Lucian Bute: E o onoare ca v-ati trezit pentru mine, sper ca voi boxa in Romania

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 20 martie 2011, 7:02 Sport | Alte sporturi

Lucian Bute
Foto: Reuters
Lucian Bute si-a aparat cu succes, pentru a saptea oara, titlul mondial IBF, categoria supermijlocie, dupa ce l-a facut KO, in repriza a zecea, pe irlandezul Brian Magee. "Sunt fericit de spectacolul pe care l-am facut, e o onoare ca romanii s-au trezit sa ma vada. Sper sa in aceasta vara sa boxez in Romania. Cum a venit lovitura decisiva? Nu am fost in Florida in vacanta, l-am studiat mult, iar upercutul a venit singur", a precizat Bute imediat dupa terminarea disputei de la Centre Bell, Montreal.

"Ma simt foarte bine, sunt fericit de spectacolul pe care l-am facut. E o onoare ca romanii s-au trezit sa ma vada, ma bucur ca au avut ce vedea. Inca nu stiu ce va urma, sper ca in aceasta vara sa boxez in Romania. Vrem sa organizam un meci acasa. Am avut promisiuni, sper sa fie in lunile iunie sau iulie. Kessler (nr. Mikkel Kessler (43-2, 32 KO) a fost prezent in sala, dar nu si-a revenit inca dupa accidentarea la ochi. Ar putea fi posibil un meci cu el in noiembrie sau decembrie.

Nu am fost in Florida in vacanta, doua antrenamente pe zi, sase zile pe saptamana. L-am studiat mult, iar upercutul a venit singur. Mereu ma pregatesc pentru 12 reprize, boxul este periculos, trebuie sa fii tot timpul serios. Stiam ca este un boxer foarte bine, cu capul tare. L-am lovit foarte dur din primele reprize, a fost foarte greu. A fost agresiv, dar dupa loviturile de la ficat, lucrurile au inceput sa se schimbe. La acest nivel, nu trebuie sa subestimezi niciun adversar" - Lucian Bute, pentru B1TV.

Vezi aici desfasurarea partidei dintre Lucian Bute si Brian Magee.


Presa internationala: Seara magica a campionului roman.


Mikkel Kessler arunca manusa: Il voi bate pe Bute la el acasa



Citeste mai multe despre   



















7784 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 20 martie 2011, 7:14)

    qqqq [anonim]

    Noi iti multumim ca ne-am trezit...."pentru tine".
    Un roman simplu....un CAMPION MONDIAL.
    CINSTE SI RESPECT TIE SI FAMILIEI TALE.
  • +10 (12 voturi)    
    BRAVOOOO!!! (Duminică, 20 martie 2011, 7:42)

    tb [anonim]

    Felicitari si la mai multe ! Multa sanatate ! BRAVOOO !
  • +4 (4 voturi)    
    bute (Duminică, 20 martie 2011, 8:03)

    dorina [anonim]

    norocul lui ca a plecat la timp din tara.altfel il ,,manca ,,vreun nimeni cu relatii pe nu stiu undesi nu avea nici o sansa.
    bravissimo!!
  • +5 (5 voturi)    
    felicitari! (Duminică, 20 martie 2011, 8:42)

    mariana chirila [anonim]

    te iubesc si te iubim cu totii! sa fii sanatos si norocos!
  • +5 (5 voturi)    
    felicitari (Duminică, 20 martie 2011, 8:46)

    oana [anonim]

    multe felicitari si putere de munca pe viitor.
  • +5 (5 voturi)    
    Ma bucur pentru un MARE CAMPION ! (Duminică, 20 martie 2011, 9:20)

    Gigi [anonim]

    Felicitari si il asteptam acasa.
  • +2 (2 voturi)    
    MECIUL LUI BUTE (Duminică, 20 martie 2011, 10:00)

    Florin Visenescu [anonim]

    Felicitari multa sanatate si putere de munca.Te asteptam sa ne bucuri si in tara!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    BRAVO (Duminică, 20 martie 2011, 10:08)

    AnaB [anonim]

    Noi iti multumim Lucian ca am avut pentru ce sa ne trezim!

    Asteptam reactia ofticatului de Doroftei. Poate ii inchizi gura de data asta.
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari (Duminică, 20 martie 2011, 10:20)

    angela [anonim]

    speram sa ne aduci bucurie pe fete mult timp de acum!sanatate si mult noroc!te pupam
  • +2 (2 voturi)    
    onoarea (Duminică, 20 martie 2011, 10:45)

    onoarea [anonim]

    onoarea este de partea noastra.

    insa iti sta foarte bine asa, nu doar profesionist, ci si modest. e o placere sa vezi oameni care nu vorbesc decat dupa ce realizeaza ceva si, in plus, si atunci o fac cu modestie.

    curaj si succes!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari campionule (Duminică, 20 martie 2011, 12:12)

    Vali [anonim]

    Felicitari Lucian pentru "regal"-ul de box oferit si spor la treaba in continuare.
  • +2 (2 voturi)    
    RESPECT !! (Duminică, 20 martie 2011, 12:36)

    Dorel [anonim]

    Draga Lucian, iti multumim ca ne-ai trezit ! Suntem mandrii de tine ! Felicitari !
  • +2 (2 voturi)    
    // (Duminică, 20 martie 2011, 13:37)

    vasile [anonim]

    felicitari lucian si muuuuullllttt succes in continuare (vasile din pechea)(editat de HotNews.ro)
  • +1 (1 vot)    
    Esti cel mai bun (Duminică, 20 martie 2011, 17:15)

    baby [anonim]

    Esti cel mai tare,ne-ai demonstrat inca o data de ce esti in stare...Te admir din tot sufletul ! Felicitari si multa sanatate !
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari campionule (Miercuri, 23 martie 2011, 21:23)

    Cristina [anonim]

    Cinste si respect Lucian ,esti cel mai bun te iubesc pentru ceea ce esti si te respect,mult succes in continuare.Te-am ppppuuuupppaaattttt.
  • 0 (0 voturi)    
    lucian bute (Luni, 4 iulie 2011, 23:59)

    Tabacaru Ramona [anonim]

    felicitari Lucian pt tot ceea ce ai realizat pana acum.Te admir pt seriozitatea si modestia ta.reprezinti cu cinste imaginea Romaniei in lume(cel putin in privinta ta au ales bine stimabilii nostri guvernanti).tu vii cu rezultate concrete nu ca alti sportivi care sunt mai ocupati sa se afiseze cu tot felul de fatuci care mai de care mai dezbracate,in loc sa se ocupe cum trebuie de antrenamente.de!li se urca succesul la cap mai mult decat trebuie.Bravo tie.mult noroc la meciul de sambata
  • 0 (0 voturi)