CE Gimnastica: Flavius Koczi, argint la individual compus

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 8 aprilie 2011, 16:23 Sport | Alte sporturi

Fotogalerie Flavius Koczi, argint la CE de la Berlin
Pentru doar 50 de miimi, Flavius Koczi a scapat printre degete medalia de aur din cadrul concursului individual compus de la Campionatul European de Gimnastica (Berlin). Romanul (88.825 de puncte) a fost depasit pe final de catre germanul Phillip Boy (88.874 puncte).

Flavius a incheiat concursul cu un total de 88.825 de puncte.

Evolutia lui Flavius Koczi pe aparate:

Prima rotatie: 16.100 la sarituri
A doua rotatie: 14.255 la paralele
A treia rotatie: 14.225 la bara fixa
A patra rotatie: 15.250 la sol
A cincea rotatie: 14.575 la cal cu manere
A sasea rotatie: 14.450 la inele

Podium individual compus:

1 Phillip Boy (Germania) 88.874 puncte/ aur
2 Flavius Koczi (Romania) 88.825/ argint
3 Mykola Kuksenkov (Ucraina), Daniel Purvis (Marea Britanie) 88.350/ bronz

De notat ca finala de la individual compus s-a desfasurat fara medaliatii din 2009, de la Milano. Campionul german Fabian Hambuechen si vicecampionul Daniel Keatings au ratat competitia din cauza accidentarilor, iar rusul Iuri Riazanov, bronz, a decedat in 2009 intr-un accident rutier.

Pentru Flavius Koczi este prima medalia obtinuta la individual compus in cadrul unei competitii majore, el avand in palmares un loc 16 si un loc 7 la Campionatele Mondiale, plus doua locuri 5 la Europene.

Ultima medalie masculina a Romaniei la individual-compus a fost castigata la CE din 2005, de Razvan Selariu (argint). Flavius Koczi a castigat chiar la debutul sau in competitiile internationale de gimnastica medalia de aur la Campionatul European de la Volos, in 2006, la cal cu manere. In 2009,  la Londra, a devenit vicecampion mondial la sarituri, aparat la care mai are un argint european si un bronz mondial.

In istoria recenta a concursurilor de individual compus, Romania a cucerit de doua ori aurul: Dan Potra la Europenele din 2002 (Patras) si Marian Dragulescu la Europenele din 2004 (Ljubljana).


Citeste mai multe despre   



















2665 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    test (Vineri, 8 aprilie 2011, 16:32)

    test [anonim]

    test
  • +3 (3 voturi)    
    Baftaaaaaaaa (Vineri, 8 aprilie 2011, 16:46)

    Mari [anonim]

    Bafta multa Flavius!!!!!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Felicitari!!!!!! (Vineri, 8 aprilie 2011, 17:56)

      Mari [anonim] i-a raspuns lui Mari

      FFF apropae de aur. Bravo Flavius. Multa bafta si in finalele pe aparate...ca bine pregatit esti!!!
  • +1 (1 vot)    
    sol-sol (Vineri, 8 aprilie 2011, 17:21)

    Alin [anonim]

    e bine ca "poate" sa evolueze de 2 ori la sol... ca a luat cele mai mari note :)
  • +1 (1 vot)    
    A ratat? (Vineri, 8 aprilie 2011, 17:58)

    Niki [anonim]

    A castigat medalia de argint, e un succes nu o ratare.
  • +3 (3 voturi)    
    Simplu, felicitari! (Vineri, 8 aprilie 2011, 18:00)

    Clovis [utilizator]

    Felicitari Flavius!!! Romania inca are resurse
  • -2 (2 voturi)    
    normal (Vineri, 8 aprilie 2011, 18:08)

    nime-n drum [anonim]

    pai e normal. locul 1 un neamt, concursul e in berlin. ce va mai mirati pt 50 de miimi.
    Felicitari Flavius!
  • +5 (5 voturi)    
    la mai multe stiri din gimnastica (Vineri, 8 aprilie 2011, 18:28)

    constantin [anonim]

    si alte sporturi frumoase si ..mai putine din fotbal.
    Astea din fotbal sunt sufocant de multe.
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo, Flavius! (Vineri, 8 aprilie 2011, 19:10)

    Andrei Pena [anonim]

    Într-o țară de "descurcăreți", vreo câțiva se încăpățânează încă să avanseze prin muncă. Jos pălăria, Flavius! Era aurul tău, dar nu-i bai: vine și ăla. Baftă multă și fetelor! Diana, Ama, tare!!!
  • +1 (1 vot)    
    Nemtii , tot nemti raman (Vineri, 8 aprilie 2011, 19:15)

    ploiesteanu [anonim]

    oameni cu mare dragoste pentru romani. Nu a dat nici un exercitiu in direct cu Flaviu, ci doar o singura inregistrare desi era pe primul loc pana la ultimul sol al nemtului care s-a impiedicat si doar nu a picat in fund la ultima diagonala. Bravo germania, o tara suprasaturata de turci si tigani.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo, Flavius! (Vineri, 8 aprilie 2011, 20:38)

    Ești Român [anonim]

    Iata valorile adevarate ale sportului romanesc. Sper sa vedem mai multe stiri despre astfel de oameni talentati si sa lasam deoparte fotbalul. http://www.estiroman.com/2011/04/01/romanii-si-sportul-lor-rege/
  • 0 (0 voturi)    
    FETELE????? (Vineri, 8 aprilie 2011, 21:10)

    Mari [anonim]

    Si fetele? De ce nu postati nimic de concursul feminin???????
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 10:05)

    dumil [utilizator]

    si succes fetelor