Judo/ Romania, doua medalii de aur la Cupa Mondiala din Coreea de Sud

de L.A.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 15:36 Sport | Alte sporturi

Corina Caprioriu
Foto: Agerpres
Reprezentantii Romaniei la Cupa Mondiala de Judo de la Suwon (Coreea de Sud) au reusit sa cucereasca doua medalii de aur. Corina Caprioriu a urcat pe prima treapta a podiumului la categoria 57 de kilograme, in timp ce Dan Fasie a obtinut aurul la categoria 66 kilograme. Romania a incheiat competitia pe locul al treilea in clasamentul pe medalii.

Corina Oana Caprioriu a obtinut medalia de aur, la categoria 57 de kilograme, dupa ce in faza grupelor le-a invins pe Anita Angom Chanu (India), Helene Receveaux (Franta) si Guirong Zhu (China). In semifinala , sportiva romanca a trecut de Jan-Di Kim (Coreea de Sud), iar in finala s-a impus in fata britanicei Gemma Howell.

Andreea Chitu, participanta si ea la categoria 57 de kilograme, a incheiat concursul pe locul al cincilea, in timp ce la categoria 48 kg, Carmen Bogdan a incheiat pe 7, cu doua victorii din trei meciuri.

In competitia masculina, Romania a reusit sa straluceasca din nou, Dan Fasie obtinand aurul la 66 kg, dupa ce a trecut de Kadek I Rakyanda (Indonesia) si Bo-Bae Hwang (Coreea de Sud) in grupe, iar in semifinale l-a invins pe chinezul Renwang Liu. Fasie a castigat aurulu invingandu-l in finala pe sud-coreeanul Jun-Ho Cho.

Cu aceste doua medalii de aur, Romania a incheiat competitia pe locul al treilea in clasamentul pe medalii, dupa Coreea de Sud (7 medalii de aur, 5 de argint si 10 de bronz) si China (2 medalii de aur si doua de bronz).


Citeste mai multe despre   



















1386 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Hip hip (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 15:46)

    Michelangelo [anonim]

    Ura!
    Hip Hip
    Ura!
    Bravo!
    Inca are Romanul foc in el!
    Felicitari!
  • +5 (5 voturi)    
    Felicitari (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 15:50)

    Andrei [anonim]

    Bravo , felicitari si la mai mare !!! :)
  • 0 (0 voturi)    
    Unde e Japonia (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 16:16)

    claudiu [anonim]

    La aceasta cupa Japonia nu a partcipat ? Mi se pare ciudat intr-un sport atat de popular in Japonia sa nu se regaseasca in clasamentul pe medalii.
    • 0 (0 voturi)    
      Lumea se schimba (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 17:45)

      x [anonim] i-a raspuns lui claudiu

      Lumea e in continua miscare/schimbare ...

      Sint multe sporturi "nascute" undeva, dupa care, IN TIMP, "locul" respectiv pierde suprematia in specialitatea respectiva.
      Pentru japonezi judo-ul este unul dintre ele, apoi karate-ul, sumo-ul, ...
      Fotbalul a fost "nascocit" (in forma actuala) de englezi, ..., au reusit chiar sa aiba PATRU "nationale" in Cupa Mondiala, ...
      Cu toate astea, au cistigat DOAR o data Campionatul Mondial, si asta dupa un meci (ACASA) contestat ... INCA ! (semifinala cu Germania)
      SI noi (romanii) i-am invatat handbal pe altii ... si uite unde ne zvircolim ... si cine "ne calca in picioare" ...

      Lumea e in continua miscare/schimbare ...
      Poate si asta da frumusetze vietzii, in general.
      • +1 (1 vot)    
        nu stiam de handbal (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 18:43)

        luxdesign28.ro [anonim] i-a raspuns lui x

        dar stiam de oina - baseball la americani
        • +1 (1 vot)    
          Nu noi (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 19:32)

          x [anonim] i-a raspuns lui luxdesign28.ro

          Nu noi am inventat handbalul.
          Dar, la un moment dat (1960-1974), eram taticii handbalului in 11 si in 7.

          Oina e a noastra, dar americanii nu au "plecat" de la ea; seamana, dar nu rasare.

          PS.
          Pasul 1.
          INDIFERENT ce sport faceti, FACETI-L TOATA VIATA!
          Pasul 2.
          Daca fac suficient de multi, daca baza e suficent de larga, "piramida" va fi tot mai inalta, deci virfurile vor cocheta mereu cu locurile medaliate.
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 18:19)

      anti [anonim] i-a raspuns lui claudiu

      Trebuia sa se gaseasca unul sa comenteze aiurea pe langa subiect . In loc sa feliciti echipa Romaniei pe tine te doare de ce nu e Japonia prezenta . Asta doar ca sa te bagi si tu in seama !
  • +2 (2 voturi)    
    Excelent! Bravos! Jos palaria! (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 16:42)

    ippon [anonim]

    Toata admiratia!
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 16:44)

    Florin [anonim]

    Mult succes si la viitoarele competitii.
  • +1 (1 vot)    
    mandrie (Duminică, 5 decembrie 2010, 8:56)

    jack [anonim]

    FELICITARI !!! cu oamenii ca astia ar trebui sa defilam pe 1 decembrie. Armata si razboiul n-ar trebui sa mai fie un simbol. Ar trebui sa aducem in fata oamenii cu care ne mandrim si care sunt adevaratele noastre valori contemporane.
  • +1 (1 vot)    
    Va multumesc fetelor - Felicitari! (Duminică, 5 decembrie 2010, 18:06)

    valisa [utilizator]

    Ne faceti mandri ca suntem romani. Va doresc in continuare multe succese. Statul roman ar trebui sa va primeasca cu flori, conditii mai bune de antrenament si rasplata pe masura muncii si victoriilor voastre. Sunt alaturi de voi cu tot sufletul si va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    judo (Marţi, 7 decembrie 2010, 20:31)

    trifa.valeria [anonim]

    Bravo copii,bravo DAN FASIE ,felicitari urmasul lui Lungu,Sint foarte fericita pt.tine,o felicit pe mama si tatal tau ca au un fiu atit de talentat.Succes in continuare.