VIDEO Iran ameninta cu boicotarea Jocurilor Olimpice de la Londra

de L.A.     HotNews.ro
Luni, 28 februarie 2011, 18:24 Sport | Alte sporturi

Logo JO 2012 de la Londra
Foto: Reuters
Iran a depus o plangere oficiala catre Comitetul Olimpic International (CIO) si a amenintat ca va boicota Jocurile Olimpice de la Londra din 2012, in cazul in care organizatorii nu vor schimba logo-ul oficial al competitiei, informeaza The Guardian. Potrivit guvernului de la Teheran, simbolurile din logo pot fi rearanjate formand cuvantul "Zion", termen biblic ce se refera la Ierusalim.

Logo-ul JO de la Londra a costat 400.000 de lire sterline si a fost lansat in 2007, iscand de atunci multe critici. Printe contestatarii emblemei s-a aflat si un britanic care a sunat la un post de radio din Londra sustinand ca a suferit un atac de apoplexie in momentul in care a vazut logo-ul. Daca unele persoane sustin ca logo-ul seamana cu o svastica sau cu un act sexual, iranienii spun ca este un simbol al rasismului ce reprezinta o conspiratie voalata pro-israeliana si cere inlocuirea sa. 

Intr-o plangere oficiala trimisa Comitetului Olimpic International, Teheran a declarat ca simbolul grafic trebuie schimbat si creatorii sai sa fie trasi la raspundere. In caz contrar, sportivii iranieni nu vor mai fi lasati sa participe la JO de la Londra.

"Folosirea cuvantului Zion in logo-ul Jocurilor Olimpice din 2012 este o actiune dizgratioasa si contrara valorilor Jocurilor Olimpice. Nu e nicio indoiala ca aceasta neglijenta poate afecta prezenta unor tari la JO, in special a Iranului", se arata in scrisoarea oficiala a Iranului. 

Un oficial CIO a confirmat plangerea depusa de Iran, insa neaga acuzatiile de rasism: "Logo-ul Londra 2012 reprezinta cifra 2012, nimic altceva".

"A fost lansat in 2007 dupa teste si consultari. Suntem surprinsi ca aceasta plangere a fost facuta abia acum", a mentionat un purtator de cuvant al organizatorilor JO 2012.




Citeste mai multe despre   



















1726 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    S-au trezit dupa 4 ani? (Luni, 28 februarie 2011, 18:37)

    Dinu [anonim]

    Le-au trebuit peste 4 ani ca sa-si dea seama de asta? Foarte tare. Eu nu vad nici un Zion acolo, vad doar 4 cifre stilizate.
    Dupa logica iraniana, 2012 nu trebuia mentionat deloc, pt ca e anul diavolului :p.

    PS incerc sa vad cum au citit idioten zion acolo, si m-am blocat dupa primele 3 cifre. la ultimul 2 iti trebuie foarte multa imaginatie ca sa-l vezi drept "n"
    • 0 (4 voturi)    
      eu vad o svastica stilizata !bravo organizatorilor (Luni, 28 februarie 2011, 20:08)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Dinu

      de fapt Sion se pronunta Țion in ebraica si ,la fel de corect , Zion !
      Siôn,este forma in welsha pentru John! si in romana pentru Ion =si usor usor ajungem la celebra =Sion ,Gheorghe si Maria/Cei mai prosti din Romania!
      deci fiecare e liber sa isi cauta simbolistica in haiosul logo!
    • -2 (6 voturi)    
      oricum (Luni, 28 februarie 2011, 20:16)

      tito [anonim] i-a raspuns lui Dinu

      nu inteleg care e faza cu punctul....
      unde e folosit punctul in a scrie 2012?? :)
      • +2 (4 voturi)    
        nu-i nici un punct... (Luni, 28 februarie 2011, 20:29)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui tito

        Doiul este spart de catre zero.
  • +6 (8 voturi)    
    Nasol moment (Luni, 28 februarie 2011, 18:39)

    muciflenduri [anonim]

    S-a dus dracu' olimpiada daca nu mai participa Abdulah Abdulah si Abdulah Abdulah :(
    Ar trebui sa renunte la logo, noi chiar vrem sa ii vedem pe Abdulah Abdulah la treaba.
  • +5 (7 voturi)    
    Mda ... (Luni, 28 februarie 2011, 18:51)

    Dani.El [utilizator]

    Dar oricum ai aranja si re-aranja cuvantul <<IRAN>> tot la evul mediu, teroare, fundamentalism, obscurantism, agresivitate, rautate te duce gandul ... Si la multe altele, dar nici una buna. Pacat de marea istorie persana ...
  • +1 (5 voturi)    
    tare... (Luni, 28 februarie 2011, 19:30)

    me [anonim]

    oricum e un punct in plus... stiu sa citeasca!
    ce sa mai zici... acum s-au trezit...
    si cum boicoteaza ma rog? nu se mai prezinta? intradevar o sa fie o maaaaare pierdere... sute de campioni olimpici sunt din iran!
    naspa ar fi sa faca ce stiu ei mai bine: in numele a tot ceea ce este sfant si sacru... sa dea cu bomba...
  • -2 (6 voturi)    
    Uratenie (Luni, 28 februarie 2011, 19:30)

    Z. Ion [anonim]

    Adevarul e ca arata f. urat si chiar seamana cu ce spun arienii. Cateva nelamuriri: de ce trebuia punctul pus pe 1, care ar fi mesajul subliminal si in cele din urma, unde au gasit un designer asa de etnobotanic?
  • 0 (6 voturi)    
    nu e nici un 2012 (Luni, 28 februarie 2011, 19:32)

    roman [anonim]

    ultimul 2 nu seamana deloc cu primul 2

    deci e ZION!
    • +2 (2 voturi)    
      Serios? (Luni, 28 februarie 2011, 22:08)

      Kor [anonim] i-a raspuns lui roman

      De ce nu NIOZ? :)
  • -3 (5 voturi)    
    Punctul pe ce? (Luni, 28 februarie 2011, 19:36)

    Leon [anonim]

    Ca urmasii persilor sint dusi cu pluta, o stim bine. Pe de alta parte, nici cei ai lui Moise nu sint chiar usa de biserica. Dincolo de stilizare, m-am uitat destul de bine la logo-ul respectiv si nu inteleg in ruptul capului ce rost are chestia aia din mijloc care s-ar transforma in punctul de pe "i". Nici semantic nici grafic n-are rost acolo.

    Evident ca boicotul Iranului la JO e un strop de ulei in ocean. Eh, daca vorbim de Campionatul Mondial la fabricat bomba atomica, se schimba lucrurile...
  • +3 (5 voturi)    
    :))) (Luni, 28 februarie 2011, 20:17)

    ampersand [anonim]

    "logo-ul seamana cu [...] un act sexual". Chiar seamănă dar, dacă n-aş fi citit asta, nici prin gînd nu mi-ar fi trecut aşa un "puzzle" :))))
  • -3 (3 voturi)    
    gramatica (Luni, 28 februarie 2011, 20:39)

    gramatik [anonim]

    Bat-o vina de gramatică! "Iran ameninta cu boicotarea Jocurilor Olimpice de la Londra ", tittlul și mai la vale...Corect este: Iranul etc., etc. Acordul subiectului cu predicatul.
  • 0 (0 voturi)    
    si eu (Luni, 28 februarie 2011, 22:38)

    me [anonim]

    400.000 de lire sterline ... pai cum sa nu faci atac...mda
  • -1 (3 voturi)    
    hm (Luni, 28 februarie 2011, 23:08)

    Cat-e-ceasul [utilizator]

    Oricum mi se pare un logo total neinspirat, nu are absolut nimic din ideea de olimpism.