Coco Popescu, cea mai tanara alpinista ce urca pe Mt. Vinson

de L.A.     HotNews.ro
Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:21 Sport | Alte sporturi

Crina Coco Popescu
Foto: Agerpres
Alpinista Crina Coco Popescu a reusit sa atinga cel mai inalt varf al Antarcticii ((4.892 m), devenind astfel, la doar 16 ani, cea mai tanara alpinista ce urca pe Mt. Vinson. Acesta este cel de-al saselea varf cucerit de romanca din circuitul Seven Summits, singurul varf ramas de atins fiind Everestul.

"A fost o ascensiune lunga, de aproape 12 ore, dar nu mi-a pus probleme deosebite, ma asteptam la o zi lunga de varf. M-am miscat bine si desi eram evident cea mai tanara, ritmul impus de Alex, Mario si Max mi-a convenit de minune. Dupa aproape 18 ore de la plecare, pe o vreme buna dar cu -30 - -35 de grade, dupa o coborare cu mici peripetii, am ajuns din nou la caldura sacului meu de dormit", a declarat tanara alpinista, care in 4 ianuarie a atins varful Mt. Vinson.

"Acum suntem din nou in tabara de baza din Union Glacier si astept urmatoarea ascensiune, pe Sidley", a adaugat Coco. Urmatorul obiectiv al Crinei este cucerirea Mt. Sidley, cel mai inalt vulcan din Antarctica. Daca alpinista va reusi acest lucru, atunci ea va deveni prima alpinista din lume care incheie circuitul Seven Volcanoes (cei mai inalti vulcani de pe cele 7 continente).


Programul expeditiei:

13 Ianuarie: zbor de apropiere de Mt. Sidley, plecare din tabara Union Glacier;
14 Ianuarie - 23 Ianuarie: mars de apropiere, schi si ascensiune pe Mt. Sidley;
24 Ianuarie: intoarcere in tabara de baza Union Glacier;
25 Ianuarie: intoarcere in Punta Arenas (Chile);
30 Ianuarie: plecare din Punta Arenas spre Santiago de Chile;
1 Februarie - 18 Februarie: Ascensiune Ojos del Salado (Atacama), program de aclimatizare pentru Everest (a carui ascensiune este programata pentru primavara 2011);
20 Februarie: plecare din Chile;
22 Februarie: sosire la Bucuresti.


Citeste mai multe despre   



















5133 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    bravo, felicitari (Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:54)

    marius [anonim]

    iti tinem pumnii
  • +8 (8 voturi)    
    felicitari (Marţi, 11 ianuarie 2011, 13:14)

    george [anonim]

    felicitari pt ascensiunile de pana acum si mult succes pentru Everest. Ca pasionat de munte, imi dau seama cat de multa munca necesita aceste realizari. Bravo!!
  • 0 (2 voturi)    
    putintica documentare... (Marţi, 11 ianuarie 2011, 13:16)

    Eugenn [utilizator]

    Continutul nu corespunde cu titlul: una-i Seven Summits si una-i Seven Volcanoes! Deci cum e, pe ce varfuri a fost pana acuma?
    • +2 (2 voturi)    
      clar (Marţi, 11 ianuarie 2011, 16:14)

      stan [anonim] i-a raspuns lui Eugenn

      mi se pare destul de clar: sunt 2 circuite, seven summits si seven volcanoes. fata are cate 6 varfuri din fiecare.
  • -17 (17 voturi)    
    Alpinista la 16 ani (Marţi, 11 ianuarie 2011, 13:18)

    Nae [anonim]

    La varsta asta poate era mai bine sa fi stat la scoala sa poata face liceul si ulterior o meserie . Ce va face mai tarziu , va admira pozele din expeditii ?
    • +11 (11 voturi)    
      cat de inapoiat poti sa fii (Marţi, 11 ianuarie 2011, 14:07)

      toto [anonim] i-a raspuns lui Nae

      daca toti oamenii ar fi ca tine, am trai si acum in paleolitic, din fericire exista destui "nebuni" care fac ce este neobisnuit, lucru ce da frumusete si progres acestei lumi
      • -10 (10 voturi)    
        ... (Marţi, 11 ianuarie 2011, 15:26)

        ... [anonim] i-a raspuns lui toto

        Cred ca mai mult progres aduce mersul la scoala...
        • +3 (3 voturi)    
          Asa crezi ? (Marţi, 11 ianuarie 2011, 17:27)

          dragos [anonim] i-a raspuns lui ...

          Mai gandeste-te. Aici nu vorbim de unul din cei 98% din elevii care in loc sa mearga la scoala, merg in baruri. Poate avea un viitor ca cercetator. Cartile sunt scrise de oameni ca ea, nu de unii care doar stau si citesc alte carti.
          • -1 (1 vot)    
            exagerezi (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:18)

            gigi [anonim] i-a raspuns lui dragos

            Cred ca exagerezi cu sustinerea asta a domnisoarei "Coco". Am multi prieteni care in liceu mergeau in baruri si in facultate si-au bagat mintile in cap iar acum produc pentru societate mult mai mult decat o reclama pentru persoana proprie. Consider ca un adolescent care "nu merge in baruri" nu va ajunge un om prea sanatos mintal si sociabil, desigur secretul este echilibrul. Cu ce ajuta aceasta "Coco" societatea care ia oferit sustinere materiala pentru expediile ei? Ce returneaza? Inspiratie ? asta valoreaza prea putin, si e consumata de idealisti, care oricum nu sunt de partea productiva. Ma axez pe "productivitate" pentru ca asta plateste pensiile, asta te opereaza cand esti bolnav, asta da de mancare copiilor tai.
            • +1 (1 vot)    
              gandire comunista (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 22:29)

              bgf [anonim] i-a raspuns lui gigi

              Vai de capul tau. Ma gandeam ca au disparut comunistii, dar vad ca inca mai scoateti capul. Numai voi vedeti oameni ai muncii peste tot.
              Intelectualii, artistii trebuie trimisi la reeducare in ocne, la canal ca sa invete sa dea la lopata ca asa vor muschii vostri.
              Exista o vorba: Calul a murit de drum lung si prostul de grija altuia.
    • +2 (2 voturi)    
      Hai sa-ti dau un exemplu (Marţi, 11 ianuarie 2011, 19:27)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Nae

      Instructor de alpinism ce zici?
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo... (Marţi, 11 ianuarie 2011, 14:39)

    kiki [anonim]

    tine-o tot asa...! Bafta !
  • +3 (3 voturi)    
    http://crinacocopopescu.blogspot.com/ (Marţi, 11 ianuarie 2011, 14:57)

    Admirator Crina Coco Popescu [anonim]

    Palmares: 6 recorduri mondiale de varsta si unul european, acum in vara pe McKinley; 5 varfuri din Circuitul SEVEN SUMMITS al celor mai inalte varfuri de pe fiecare continent, 6 varfuri din Circuitul SEVEN VOLCANOES al celor mai inalti vulcani de pe fiecare continent. Planurile sunt simple si pe termen scurt: in decembrie Mt. Vinson, in ianuarie 2011 Mt. Sidley (pentru a incheia SEVEN VOLCANOES) iar in aprilie Everest pentru a termina SEVEN SUMMITS. In rest, acum merg la Liceul Rasnov in clasa a IX-a, am o sora, Geta, de vreo 7 ani. Imi place sa ma dau cu snowboardul, cu bicicleta si sa merg la catarat. Despre mine,mai "tehnic", pe CocoPopescu.com , despre mine in cadrul echipei pe ClubulMontanAltitudine.com .

    Poze pe blog: http://crinacocopopescu.blogspot.com/
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Coco ! (Marţi, 11 ianuarie 2011, 18:32)

    Marius [anonim]

    Multa bafta, iti tin pumnii !
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari (Marţi, 11 ianuarie 2011, 19:09)

    Stan [anonim]

    Bravo Coco suntem foarte mandri de tine iti multumim
  • 0 (0 voturi)    
    16 ani... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 7:57)

    Cucu [anonim]

    Performanta de pina acum e remarcabila, fara discutie.Putini reusesc intr-o viatza ce a realizat ea pina acum. Ma intreb totusi, daca acum are 16 ani, asa palmares, a inceput sa stringa pe la 10-11 ani, cit de mult a fost ambitie si hotarire personala si cit a fost cea a parintilor care au urmarit sa-si impinga copilul in cartea recordurilor sau sa compenseze poate pentru ceva ce au vrut sa faca ei si din diferite motive nu au reusit. Alpinismul nu este un sport oarecare, necesita maturitate psihica sa recunosti si sa-ti asumi riscurile. Succes oricum
  • +1 (1 vot)    
    suuper !! (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 8:09)

    Hazard [anonim]

    Felicitari! ... Ai grija de tine si multa bafta pentru celelalte obiective!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    imaginea Romaniei... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 9:41)

    gogu [anonim]

    Stiti de ce Romania are in exterior o imagine de doi lei? Pentru ca o stire ca asta, care trebuia sa fie intre primele 3, e la coada stirilor, dupa foarte importanta veste despre "cine vrea sa mearga pe Marte" - guys, fata asta E DEJA PE UN VARF!!!
    Ceea ce nu pare nimeni sa priceapa e ca, in ziua in care romanii vor fi macar 10 minute mandri de ei insisi, Romania o sa fie privita altfel. Mai lucrati la ordinea stirilor, baieti...

    Bravo, Coco!!!
  • +1 (1 vot)    
    . (Vineri, 14 ianuarie 2011, 20:06)

    sep [utilizator]

    Cam mult v-a luat sa scrieti un articol despre ascensiune. Pe 6 ianuarie v-am trimis un mesaj in legatura cu reusita Crinei prin formularul de contact.

    De ce mai aveti sectiunea de contact daca nu bagati in seama mesajele scrise?


    Felicitari Crina. In primavara, pe Everest !!!
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 24 ianuarie 2011, 19:29)

    sep [utilizator]

    E oficial.

    Crina a reusit sa ajunga si pe Mt Vinson, devenind astfel prima femeie din lume care termina circuitul 7 Vulcani.

    http://7tops.com/news/all/item_2239/

    Felicitari !!!
    • 0 (0 voturi)    
      . (Luni, 24 ianuarie 2011, 21:00)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui sep

      corectie: Mt Sidley
  • 0 (0 voturi)    
    Esti teribila (Marţi, 22 februarie 2011, 19:54)

    mb [anonim]

    Sa fii sanatoasa, sa-ti implinesti visele ca sa ne bucuri si pe noi astia ce nu avem forta ta!