Noi acuzatii la adresa lui Lance Armstrong: Poate deveni simbolul deceniilor de coruptie din ciclism

de L.A.     HotNews.ro
Luni, 24 ianuarie 2011, 15:31 Sport | Alte sporturi

Lance Armstrong
Foto: Reuters
Lance Armstrong si-a incheiat, duminica, la Tour Down Under, cariera internationala in ciclism, insa continua sa fie in centrul atentiei pentru acuzatiile de dopaj ce i se aduc. Pe lista "dusmanilor" sai s-a adaugat si fostul sau antrenor personal, Mike Anderson, care a oferit autoritatilor americane informatii despre practicile ciclistului.

Autoritatile americane il investigheaza pe Lance Armstrong dupa ce fostul sau coechipier, Floyd Landis, l-a acuzat ca s-a dopat pe vremea cand concura pentru US Postal, echipa alaturi de care a castigat sase titluri in Turul Frantei. Lui Landis i s-a alaturat acum si Mike Anderson, fost mecanic si asistent personal al lui Lance Armstrong. Anderson sustine ca a gasit in baia lui Armstrong o cutie pe care scria "Andro" (de la steroidul Androstenedione), dar si ca el era cel care incerca sa-i pacaleasca pe agentii anti-doping care apareau acasa la ciclist.

"Sa fiu cinstit, atunci cand mi-am dat seama de ceea ce se intampla am fost foarte necajit deoarece Lance era prietenul meu. Cand am fost fortat si a trebuit sa spun ca stiu ce se intampla, a fost ca si cum as fi spus unor copii ca nu exista Mos Craciun", a declarat Anderson.

Fostul apropiat al lui Armstrong a vorbit deja cu Jeff Novitzky, agentul special ce conduce investigatia in cazul lui Armstrong. "Am vorbit cu Novitzky la telefon de mai multe ori in ultimul an. Tipul este descris ca fiind Eliot Ness al acestei epoci si daca il ai pe urmele tale esti in pericol. Nu cred ca aceasta ancheta va avea un final fericit pentru Lance", a mentionat Anderson referindu-se la anchetatorul ce are o reputatie de temut, el fiind si cel care a condus cu succes ancheta in cazul atletei Marion Jones.

Intrebat care va fi, in opinia sa rezultatul anchetei, Anderson a spus: "Ce va fi, va fi. Dar el poate deveni simbolul deceniilor de coruptie din ciclismul profesionist".


Citeste mai multe despre   



















3034 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    ciclism, haltere... (Luni, 24 ianuarie 2011, 15:35)

    minos [utilizator]

    ...sporturi in care nu poti sa mai crezi. Nu cred ca exista campioni din aceste sporturi care sa nu se dopeze. Nu mai are nici un farmec sa te uiti la turul Frantei cand stii ca totul este fals.
    • -1 (1 vot)    
      ...fotbal si restul (Luni, 24 ianuarie 2011, 20:18)

      Ginho [utilizator] i-a raspuns lui minos

      In toate sporturile e asa, numai ca in ciclism exista o lupta impotriva dopajului. De ce crezi ca moare atata lume in fotbal? Cum crezi ca a ajuns sa se alerge atat de mult? Sunt sporturi cu dopaj si sporturi prea banoase ca sa-l recunoasca.
  • +2 (6 voturi)    
    ba da.... (Luni, 24 ianuarie 2011, 15:49)

    altrix [utilizator]

    ...cometatorii de la Euro Sport ai Turul Frantei sunt dementiali....merita macar pentru ei sa te uiti la emisiune :))
    • +4 (4 voturi)    
      erau odata... (Luni, 24 ianuarie 2011, 16:06)

      rzzsmurf [anonim] i-a raspuns lui altrix

      dementiali... acum sunt doar niste mascarici.... alex mai salveaza ceva pentru ca e singurul care se pricepe la ciclism... manolo e chiar ultimul - zici ca e desprins cu copy/paste de pe antene, realitati,gsp,sport.ro sau alte televiziuni "profesioniste" din romania. singura lui scuza e ca "el nu se pricepe". pai atunci de ce is mai da cu parerea?
      unde sunteti voi doi radu care ati tradus ciclismul pentru romani?
      si oricum, toata stima pentru ciclism. este singurul sport in care se lupta impotriva dopajului intr-un mod agresiv, poate prea agresiv dar totusi mai bine asa. sa ne uitam numai putin la fotbal unde numa ce ajunge un sportiv din america de sud in europa ca din mingicarul subtirel face niste picioare demne de halterofili peste noapte. nu mai vb ca in fotbal controalele antidoping sunt inexistente iar domnu presedinte fifa nici nu vrea sa auda de ele.
      in rest ma gandesc daca astea nu se intampla pentru ca asa ne place noua mai mult celor care ne uitam la tv - sa avem super eroi in orice?.....
      sanatate va doresc la toti - dopati sau curati.

      Keep on smurfing!
      • +1 (1 vot)    
        corect ... (Luni, 24 ianuarie 2011, 20:18)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui rzzsmurf

        Cel mai pertinent comentariu - subscriu.

        Am prins ultimii ani ai lui Indurain si am vazut cu durere si infrangerea in fata trisorului Riis.
        Apoi a urmat epoca Armstrong si pe final am renuntat sa ma mai uit la Tur, cei doi Radu faceau de fapt sarea si piperul.

        Fara ei nu mai avea farmec, ei stiau sa faca pana si dopajul un subiect de ras si glumit. Odata cu plecarea lor am tras si eu cortina. Turul Frantei si-a pierdut (in Romania) stralucirea, azi e la ani lumina distanta de ce era pe vremea lor.
  • +1 (1 vot)    
    ciclismul (Luni, 24 ianuarie 2011, 15:56)

    ska [anonim]

    cred ca o sa prindem in anii urmatori o etapa din acest sport, cand va fi distrus - f putini spectatori, 0 sponsori
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Luni, 24 ianuarie 2011, 16:01)

    rider [anonim]

    pai un proverb spunea ca "hotu neprins este negustor cinstit".

    lui Armstrong nu e prima oara cand i se aduc acuzatii de acest gen. DAR nu a putut fi dovedita nici macar una dintre ele.

    Parerea mea......doar daca va recunoaste el(Armstrong) ca s-a dopat, atunci ar putea pierde tot ce a castigat pana acum. pana atunci este un campion.