Campionul Bute a revenit in tara: Mandru ca sunt roman, visez sa boxez acasa

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 25 martie 2011, 14:36 Sport | Alte sporturi

Lucian Bute
Foto: Rompres
"Sunt onorat ca ma intorc acasa. Ma simt foarte bine, ii multumesc lui Dumnezeu ca am fost intr-o forma extraordinara. Sunt mandru ca sunt roman, visez ca urmatorul meu meci sa fie in Romania", a declarat Lucian Bute, campion mondial IBF, categoria supermijlocie, la intoarcerea in tara dupa meciul cu Brian Magee.

Fericit ca a ajuns acasa

"Sunt onorat si mandru ca ma intorc acasa. Dupa fiecare meci vin acasa si sunt mandru ca sunt roman. Ma simt foarte bine, ii multumesc lui Dumnezeu ca am fost intr-o forma extraordinara. Magee a fost unul dintre cei mai buni cu care am jucat pana acum, un irlandez cu capul tare. Nu a facut deloc pasul inapoi. Sunt putini boxeri care primesc lovituri in ficat si se ridica, acest lucru m-a impresionat la el".

Viseaza sa boxeze in Romania

"Sunt sanse mari sa boxez in Romania, am promisiuni in acest sens. Interbox a fost de acord ca urmatoare partida a mea sa se desfasoare in Romania. Nu voi avea o vacanta foarte lunga, partida va fi undeva in lunile iunie sau iulie. Nu imi permit sa stau prea mult fara antrenamente. Din momentul in care am devenit campion mondial, am visat sa joc in Romania. Sper ca anul acesta sa imi indeplinesc dorinta. Eu si antrenorul meu am dat nota 8 pentru jocul meu din partida cu Magee".

Adversarii nu-i alege el

"Pe irlandez l-a ales Showtime sa se bata cu mine, vor veni si meciurile acelea in care pe care le asteapta toata lumea. Le voi inchide gura tuturor. Nu mai e mult pana cand voi domina totul la categoria mea".

Vrea trei meciuri in 2011

"Ar fi ideal ca in acest an sa joc trei meciuri. Sunt multumit de banii pe care ii iau, ii multumesc lui Dumnezeu in acest sens, dar nu vreau sa vorbesc despre banii pe care ii incasez".

Isi doreste sa unifice centurile 

"Vreau sa-i iau la rand, vreau sa-i bat pe toti. Ei pronunta numele meu, nu eu pe al lor. Asta inseamna ca nu am valoare? Toate la punctul lor. Stiu ce vreau: sa fac cariera, sa unific centuri, sa raman in istorie. E un sacrificiu pe care mi-l asum, chiar si acum in stare sa intru in sala. Iubesc ceea ce fac. Cei de la Showtime au fost foarte multumiti de tot, de la organizare pana la public", a declarat Lucian Bute la revenirea in tara.


Citeste mai multe despre   



















2643 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    asta e mentalitate de campion (Vineri, 25 martie 2011, 14:51)

    zaboo [utilizator]

    bravo, cu oameni ca tine si eu sunt mandra ca sunt romanca!
    • +9 (9 voturi)    
      Respect pt acest roman muncitor si destept (Vineri, 25 martie 2011, 16:51)

      Honor & Patria [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      S-a vazut la meci cat de inteligent a jucat, Bute are un IQ mult peste majoritatea boxerilor din categoria sa, e moldovean dintr-asta cu suflet mare si care da bine si cu pumnul, cu din astia ii snopea pe turci Stefan cel Mare ! Din astia au fost la Marasti, Marasesti si Oituz, din astia au eliberat Ardealul de ocupatia criminala austro-ungara!

      Unul ca el face mai mult pt Romania si imaginea ei, in Canada si in lume, decat mare parte din politicienii romani.

      A muncit mult, in box nu faci nimic daca nu ai curaj si disciplina, e primordial, apoi vin calitatile genetice care te ajuta la forma fizica si la capacitatea de a incasa lovituri devastatoare.

      Bravo Luciane, suntem mandri de tine si de Romania, succes si sa ajungi cel mai bun boxer din lume la categoria ta, meriti !
  • +4 (4 voturi)    
    Mai ieri era un (Vineri, 25 martie 2011, 14:56)

    releu [utilizator]

    articol, care spunea la aia de la l'Equipe il numeau canadieni si imediat o multime de trambite infecte afirmau, ca Bute se sterge undeva cu romanismul.
    Ei uite sa citeasca mizeriile si asta si sa ii vad ce mai comenteaza...
  • +10 (10 voturi)    
    valoare (Vineri, 25 martie 2011, 14:57)

    Galati-Pechea [anonim]

    Respect pentru valoarea acestui sportiv-adevarat ambasador al ROMANIEI
    • -7 (7 voturi)    
      bute (Vineri, 25 martie 2011, 15:48)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Galati-Pechea

      Eu cred ca esti ardelean, citesc printre randuri vorba ardeleanului ce se uita in oglinda si exclama: mandru-mis........Dan
  • -8 (12 voturi)    
    Nu va bucurati prea tare (Vineri, 25 martie 2011, 15:01)

    jigodel [anonim]

    El sta in Canada. Revenitul in tara inseamna vizita.
    Nu mai revine nimeni in tara asta.
    • +11 (13 voturi)    
      Ba da venim sa refacem Tara Romaneasca!!! (Vineri, 25 martie 2011, 15:31)

      Clovis [utilizator] i-a raspuns lui jigodel

      Ba da revin multi din cei plecti... Nu toti sunt atat de globalizati ca tine... Altii mai au onoare si respect fata de Romania si poporul roman. Bravo Bute, te iubim!
      • -3 (9 voturi)    
        Asa este, revenirea e in toi (Vineri, 25 martie 2011, 15:38)

        jigodel [anonim] i-a raspuns lui Clovis

        Ai dreptate, am uitat de tiganii din Franta. Au revenit cu mic cu mare. Acum o sa revina tiganii din Italia, cred.
      • -3 (5 voturi)    
        Am uitat (Vineri, 25 martie 2011, 15:42)

        jigodel [anonim] i-a raspuns lui Clovis

        Bravos, reveniti frati romani. Eu nu am ce sa revin, pt. ca sunt aici.
  • +9 (9 voturi)    
    campion (Vineri, 25 martie 2011, 15:40)

    gigi [anonim]

    sa te ajute Dzeu! Baiat amarat plecat din Pechea in lume sa-si faca un rost in viata! Om simplu, patriot si campion in ceea ce face! Sa traiesti Luciane<!
  • +7 (7 voturi)    
    BUTE (Vineri, 25 martie 2011, 15:45)

    DAN MIHAI [anonim]

    Este clar, niciodata un sportiv adevarat nu ne va face de ras, todeauna au reprezentat demn drapelul tarii, chiar daca nu todeauna au fost castigat.
    Pacat ca facem politica ....ne facem de ras la toate nivelurile si tare asi vrea sa fiu pe deplin mandru ca sunt roman...........Dan
  • +5 (7 voturi)    
    Te admiram! (Vineri, 25 martie 2011, 16:07)

    DiFi [anonim]

    Esti deja in sufletul nostru, al romanilor, al ROMANIEI, si asta conteaza cel mai mult!
  • +6 (8 voturi)    
    bravo Lucian! (Vineri, 25 martie 2011, 16:19)

    ghita [anonim]

    Asteptam cu nerabdare sa boxezi in Romania! Te iubim si te respectam! Bravo Lucian!
  • +9 (9 voturi)    
    raspuns celor neseriosi (Vineri, 25 martie 2011, 16:54)

    ion sapun [anonim]

    Ma aflu in America de 4 luni si il inteleg pe acest mare campion cum este sa stai printre straini.
    Bute deja este un mare campion al lumii, Bute esti deja in sufletul meu si sper ca si al romanilor seriosi . Nu uita, te iubim si te respectam, meriti tot ce este mai bun.. ""BRAVO LUCIAN"
  • +4 (4 voturi)    
    bravo campionule roman (Vineri, 25 martie 2011, 19:23)

    marginean alexandru [anonim]

    Avem un brand romanesc si trebuie sa avem grija de el. Valoarea acestui sportiv roman se evidentiaza prin ambitie, tenacitate, modestie, eleganta si parca emana tot timpul acea siguranta de sine si optimismul de care avem nevoie.Se poate face deja un film artistic cu acest baiat frumos inteligent numit romanul Lucian Bute. Poate niciodata Romania nu a avut
    un reprezentant mai vanjos mai patriot decat acest om pentru care nu as dormi ori cat de multe nopti numai sa-l vad intrand si iesind triumfal din ring.Bute a scris deja istorie si a aratat ca si romanii inving cand isi propun cu adevarat. FELICITARI SI MULT SUCCES
  • +1 (1 vot)    
    Bute, ce om!!!! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 10:07)

    menandy [utilizator]

    N-am vazut niciodata atata modestie si bun simt la vreun sportiv roman ca la baiatul asta!!!