Gimnastele din Romania s-au calificat, miercuri, in sase finale de la Campionatul European care se desfasoara la Berlin. Sandra Izbasa lupta pentru medalii la sol si la sarituri, Diana Chelaru va evolua la sol si individual-compus, iar Amelia Racea va fi prezenta la individual-compus si sarituri. Macinata de dureri la gamba stanga, Ana Porgras nu a reusit sa ajunga in finalele de la paralele si barna.

CE de Gimnastica, Berlin Foto: Reuters

Iata notele primite de gimnastele romane:

Sandra Izbasa: barna - 14.100, sol - 14.600, sarituri - 14.525

Amelia Racea: sarituri - 13.938, paralele - 12.675, barna - 13.875, sol - 10.925 (total 52.000)

Ana Porgras: paralele - 13.575, barna - 13.825.

Diana Chelaru: barna - 13.900, sol - 14.400, sarituri - 13.750, paralele - 13.650 (total 56.350), conform Mediafax.

In clasamentul general al finalei de la individual compus, Diana Chelaru a terminat pe 3, Amelia Racea pe 26, Sandra Izbasa pe 63, iar Ana Porgras pe 71. Pe prima pozitie a incheiat Aliya Mustafina (Rusia) - 59.750 puncte.

In cursul zilei de joi, vor avea loc calificarile din concursul masculin, Romania fiind reprezentata de Flavius Koczi, Vlad Cotuna, Andrei Muntean si Andrei Ursachi.

"A fost un concurs atipic, in care fetele ce au concurat dimineata - Porgras si Racea - au prins o zi slaba, cum poate un sportiv nu prinde toata cariera. Fetele s-au pregatit bine, antrenamentul oficial a decurs bine, dar concursul nu a mai fost la fel. Ele s-au dezumflat, antrenorii au avut si ei un soc la aceasta prezentare.

Concursul de dupa-amiaza a fost diferit, cu executii mai bune. A fost un concurs de imprejurari, care a dus la acest deznodamant, prin care am pierdut sanse la unele medalii. Trebuie sa ne pastram capul pe umeri si mintea limpede. Pe de alta parte, nici nu trebuie sa ingrosam asteptarile cu mai mult decat se poate face" - Adrian Stoica, presedintele FR Gimnastica, pentru Mediafax.