Echipa feminina de spada a Romaniei - campioana mondiala

de A. S.     HotNews.ro
Vineri, 12 noiembrie 2010, 20:53 Sport | Alte sporturi

Ana Maria Branza rezista atacului lui Duplitzer
Foto: Reuters
Performanta de exceptie pentru echipa feminina de spada a Romaniei: Ana Maria Branza, Anca Maroiu, Simona Alexandru si Loredana Iordachioiu au cucerit medaliile de aur la Mondialele de la Paris, dupa ce au castigat cu 35-26 finala cu Germania. Echilibrul finalei s-a rupt la ultimul asalt, dominat de Ana Maria Branza care a reusit 7 tuse consecutive!

Traseul echipei feminine de spada la CM
45-35 cu Ucraina (optimi de finala)
45-40 cu Franta (sferturi)
45-31 cu Coreea de Sud (semifinala)

Delegatia Romaniei a mai obtinut la Mondialele de Scrima de la Paris doua medalii, ambele de bronz - la sabie pe echipe, precum si la individual, prin Cosmin Hanceanu.


Citeste mai multe despre   



















3613 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    fara prea multe cuvinte (Vineri, 12 noiembrie 2010, 20:58)

    Bazil [anonim]

    Bravo fetelor. Sper sa fiu pimul ce va felicita pe aceasta cale.
    • +11 (13 voturi)    
      performante (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:37)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      cam asta inseamna PERFORMANTA. din pacate daca lumea ar fi trebuit sa spuna cine sunt Anca Măroiu, Ana Maria Brânză, Simona Alexandru şi Loredana Iordăchioiu ar fi dat din umeri. da' nu-i nimic, bine ca stim cine sunt becali,borcea,dragomir,mutu si restul somitatilor sportive care ne fac sa ne simtim "mandri" ca suntem romani. sa multumim din nou televiziunilor care ne informeaza despre marile valori ale sportului romanesc...
      • -10 (12 voturi)    
        bravo boc bravo pdl (Vineri, 12 noiembrie 2010, 22:48)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui alpha

        iata ca incepem sa avem rezultate si in sport
        bravo boc bravo pdl
        nu vedeam noi medalia de aur daca nu era base presedinte
        • +7 (9 voturi)    
          gigele (Vineri, 12 noiembrie 2010, 23:28)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui gigel

          vezi ca pe lesa tre' sa ai un medalion cu un numar de telefon unde sa suni in caz ca rupi lantul sau te ratacesti.
        • +5 (7 voturi)    
          Chiar nu va puteti abtine (Vineri, 12 noiembrie 2010, 23:30)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui gigel

          Sa postati laturi din astea politice la orice articol?

          Romania o va duce bine doar in ziua car vor fi crapat toti postacii, indiferent de culoare politica.
  • +9 (11 voturi)    
    Bravo (Vineri, 12 noiembrie 2010, 20:59)

    Mario Popa [anonim]

    In sfarsit si o veste buna pentru tara asta! Bravo, fetelor.
  • +9 (11 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:00)

    ady [anonim]

    Jos palaria
  • +1 (9 voturi)    
    ... (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:01)

    florin [anonim]

    super tare...
    ăsta sport...
    bravo branza, iar ai facut o "branza" :)
    felicitări la toată echipa
  • +9 (11 voturi)    
    BRAVO (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:03)

    cipax [utilizator]

    BRAVO fetelor; felicitarile noastre !!!!
  • +8 (10 voturi)    
    Bravo (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:04)

    Alex [anonim]

    Bravo echipei Romaniei de spada , va multumim pentru aceasta performanta !
    Hai Romnia !!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:08)

    Ana [anonim]

    Minunata performanta, ma bucur din tot sufeltul pentru voi! Felicitari!
  • +7 (9 voturi)    
    VĂ IUBIM! (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:10)

    viorel [anonim]

    VĂ IUBIM!
  • +8 (10 voturi)    
    felicitari (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:19)

    alex [anonim]

    Felicitari fetelor! Bravo!!!
  • +6 (8 voturi)    
    frumos (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:20)

    iulian [anonim]

    foarte frumos din partea voastra ca ne oferiti momente minunate aici in Franta. Romanii unt fericiti acum (cei din Franta cu atat mai mult). Multumim mult.
  • +6 (8 voturi)    
    bravo (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:21)

    florin [anonim]

    Bravo fetelor!
  • +7 (9 voturi)    
    Bravo fetelor !!! (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:21)

    Ciprian [anonim]

    sa castigi in finala sapte tuse consecutive intr-un sport in care o fractiune de secunda poate fi decisiva - o performanta deosebita pentru echipa Romaniei !

    felicitari !
  • +4 (6 voturi)    
    bravo (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:31)

    r3be1 [anonim]

    Sa fim mandri, sunt atat de putine domenii in care mai facem ceva notabil!
    Jos palaria!
  • +4 (6 voturi)    
    Bravo!!!!! (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:33)

    Costica [anonim]

    Bravo! Mult succes in continure!
    Daca nu stiti, greul deabia de acum incepe...Va tin pumnii!
  • +4 (6 voturi)    
    Bravo (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:38)

    George [anonim]

    Bravo fetelor,v-am urmarit cu sufletul la gura!!!!

    Poate cineva sa-mi explice care-s diferentele dintre spada si sabie?
    • +4 (6 voturi)    
      salut (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:45)

      alin ronea [anonim] i-a raspuns lui George

      copy&paste - ce am gasit pe 'net; chiar m-ai facut curios cu intrebarea ta;

      "
      Floreta arma a scrimei

      Floreta, versiunea moderna a sabiei de curte, are o lama rectangulara flexibila (aproximativ 88 de cm in lungime) si cantareste in jur de 300 grame. Tusele sunt valide cand varful lamei atinge adversarul oriunde pe trunchiul acestuia (exclus bratele).

      Spada arma a scrimei

      Spada, descendenta armei de duel, este similara in lungime floretei, dar este mai grea - in jur de 400 grame. Are o garda mai mare decat floreta - pentru a proteja mana de o lovitura valida, si o lama triunghiulara si mai putin flexibila decat a floretei. Ca si la floreta, punctele sunt valide doar daca sunt realizate cu varful lamei. Aria valida este intregul corp, de la varful degetelor pana la varful capului.
      Spre deosebire de floreta si sabie, nu este necesara o vesta sau jacheta metalica, prin prisma faptului ca intreg corpul este zona valida.

      Sabia arma a scrimei

      Sabia este versiunea moderna a armei cavaleresti. Este similara in lungime si greutate cu floreta. Lama este triunghiulara si garda acopera mana. Tusele sunt punctate cu lateralele lamei dar si cu varful lamei. Tinta este desemnata de punctele care erau disponibile cand un soldat de cavalerie era pe cal. Toate loviturile prin taiere si atacurile, trebuie sa ajunga deasupra partii superioare a picioarelor, exceptie facand mana (palma) din spate si degetele mainii care tine arma."
  • +3 (5 voturi)    
    Imaginea (Vineri, 12 noiembrie 2010, 22:02)

    ploiesteanu [anonim]

    este de la 11 - 8 pentru noi, cand atacul nemtoaicei a fost contraatacat si tusat de fata noastra. Desi a fost tusa clara, si romanca a cazut cam la o secunda dupa ce a punctat, totusi, punctul nu ni s-a acordat, pe nedrept, spun eu. Cred ca ANA MARIA a facut si o entorsa, schiopatand evident pana la sfarsitul meciului. Cu toate asta nemtoaica a pierdut deplorabil, grabindu-se si necontrolandu-si reflexele, atacand disperata fara inteligenta si luciditate. Mi-au placut si SIMONA si LOREDANA, chiar si ANCA desi a pierdut asalturile, parand timorata, insa nu la diferente care sa nu ne permita revenirea. In incheiere o felicitare pentru intreaga echipa, pentru antrenori, dar si pentru celelalte 2 bronzuri obtinute.
    Bazil, ai perfecta dreptate.
  • +3 (5 voturi)    
    Felicitari campionilor! (Vineri, 12 noiembrie 2010, 22:19)

    mi [anonim]

    De Ana Maria Branza, Anca Maroiu, Simona Alexandru, Loredana Iordachioiu si Rares Dumitrescu, Florin Zalomir, Cosmin Hanceanu, Tiberiu Dolniceanu se se vorbeasca in presa . Mult succes in continure campionilor!
  • +3 (5 voturi)    
    Felicitari Fetelor! (Vineri, 12 noiembrie 2010, 22:41)

    Anonimul [utilizator]

    Pacat ca nu exista promovare decat pentru fotbalul infect din liga 1 si penalitatile aferente. Intamplator am dat pe eurosport chiar inainte de-a incepe finala si v-am vazut.
    Felicitari Fetelor, sunteti cele mai tari din lume!!!
  • +6 (8 voturi)    
    numai auru' conteaza? (Vineri, 12 noiembrie 2010, 22:45)

    andreea [anonim]

    da de ce felicitati doar echipa care a luat locul 1? cei cu bronz nu sunt si ei de laudat? ca sa nu mai zic de ceilalti care totusi au facut ceva eforturi sa ajunga acolo ( e campionatul mondial, nu concurs intre cluburi) chiar daca nu au castigat nimic notabil...sau ne mandrim doar cu auru ca deh, ala-i cel mai bun...
  • +2 (4 voturi)    
    superb (Vineri, 12 noiembrie 2010, 23:15)

    gaga [anonim]

    aur, bronz, ambele medalii sunt pretioase si frumoase...incredibil ca mai exista si performanta recunoscuta in Romania...
    felicitari acestor campioane
    poate TVR1 platita din banii publici va programa cat de curand si transmisia finalei dar si interviuri cu echipa.
  • +3 (5 voturi)    
    FE-LI-CI-TARI (Vineri, 12 noiembrie 2010, 23:23)

    mircea [anonim]

    Echipei Feminine de Spada :)
  • +4 (6 voturi)    
    bine acolo (Vineri, 12 noiembrie 2010, 23:43)

    dandare [anonim]

    bine acolo si cu putini bani se poate face perfomanta
    asta e romania
  • +2 (4 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 12 noiembrie 2010, 23:49)

    dj [utilizator]

    Se poate face si performanta!
  • +1 (3 voturi)    
    felicitari (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 0:13)

    valeiu [anonim]

    noi romanii care stiu ce inseamna asta pt Romania va multumim din suflet! mult succes si de aici inainte!
  • +2 (4 voturi)    
    Felicitari! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 0:57)

    analitix [anonim]

    Bravo fetelor!
  • +2 (4 voturi)    
    !!!! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 1:29)

    vlad dracul [anonim]

    ... WOW!!! super tare, bravo!!
  • +2 (4 voturi)    
    BRAVO! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 1:37)

    alter_ego [anonim]

    Exista viata si dupa fotbal si politica!
    Exista performanta si oameni care-si fac treaba in ciuda smecherilor si lichelelor care au parazitat toate domeniile.
    Felicitari fetelor si baietilor care ne mai cresc inima-n piept de bucurie asa nestiuti de nimeni.
    Se poate vedea pe undeva, macar inregistrarea?
    M-am saturat sa vad pe toate canalele meciuri de tiriplici, derby-uri de 2 lei si discutii interminabile despre nimic!
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 8:02)

    Spock [anonim]

    Felicitari fetelor, si rusine celor ca ProTV, GSP, Sport.ro etc. pentru care in afara de fotbalul corupt romanesc si idiotenia aie de wrestling alt sport nu exista.
  • +1 (1 vot)    
    bravo (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 9:22)

    dumil [utilizator]

    este ceva extraordinar, bine ca mai exista si astfel de luminite care ne mai tin aprins spiritul de natiune.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 9:40)

    luxdesign28 [utilizator]

    fetelor pentru aur si baietilor pentru bronz ! Sincer nu-mi vine sa cred ca fetele au luat aurul.. Fetele la scrima, fetele la gimnastica, fetele la natatie. Fetele in tara asta dunt un pic deasupra barbatilor si adevarul ca ele nu merita nici macar un buchet de flori - sunt sarcastic - vezi articol pe smartwomen hotnews.ro
  • +1 (1 vot)    
    FELICITARI !!! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:43)

    kukubau [utilizator]

    ... si SUCCES la Olimpiada !.....
  • +2 (2 voturi)    
    Super-performanta! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 14:40)

    moni [anonim]

    Am vazut finala si mi-a crescut inima de bucurie. Mai ales ca stau in Germania si-i stiu pe nemti cat sunt de siguri pe ei mereu ca vor castiga... Bravo romancutelor noastre!!!

    PS: Am si eu o nedumerire: cine a tot dat cu minusuri pe aici celor care au felicitat Romania? Si mai ales de ce?