Ana Porgras si Diana Chelaru au adus Romaniei singurele medalii de la Campionatele Mondiale de Gimnastica de la Rotterdam, tricolorii trebuind sa astepte pana in ultima zi a competitiei pentru a auzi imnul Romaniei pe podiumul de prezentare. Ana Porgras a devenit, duminica, noua campioana mondiala la barna, in timp ce Diana Chelaru este vicecampioana mondiala la sol, alaturi de rusoaica Alyia Mustafina.

Ana Porgras a intrat a cincea in concurs, obtinand nota 15.366 pentru evolutia sa la barna. Campioana mondiala din 2009 la barna, chinezoaica Deng nu a reusit un exercitiu la fel de bun ca al romancei si s-a clasat in spatele Anei. Singurele care o mai puteau priva pe Ana Porgras de medalia de aur erau rusoaicele, ultimele intrate in concurs, insa ambele au ratat, iar romanca a devenit noua campioana mondiala la barna.

Ultima medalie de aur mondial a Romaniei la barna data din anul 2001, cand Andreea Raducan a castigat finala de la Gent.

8. Yana Demyanchuk (Ucraina) - 13.733

Diana Chelaru a obtinut medalia de argint in finala de la sol, fiind notata cu 14.766, la egalitate de puncte cu rusoaica Aliya Mustafina. Romanca a fost aproape de a obtine medalia de aur, insa ultima sportiva intrata in concurs, australianca Lauren Mitchell, le-a devansat pe Diana si rusoaica Mustafina.

Sandra Izbasa, a doua reprezentanta a Romaniei in finala de la sol, a fost penalizata pentru ca a depasit de doua ori suprafata covorului. Romanca a fost notata de arbitri cu 13.983, izbucnind in lacrimi la aflarea punctajului.