Gimnastul Marius Daniel Berbecar a fost singurul reprezentant al Romaniei ce s-a urcat pe podium la Cupa Mondiala de la Glasgow. Participant la doua finale, Berbecar a reusit sa obtina locul al doilea la paralele, fiind notat cu 15.350 pentru exercitiul de dificultate 6.40. Primul loc in finala de la paralele i-a revenit slovenului, Mitija Petkovsek, care a fost notat cu 15.450.

Marius Berbecar, locul secund la paraleleFoto: Agerpres

In finala de la sarituri, Romania a fost reprezentata de doi sportivi: Marius Berbecar si Cristian Bataga. Berbecar a obtinut locul al patrulea, cu nota 15.662 (15.625-prima saritura; 15.700-a doua saritura), in timp ce Bataga a incheiat pe ultimul loc, al optulea, fiind notat cu 14.737 (14.350-prima saritura; 15.125-a doua saritura).

In finala de la Cal cu Manere, Ovidiu Buidoso s-a clasat pe locul al saptelea, cu nota 13.525, in timp ce in finala de la sol Vlad Cotuna a incheiat pe locul sapte, cu nota 14.800.