    Va tinem pumnii! (Duminică, 10 aprilie 2011, 7:49)

    george [anonim]

    Felicitari si mult mult succes la urmatoarele probe, cei doi campioni mai pot castiga medalii de aur! Sandra are toate calitatile pentru a fi vedeta feminina a turneului! Cu inteligenta si frumusetea cu care este inzestrata, isi va gasi cu siguranta un contract publicitar valoros in urmatorul an! "Vulcanul" Flavius "a erupt" cand era mai multa nevoie, umpland un gol la nationala! Flavius are "vana de campion" si poate mai mult! Lor, si celorlalti membri ai delegatiei Romaniei, le doresc concentrare maxima pana in ultimul minut al competitiei si succesele vor veni cu siguranta! Noi va tinem pumnii si ne bucuram si suferim alaturi de voi!
  • 0 (2 voturi)    
    . (Duminică, 10 aprilie 2011, 9:21)

    sep [utilizator]

    Pacat ca pentru TVR 2 este mai important sa dea stiri decat sa transmita premierea si intonarea imnului Romaniei.

    Ar trebui sa fie demis directorul de la acest post.
    • 0 (2 voturi)    
      Atentie (Duminică, 10 aprilie 2011, 13:31)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui sep

      Cei de la TVR2 au transmis si premierea la finalul probelor, dupa proba de inele masculin.
      Sa nu exageram.
      • -1 (1 vot)    
        . (Duminică, 10 aprilie 2011, 15:35)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        pai de ce la final si nu live cand trebuia? sunt mai importante niste stiri?