Presa internationala: "Seara magica a campionului roman Lucian Bute"

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 20 martie 2011, 8:01 Sport | Alte sporturi

Brian Magee, la podea
Foto: Reuters
Lucian Bute a oferit inca un adevarat spectacol la Centre Bell din Montreal, romanul reusind sa ridice publicul in picioare dupa un nou succes prin KO. "Victima" s-a numit de aceasta data Brian Magee. "Si-a aparat coroana in stil de mare campion, aratat multa calitate. Magee a rezistat eroic pana in repriza a zecea. Pentru Bute, se intrevede un meci cu Mikkel Kessler", a titrat presa internationala.

"Lucian Bute a ramas neinvins si dupa partida cu Brian Magee, una pe care a dominat-o destul de evident. Irlandezul a fost trimis la podea de mai multe ori, iar in cele din urma a fost nevoit sa se recunoasca invins. Lovitura fulgeratoare din repriza a zecea l-a lasat fara replica pe Magee. Dupa inca o victorie superba, Bute asteapta confruntarea cu danezul Mikkel Kessler" - AFP dupa victoria lui Lucian Bute in fata lui Brian Magee.

"Loviturile lui Bute au fost mult prea puternice pentru un Brian Magee care a rezistat eroic pana in repriza a zecea. Romanul a facut un meci tactic perfect, partida superba fiind transmisa de Showtime. A fost inca o seara magica oferita de campionul roman" - Notifight.

"Si-a aparat coroana in stil de mare campion. Lucian Bute l-a invins categoric pe Brian Magee, performanta in urma careia romanul a pastrat cel putin pentru inca un meci titlul mondial al categoriei IBF, categoria supermijlocie" - presa canadiana.

"A fost o partida electrizanta, cu Bute care si-a aratat inca o data calitatea. Meciul a fost unul intens, iar Magee a avut si el o contributie la acest lucru. Atmosfera a fost superba, Lucian s-a simtit din nou la Montreal ca acasa. Dupa inca o victorie deosebita, pentru Bute apare posibilitatea disputarii unui meci cu campionul Mikkel Kessler (43-2, 32 KO) - "Boxingscene".

Vezi aici desfasurarea partidei Bute vs Magee.


Lucian Bute: E o onoare ca v-ati trezit pentru mine, sper ca voi boxa in Romania.


Mikkel Kessler arunca manusa: Il voi bate pe Bute la el acasa


Citeste mai multe despre   



















6391 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    mai e mult pana departe (Duminică, 20 martie 2011, 8:37)

    bento_darie [anonim]

    Mare dreptate are Doroftei.Pai ala a fost adversar de campion mondial?Ma bucur pentru Bute pentru ca este roman,dar trebuie sa-si arate valoarea cu boxeori adevarati nu cu materiale de antrenament cum sunt cam toti ultimi sai adversari
    • +3 (3 voturi)    
      ? (Duminică, 20 martie 2011, 8:47)

      costy [anonim] i-a raspuns lui bento_darie

      ai urcat in ring?cred ca nu sti ce vorbesti.
    • +9 (9 voturi)    
      Toata stima pentru BUTE ! (Duminică, 20 martie 2011, 9:38)

      Icsulescu [anonim] i-a raspuns lui bento_darie

      Pacat ca Doroftei nu se abtine de la anumite comentarii.Noi stim ca nu are educatie, ca a trait pe strazi ,dar ca sa fie rautacios , invidios pe un confrate, asta nu este de acceptat.
      A fi mai indicat pentru el (Doroftei ) sa stea ceva mai departe de presa si sa-si rontaie in liniste agoniseala.Este pacat sa-si strice imaginea pe care a avuto !SANATATE !
    • +4 (4 voturi)    
      Amazed (Duminică, 20 martie 2011, 11:17)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui bento_darie

      Suntem cu totii uimiti de expertiza ta in materie de box. De ce nu scoti o carte?
  • +4 (6 voturi)    
    Diferenta intre BUTE si doroftei.. (Duminică, 20 martie 2011, 14:24)

    clau [anonim]

    Unul se lupta pe milioane de dolari si altul bate chelneri prin bodega detinuta...ca sa nu mai vorbim de modestie si caracter , capitole la care dodel doroftei este deficitar rau.doroftei ramane in istoria boxului ca mancatorul de shaorme care nu a putut sa faca cantarul la meciul cu Miguel Callist !!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Duminică, 20 martie 2011, 23:16)

    blec-bierd [utilizator]

    singura problema este ca Bute e de fapt campion canadian de origine romana nici decum campion roman.
    singura contributie a romaniei la cariera lui lucian este ca s-a nascut aici. in rest tineretea si antrenamentele si 27 din cele 28 de meciuri ale sale au fost desfasurate in CANADA.
    romania ar face bine sa nu se mai agate de imaginea pugilistului ca nu e frumos... la placinte inainte la razboi inapoi ...
    • 0 (0 voturi)    
      tu probabil esti din cei... (Luni, 21 martie 2011, 22:33)

      toto [anonim] i-a raspuns lui blec-bierd

      ...care se plang de confratii care fura pe afara si ne fac de ras, in timp ce atunci cand apare un roman care face ceva pozitiv, atunci el nu mai e de-al nostru. buni si rai, toti sunt ai nostrii si ne fac imagine pozitiva sau negativa.

      Bute a invatat box in Romania, poarta steagul Romaniei, deci ne reprezinta. El apartine de un club canadian, asa cum Chivu joaca la Inter sau Goaian la Palermo, dar sunt romani nu italieni.
      • 0 (0 voturi)    
        daca pentru tine (Marţi, 22 martie 2011, 0:44)

        blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui toto

        sa fii roman inseamna numai sa te nasti in romania, atunci si tiganii sunt romani, ce mai conteaza etnia.
        ei vezi tu ca tiganii nus romani chiar daca au buletin cu tricolurul pe el, pentru ca ne creaza imagine negativa.
        ei vezi tu ca si bute e mai degraba canadian de etnie romana. dar el e campion mondial cu toate ca a plecat din romania cu multi ani in urma iata ca presa si chiar politicienii romani il scot mai erou ca pe avram iancu.
        tot respectul pentru bute dar NU E CAMPION ROMAN !!! DOROFTEI a fost campion roman

        PUNCT