​CM Handbal Romania - Algeria 14-15/ Umilitor

de A. S.     HotNews.ro
Luni, 17 ianuarie 2011, 18:53 Sport | Alte sporturi

Ghionea, 7 goluri contra Algeriei
Foto: Reuters
​Esec neasteptat la Mondialul de handbal masculin: Romania a pierdut in ultima secunda in fata Algeriei si spune "Adio" obiectivului anuntat inaintea turneului final - clasarea in primele trei echipe din grupa.

Jocul cu Algeria (adversar considerat "accesibil", inaintea disputei) a respectat scenariul deja cunoscut al reprezentatiilor tricolore - o prima repriza buna, urmata de o a doua dezastruoasa. Contra echipei algeriene, Romania a castigat prima perioada (10-8), apoi si-a complicat existenta, printr-o serie incredibila de erori: am marcat doar de 4 ori in repriza secunda, iar algerienii au izbutit sa profite. Desi nu a excelat la capitolul "calitate", Algeria a egalat cu 5 minute inainte de final, a preluat conducerea (14-13), in minutul 58, apoi a marcat punctul victoriei (15-14) chiar inaintea concluziei.

Romania joaca miercuri impotriva Australiei (21.30), apoi isi va incheia participarea in grupa cu meciul contra Serbiei (21.30).


Citeste mai multe despre   























11006 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Vizionare live? (Luni, 17 ianuarie 2011, 19:15)

    Cip [anonim]

    Se poate sa-mi spuneti, unde se poate viziona live pe internet? Multumesc.
    • +1 (1 vot)    
      www.fromsport.com (Luni, 17 ianuarie 2011, 19:24)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Cip

      www.fromsport.com
    • 0 (0 voturi)    
      ce sa vizionezi ? (Marţi, 18 ianuarie 2011, 12:50)

      alt adrian [anonim] i-a raspuns lui Cip

      ca nu este nimic de vizionat. Dl. Stanga, selectionati-o pe Cristina Neagu, e singura Dvs sansa....
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Luni, 17 ianuarie 2011, 19:20)

    ardelean [anonim]

    Hai Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    live (Luni, 17 ianuarie 2011, 19:25)

    Ana [anonim]

    http://www.livescorehunter.com/Livescores/Livescore-Handball.html
  • 0 (0 voturi)    
    http://www.fromsport.com/v-0/16/48/v-164990.html (Luni, 17 ianuarie 2011, 19:27)

    victor [anonim]

    aici
  • +2 (2 voturi)    
    echipa mediocra (Luni, 17 ianuarie 2011, 20:20)

    gaby [anonim]

    Cu asemenea echipa masculina de handball nu ai cun sa mergi mai departe!
    • 0 (0 voturi)    
      Un singur jucator a dat 50% din golurile echipei (Luni, 17 ianuarie 2011, 21:15)

      Romancele, mai tari ca barbatii lor ! [anonim] i-a raspuns lui gaby

      Antrenorul e sub orice critica, tactic a pregatit foarte slab echipa.

      E anormal sa marci doar 4 goluri intr-o repriza, daca dadeau doar 2 goluri mai mult aveau inca o sansa de calificare in grupele principale.

      Nu stiu daca matematic totul e pierdut, Algeria e o echipa de bambilici afoni, pot pierde si ei urmatoarele 2 meciuri si noi sa castigam urmatoarele 2 !

      Oricum, baietii nu merita nici laude de la noi, nici bani de la federatie, pt ca nu au pus osul deloc la treaba in reprizele secunde, aparent nu au pregatire fizica de Mondiale.
    • 0 (0 voturi)    
      benzina pt. o repriza (Marţi, 18 ianuarie 2011, 8:11)

      bula [anonim] i-a raspuns lui gaby

      atata capacitate fizica au! si nu de azi de ieri! Idem la fotbal: totul se intampla dupa minutul 67. !!!
  • +2 (2 voturi)    
    destul de penibil (Luni, 17 ianuarie 2011, 20:33)

    vorba lui Ilie Nastase [anonim]

    Dupa zeci de ani, scriem iar istorie in handbal! Am spus ieri ca ne alearga Algeria ...
  • +5 (5 voturi)    
    Campioni mondiali! (Luni, 17 ianuarie 2011, 20:35)

    Old bear [anonim]

    La nivelul declaratiilor inainte de un meci sau o competitie,indiferent de ramura sportiva,suntem de departe ... campioni mondiali!
    Chiar nu-si dau seama de nivelul de mediocritate in care se afla sportul romanesc?
    Rusine nationalei de handbal...
  • +4 (4 voturi)    
    jenant (Luni, 17 ianuarie 2011, 20:37)

    maricel voinea [anonim]

    Avem o echipa de toata jena. mai bine ca ne intoarcem acasa. impotenti si blazati... asta e mai nou o caracterizare reala. poate mai batem si noi congo si burghina faso. din pacate jucam doar din amintiri.
  • +5 (5 voturi)    
    Slab de tot (Luni, 17 ianuarie 2011, 20:38)

    alex [anonim]

    Ai nostri ar fi fost multumiti si cu un egal dar nu il meritau.
    F.slab jocul, conditrie fizica nimic, antrenorul cel mai slab, fara intuitie nimic, a bagat jucatori la nimereala.
  • +5 (7 voturi)    
    rusinea de post pretins radio national (Luni, 17 ianuarie 2011, 20:39)

    procust [anonim]

    o tara a carei echipa nationala de handbal este cvatrupla campioana mondiala merita din partea rra macar inca 2 minute de transmisie directa.
    indiferent cat de prost a jucat azi intreruperea transmisiei in minutul 59 este scandaloasa.
  • +2 (2 voturi)    
    cupa mondiala (Luni, 17 ianuarie 2011, 20:44)

    k7 [utilizator]

    hai cu danemarca si croatia nu poti tine pasul....dar si cu algeria.... o dai in bara ?.....mai bine s-ar intoarce acasa echipa asta de 2 lei....
  • +4 (4 voturi)    
    Romania - Algeria (Luni, 17 ianuarie 2011, 21:02)

    T [anonim]

    Cred ca cine a vazut ultimul time-out din ultimul minut - s-a convins de antrenorul Stanga si de cat este dumnealui de capabil.

    "Ba baieti - dam gol acuma, da?"

    Nu tu o indicatie tactica, o schema, nimic. Asa stie d-nul Stanga sa conduca echipa nationala la un Campionat Mondial impotriva unui adversar incomod intr-adevar dar parca sub noi ca valoare - dovada ca am condus aproape tot meciul la 1-2 goluri sau chiar mai mult.

    Problema pana la urma e ca nu a cerut time-out mai devreme. Cand echipa nu mai inscrisese de peste 10 min, cand era total demoralizata de eficienta si norocul portarului algerian.

    Mi se face sila cand vad ca sunt pusi antrenori fosti mari jucatori (tot respectul pt jucatorul V. Stanga) cand noi de fapt avem nevoie de PROFESIONISTI.

    Pacat de baietii astia, eu chiar speram ca o sa incepem sa cladim o echipa frumoasa si la baieti...
    • +3 (3 voturi)    
      Corect! Antrenorul Stanga = nulitate absoulta! (Luni, 17 ianuarie 2011, 21:24)

      ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui T

      "Hai baieti trebuie sa facem ceva!"! Asta da indicatie tactica...

      In repriza a doua dupa min 45 imi doream sa fi ramas la cota 10. Si la fotbal dai mai mult de 3 goluri in 37 minute cu putin noroc!

      Rusine! Macar sa fi declarat ca aveti obiectiv sa jucati cat mai frumos la CM...
  • 0 (2 voturi)    
    .............. (Luni, 17 ianuarie 2011, 21:06)

    brt [anonim]

    m-as fi simtit groaznic daca baietii astia ar fi iesit din clubul ratatilor :-)
  • +2 (2 voturi)    
    data viitoare... (Luni, 17 ianuarie 2011, 21:09)

    egroeg [anonim]

    sa va inscrieti la competitii unde meciul are doar o repriza...asa vom avea sanse sa nu ne faceti de ras.
  • +2 (2 voturi)    
    DRAGI ROMANI! (Luni, 17 ianuarie 2011, 21:17)

    florin [anonim]

    Acesta ne este nivelul in tot ceea ce facem!!!!
    Nu trebuie sa fim suparati, nu trebuie sa ni se mai umfle venele pe gat cand ne fac unii si altii nespalati, necivilizati, etc.
    Trebuie, pur si simplu, sa plecam la lupta(!!!) cu noi insine. Nu o sa vina nimeni sa ne ajute sa traim mai bine, sa jucam handbal sau fotbal mai bine, sa mancam mai bine, decat daca noi VREM!
    Haideti sa vrem! Daca nu o sa stam prin Spania, Italia, Gemania (am vazut ieri un baietel care 2 zile sta in Ausburg, in week end sta la poatra unui hotel in Munich, alte 2 zile cine stie pe unde) si o sa fim caini de pripas!
    Hai sa nu-i judecam prea aspru pe hadbalisti! Haideti sa ne uitam ce lipseste si ce trebuie sa facem incepand de maine!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu gasesc ceva potrivit ! (Luni, 17 ianuarie 2011, 21:27)

    Gruia [anonim]

    In sfarsit, ne-am lecuit, ne batura si algerienii !! Bravo ma baieti !! Ar trebui sa va impute banii de deplasare. Ca noi vi i-am platit, Din impozitele si taxele noastre. Macar la atat sa va fi gandit si voi. Stati acasa mai bine si mai invatati handbal. Sunteti niste umbre penibile.
  • 0 (0 voturi)    
    Investitie doar in handbalul feminin! (Luni, 17 ianuarie 2011, 21:30)

    Ioan Dumitrescu [anonim]

    Nu pot sa comentez un meci pe care nu l-am vazut! Am prins doar meciul cu Danemarca pe net pe un canal nordic! M-am cam speriat... fara extreme (adica erau, dar a la Han) fara pivot, cu aparare slaba si portar ca si inexistent - in schimb cu interi care chiar mi-au placut (probabil ca de ei s-a cam ocupat dl. Stanga). Ce nu mi-a placut pe final, precipitare si lipsa de rabdare in a combina... jocul a devenit individualist, cu trageri la poarta din pozitii imposibile. Iar in acest caz, diferenta a tot crescut.
    ---
    De acum sa ne concentram pe CM din Brazilia, sa-l pregatim cu calm... sa depasim durerea din handbalul masculin
  • +1 (1 vot)    
    te uiti la ei... (Luni, 17 ianuarie 2011, 22:14)

    dan [anonim]

    niste sfarma piatra cu barbi de 3 zile si plini de figuri,ce declaratii ce pretentii!
    Si pe teren, niste babute fara minte care nu stiu ce sa faca cu mingea.Iar babuta sef,Stanga da indicatii mai rau ca Becali stelistul. Ma gandesc, oare n-ar putea si Australia sa ne faca o bucurie si sa bata adunatura asta de "artisti" care jignesc handbalul si traditia sportului romanesc?
    Eu daca eram seful delegatiei i-as fi retras imediat de la mondiale.Rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    MAI MULT DECAT PENIBILI! (Luni, 17 ianuarie 2011, 23:53)

    alina [anonim]

    Nu pot sa cred ca acest domn antrenor conduce o nationala - alea sunt indicatii tactice??? pai cand esti o mare varza nu - i impingi la lupta cu "hai ba sa dam un gol". Nu sunt de meserie dar ce se intampla in teren reflecta munca lui de antrenor! asta e realitatea. SLABI, SLABI foarte SLABI!
    Dati-va DEMISIA domnule si luati cu dvs si fotomodelele cu barbuta ca Novanc, Simicu ala cu freza linsa si pe ghiolbanu' de Savenco ca acum handbalul se joaca mai mult cu creierul nu cu ghioalba.
  • +1 (1 vot)    
    varianta optimista (Marţi, 18 ianuarie 2011, 0:05)

    jas [anonim]

    4 puncte cu Australia si Serbia, clasament in 3 pentru locul 3 (Romania/Serbia/Algeria) si decide golaverajul deci trebuie sa batem Serbia cu +2. Mare lucru. Dupa aceea picam cu Suedia. Conducem la pauza.;)
    • 0 (0 voturi)    
      varianta pesimista :)) (Marţi, 18 ianuarie 2011, 0:35)

      ana [anonim] i-a raspuns lui jas

      ce frumos visezi :))....... zici ca luam puncte Serbiei, iti spun eu cand, NICIODATA, vom fi carne de tun si ptr astia!!!
  • -2 (2 voturi)    
    "Pacat de Echipa Romaniei." (Marţi, 18 ianuarie 2011, 0:14)

    conform Olga TODIROAE [anonim]

    "Multe goluri s-au dat fata de fotbal.
    Pacat de Echipa Romaniei.

    Algeria cu capitala la Alger.
    O vad in ochi pe Algeria.
    Este prima tara din Africa care se invecineaza cu Europa peste Mediterana.
    Drept spre frontiera cu Europa.
    Dupa vreo 80 de ani eu stiu capitale."



    EXP. conform Olga TODIROAE, 91 de ani si 24 de zile, cel mai varstnic cetatean al Satului Timisesti.
  • 0 (0 voturi)    
    ?!? (Marţi, 18 ianuarie 2011, 8:59)

    E.B. [anonim]

    Ce-i cu defetismul ăsta? Dacă Croaţia şi Danemarca bat tot (şi nu-s motive să n-o facă) iar Australia pierde tot (asta e 100% sigur), România trebuie sîă bată serbia la 2 goluri, şi ajunge în grupa principală. Atît!
  • 0 (0 voturi)    
    sentiment national (Marţi, 18 ianuarie 2011, 9:09)

    cet [utilizator]

    1.Ce pretentii sa avem la o promovare nationala handbalului,care reprezinta un blazon al Romaniei,prin cele 4 titluri mondiale cucerite, cand pe posturile tv,la rubrica "sport" ,se prezinta numai escapadele fotbalistilor in cluburi si scandalurile din culise?
    2. Hanbalistii tricolori si antrenorul au "ingropat" orice dovada de sentiment national,prin modul de abordare al meciului cu Algeria si prin lipsa de daruire si seriozitate.Dureros!
  • 0 (0 voturi)    
    handbal (Marţi, 18 ianuarie 2011, 9:11)

    bc [anonim]

    nu trebuiesc certati atat de rau handbalistii nationalei. atat le e puterea de concentrare si stiinta jocului la mari competitii. in anii 60 spania era o nulitate. au apelat la antrenori romani si acum defileaza si la fete si la baieti. noi tebuie sa aducem antrenori din tarile cu cel mai evoluat handbal. numai asa vad rezolvarea.
  • 0 (0 voturi)    
    rusinos (Marţi, 18 ianuarie 2011, 9:15)

    gimini [utilizator]

    Calificarea inca nu e pierduta, avem sanse reale de a trece mai departe, pentru ca DK si Croatia or sa bata in continuare, dar infrangerea e rusinoasa si daca ne-a batut Algeria, am mari dubii ca vom reusi sa batem Serbia. Nu mai zic de faptul ca in repriza a 2-a am marcat doar 4 goluri acestei echipe a Algeriei. RU-SI-NOS!
    • +1 (1 vot)    
      aşa este ... (Marţi, 18 ianuarie 2011, 9:27)

      E.B. [anonim] i-a raspuns lui gimini

      ... dar după cum se ştie, nici un meci nu seamănă cu altul.

      Danezilor le-am dat 30, croaţilor 21...
  • +1 (1 vot)    
    Oare ? (Marţi, 18 ianuarie 2011, 9:29)

    Andreescu [anonim]

    Intr-o tara unde mass-media promoveaza cu agresivitate la rubricile de sport doar scandalurile lui Mutu, panseurile lui Mitica si delirul lui Becali, unde in scoli nu se face sport aproape deloc, unde nu mai exista nici un fel de competitii de masa pentru amatori, unde MASINA e regina cu care ne ducem si pana la chioscul din colt sa ne luam tigari - intr-o astfel de tara nu te poti astepta sa existe o baza de copii din care sa se selectioneze echipe de handbal, baschet, volei etc. Asa ca, mai lasati-i in pace pe handbalisti...
    • 0 (0 voturi)    
      continuare... (Marţi, 18 ianuarie 2011, 9:52)

      felix [anonim] i-a raspuns lui Andreescu

      ...si intr-o tara in care in sport se "spala"doar bani si nimic altceva, nu ai cum sa construiesti absolut nimic. Pe langa asta, ai perfecta dreptate- la noi rubricile sport contin doar aberatii cu fotbalisti si patroni din fotbal, in rest nu exista alt sport . Si atunci la ce ne mai asteptam? Banii de ziare si telecomanda de la televizor sunt in mainile noastre, exact ca si votul din 4 in 4 ani; ce alegem, aia avem.
  • 0 (0 voturi)    
    Medalii... (Marţi, 18 ianuarie 2011, 10:18)

    Romanul verde [anonim]

    Va asteptam la aeroport iar apoi o primile triumfala la Cotroceni plus aparatii la toate posturile TV.