Mikkel Kessler arunca manusa: Il voi bate pe Bute la el acasa

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 20 martie 2011, 8:46 Sport | Alte sporturi

Mikkel Kessler
Foto: mikkelkessler.com
A fost in tribune la meciul lui Bute cu Magee, iar la finalul disputei a lasat clar sa se inteleaga ca va boxa in urmatoarea perioada cu campionul roman. Mikkel Kessler, fost campion mondial WBA si WBC al categoriei supermijlocie, ar putea fi unul dintre adversarii de calibru ai lui "Mister KO" din acest an. "Il voi bate mar pe Bute", a precizat danezul in Centre Bell.

Kessler a fost prezent la Montreal la meciul lui Bute, alimentand astfel si mai mult zvonurile conform carora se va duela cu campionul roman in urmatoarea perioada. De altfel, nordicul vorbeste despre un posibil meci cu Bute chiar si pe site-ul sau oficial. "Lucian este un nume important, iar o partida cu el ar fi ceva extraordinar nu doar pentru publicul din Danemarca si Canada", a spus Mikkel.

"Sunt mai mult decat pregatit (nr, pentru un meci cu Lucian). Nu-mi convine deloc ipostaza de comentator, prefer sa fiu in ring si sa lupt. Poate (nr. Bute) sa boxeze la el acasa, in Montreal. Nu ma intereseaza deloc acest aspect, il voi bate mar oricum", a precizat Mikkel Kessler la finalul partidei dintre Lucian Bute si Brian Magee.

Nascut pe 1 martie 1979 la Copenhaga, Kessler este fost campion mondial WBA si WBC (dupa ce l-a deposedat de titlu pe britanicul Carl Froch in aprilie 2010) , iar poreclele sale sunt "Viking Warrior", "Hitman" si "Simply the best". Are 45 de partide disputate la profesionism, a castigat 43 (dintre care 32 prin KO) si a pierdut doua dispute (cu Joe Calzaghe si Andre Ward).

Citeste si
Mister "Upercut" - Lucian Bute, campion mondial!

Lucian Bute: E o onoare ca v-ati trezit pentru mine, sper ca voi boxa in Romania


Presa internationala: "Seara magica a campionului roman Lucian Bute"


Citeste mai multe despre   



















7677 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Titi prosopu (Duminică, 20 martie 2011, 9:10)

    IONUT [anonim]

    Ba vikingule ....Bute e razes de-a lu Stefan cel Mare ....adevarul e ca nu prea erai in apele tale dupa meciul lui Bute cu Magee....pareai asa strans de buci, vizibil incomodat de boxul practicat de Bute....
    • -2 (2 voturi)    
      exact (Duminică, 20 martie 2011, 15:11)

      adriano [anonim] i-a raspuns lui IONUT

      Exact asa a fost danezul era cam ingandurat si mai un pic si se baga sub masa :)))))
  • +5 (9 voturi)    
    pt viking (Duminică, 20 martie 2011, 9:32)

    titi [anonim]

    Pana si vikingul ar trebui sa stie ca la nivelul asta nimeni nu poate sa zica ca il bate mar pe celalalt. Diferenta va fi la nivel tactic si la partea de munca (eventual si putin noroc). L-as cita pe Bruce Lee la faza asta... "Sa nu iti subestimezi niciodata adversarul"... daca danezul il subestimeaza pe Lucian, inseamna ca e idiot.
  • +3 (5 voturi)    
    .. (Duminică, 20 martie 2011, 10:11)

    AnaB [anonim]

    "Poate (nr. Bute) sa boxeze la el acasa, in Montreal"

    Poate va boxa la el acasa, in Romania....
  • +4 (8 voturi)    
    Lucian Bute este roman? (Duminică, 20 martie 2011, 10:12)

    Alex [anonim]

    Kessler despre Bute:
    Poate sa boxeze la el acasa, in Montreal.

    Aceasta fraza exprima realitatea trista ca Lucian Bute nu prea mai este roman.
    In loc sa comentam belicos la adresa danezului, mai bine am face ceva pentru ca Bute sa lupte pentru Romania.
    • +2 (4 voturi)    
      parerea ta!!! (Duminică, 20 martie 2011, 10:53)

      rvn3107 [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Pai asta este parerea ta prietene, atata vreme cat el se simnte roman, si dovedeste asta cu fiecare ocazie, ce rost are comentariul tau?
      Sau ai fi dorit sa ramana pe plaiurile mioritice, un celebru anonium de pe locul 2 in spatele fratilor Simion?
      Ai uitat galele de box de la Ploiesti cu ani in urma, in care Bute desi era mult superior fratilor Simion, nu reusea sa castige in fata lor?
      Unde este Bute acum si unde sunt fratii Simion?

      Felicitari Bute pentru ce faci pentru romani!!!! Sper sa meritam!!!
    • -2 (2 voturi)    
      da este (Duminică, 20 martie 2011, 11:12)

      kreator [anonim] i-a raspuns lui Alex

      problema este ca danezul este ignorant si de aceea a spus acasa in montreal problema este ca dvs dle Alex sunteti ori grabit ori naiv.
    • +3 (3 voturi)    
      cam greu (Duminică, 20 martie 2011, 11:52)

      Clujeanul [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Nu exista decat cateva tari care sprijina (prin meciuri organizate, bani multi de la media) boxul profesionist. In Europa, doar Anglia si Germania au cu adevarat o "piata" pentru boxul profesionist.

      Bute fara Canada, nu era nicaieri. Oamenii aia au investit in el, i-au oferit antrenori, salariu, casa, cand inca nu producea nimic.

      Cine ar face asta in Romania.

      Trebuie sa ne multumim de acum cu articolele din presa straina in care vom auzi de Bute, canadian, romanian-born.

      Din cate stiu Bute deja are cetatenie canadiana, deci e si canadian si roman.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 20 martie 2011, 13:38)

      ovi [anonim] i-a raspuns lui Alex

      de ce sa nu lupte pentru cine vrea el?
  • +2 (2 voturi)    
    mai informati-va!! (Duminică, 20 martie 2011, 11:09)

    danieltm [anonim]

    Kessler este un fost campion mondial! Nu mai detine nicuna din centuri, una a pierdut-o in ring, cealalta pentru ca nu a mai boxat o vreme * a avut ceva probleme la ochi(
  • -3 (3 voturi)    
    e tampit kesler (Duminică, 20 martie 2011, 12:33)

    sandu [anonim]

    E tare prost acest boxier mikkel kesler el cred sau are impresia ca este imviscibil?si eu practic box si am vazut multe meciuri de ale lui kesler dar cu siguranta bute il bate am curaj sa fac pariu nici-un alt boxier nui mai rapid ca bute si cu asa lovituri puternice daca bute ii aplica un croseu acestui kesler atunci si el ca si ceilalti adversari ai lui bute de pana acum va zice ca,nu a vazut asa ceva eu ps ii recomand lui bute sa fie bine pregatit fizic la un astfel de meci si nu are cine sa il bata sunt sigur se misca bine are forta si tot ce ii trebuie dar eu as-i vrea mai intai sa ii faca ko pe englezul ala froch care nu stie nici sa loveasca sa ii vad cum plange fraieru si atunci sa vad ce mai comenteaza BAFTA LUCIAN TINE-O TOT ASA RUPELE CAPU