Doroftei dupa victoria lui Bute: Daca e tare, sa se duca sa se bata in America

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 18 octombrie 2010, 12:09 Sport | Alte sporturi

Doroftei si Bute
Foto: AGERPRES
Lucian Bute l-a invins pe Jesse Brinkley si si-a aparat pentru a sasea oara centura de campion IBF. O parte din presa canadiana a vorbit despre un adversar mult prea slab pentru valoarea romanului, in timp ce Leonard Doroftei i-a adresat galateanului cateva cuvinte: "Daca e tare, sa se duca sa se bata in America".

"Nu am vazut decat secvente, dar mi-a fost suficient ca sa inteleg ca a avut un adversar slab. Eu spun ceea ce cred. Francisc Vastag spune la fel. Acum ce sa facem, sa nu vorbim ca nu vrea Rudel Obreja (n.r. presedintele federatiei)? Doar el si cu Bute se pricep la box? Acum nici Vaştag nu se mai pricepe? Eu m-am dus si m-am batut in America. Daca e tare, se duce si Bute sa se bata acolo", a fost de parere Leonard Doroftei (fost campion mondial al categoriei semiusoara), citat de evz.ro.

Bute l-a invins pe americanul Jesse Brinkley, prin KO in repriza a 9-a, aparandu-si cu succes (pentru a 6-a oara) titlul de campion mondial IBF. Conform oficialilor Interbox, Bute va boxa anul viitor intr-o gala organizata de HBO, in fata unui dintre cei mai mari pugilisti si super-mijlociilor, de la celelalte versiuni.


Citeste mai multe despre   























4993 vizualizari

  • +7 (19 voturi)    
    Doroftei asta (Luni, 18 octombrie 2010, 12:13)

    cristi767 [utilizator]

    Doroftei asta ma dezamageste enorm. De cand a devenit Bute campion o tot da in afirmatii din astea de tabloid... Pacat. Parca i s-ar citi invidia.

    Poate ca acum o avea dreptate si Bute a avut un adversar slab, insa el o tine pe linia asta de ani de zile...
    • +4 (18 voturi)    
      submit (Luni, 18 octombrie 2010, 12:24)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui cristi767

      De cand si-a incheiat cariera a devenit un fel de smardoias .
      Asa se intampla cu sportivii luptatori din fostele tari comuniste , isi incheie cariera si devin baietasi de cartier .
      Respect Bute , un adevarat campion si baiat la locu' lui .
    • +1 (3 voturi)    
      Bute (Luni, 18 octombrie 2010, 15:25)

      man99 [anonim] i-a raspuns lui cristi767

      nu tin cu Doroftei sunt un fan al lui Bute dar adversarii din ultimele meciuri toti au fost slabi cu multe infrangeri la activ,cunosc divizia super mijlocie unde exista boxeri foarte buni unii neinvinsi cum ar fi:Andre Ward,Mikel Kessler,Carl Froch,Arthur Abraham etc dar acestia sunt in turneul super six asa ca nu e vina lui Bute ca nu se poate lupta cu ei ,ceilalti 2 cu centura Robert Stieglitz si Dimtri Sartison le e frica sa boxeze cu Bute singura optiune este sa urce in categorie la semigrea(80 kg) si sa lupte cu Tavoris Cloud Jean Pascal Chad Dawson cel mai probabil urmatorul adversar va fi Kelly Pavlik fost campion la mijlocie
  • +2 (10 voturi)    
    Pai,cam are dreptate ! (Luni, 18 octombrie 2010, 12:23)

    Andy Latimer [utilizator]

    Diferenta intre Doroftei si Bute e-inca-una de la cer la pamant !!! Daca tot te dai destept pe aici,spune ce stii despre meciul romanului cu Paul Spadafora ?... Inainte de a contesta ,documenteaza-te ! Iar Bute sa treaca la semi-grea, sa se lupte cu Jean Pascal sau macar cu Pavlik, intr-un meci transmis LIVE de HBO !!! Deocamdata ,main-eventul in America va fi marea confruntare de pe Dallas Arena MANU PACQUIAO- ANTONIO MARGARITO ! Restul e gargara...
  • +2 (16 voturi)    
    Doroftei vis a vis BUTE (Luni, 18 octombrie 2010, 12:26)

    NAE [anonim]

    Oare de ce nu-si vede Doroftei de ACTIMELUL lui si sa-l lase in pace pe BUTE . Din fiecare comentariu se vede FRUSTAREA . Deocamdata noi stim de Doroftei ca s-a facut de ras in fata noastra cu acel meci care trebuia sa se dispute la Bucuresti . Deci in concluzie : VEZI-TI DE CARCIUMA TA SI DE ACTIMEL !
  • +2 (14 voturi)    
    Bataus de femei (Luni, 18 octombrie 2010, 12:30)

    George32 [utilizator]

    Moralitatea lui Doroftei ma face sa nu dau doi bani pe ceea ce zice. Il uraste pe Bute pentru ca Bute a intervenit sa o apare pe sotia lui Doroftei de pumnii "dragostosi" primiti de la sot. Mai penibil e ca Doroftei insista sa apara in public precum familia perfecta, dar numai biata femeie stie ce indura.
    • +5 (9 voturi)    
      Ce legatura are... (Luni, 18 octombrie 2010, 12:44)

      Andy Latimer [utilizator] i-a raspuns lui George32

      Viata personala -pe care vad ca o barfesti ca o tzoapa de Bereasca,ploiestenii stiu de ce...nu am nici un motiv sa-ti ascult balivernele- si calitatea sportiva ? Iti dau un exemplu : Raducioiu, excelentul nostru atacant(hai,contestati-l si pe asta !!!...) din anii '90, a jucat si la AC.MILAN, la un moment dat nu mai lega limba romana cum trebuie,prilej de bascalie si mascari din partea "dashteptzilor"...Razvan Lucescu, baiat distins,imbracat la 4 ace, se exprima excelent, viata de familie exemplara,bla-bla-bla... Pe plan SPORTIV care e diferenta ? razvan a fost si va ramane un LOSER,pe spinarea noastra, pe cand Raducioiu va ramane in amintire ca jucatorul ce a adus Romaniei victorii importante, in SUA '94 si nu numai...NU mai amestecati viata personala (romanii sunt SATUI de tabloide de barfe si pitzipoance) cu rezultatele sportive !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Aberant (Luni, 18 octombrie 2010, 23:46)

        George32 [utilizator] i-a raspuns lui Andy Latimer

        Ceea ce am spus eu explica declaratile neprietenoase ale lui Doroftei la adresa lui Bute. Nu am dorit sa barfesc nimic, am explicat doar reactia lui Doroftei care a fost foarte suparat ca Bute "si-a permis" sa-i atraga atentia cum ar trebui sa se poarte cu mama copiilor lui. Ceea ce spui tu cu atata badaranie e doar pe langa subiect.
  • 0 (14 voturi)    
    esti invidios, mosule! (Luni, 18 octombrie 2010, 12:31)

    Gigel [anonim]

    Hai recunoaste! Ai avut parte de prea putine momente de glorie si acum esti doar un carciumar. Pacat, dar asta e viata!
  • +2 (6 voturi)    
    Bute (Luni, 18 octombrie 2010, 13:17)

    Bute [anonim]

    Nu exista un clasament al boxerilor ca la tenis ...sa vedem si noi ce valoare au intradevar "performantele" lui Bute ca altfel impresia generala e ca Bute e un fel de campion de cartier. O fi macar in primii 10 boxeri ai lumii ? Cu atatea versiuni ........ Ni se tot sufla in ureche ca e campion mondial. o fi asa ptr ca in Montreal gasesti toate natiile pamantului......dar atunci sa-i zica campion al Quebec-ului. Rog autorul articolului sa revina cu detalii privind aceasta clasare a lui Bute si apoi mai vorbim
    • +3 (3 voturi)    
      Corect si (Luni, 18 octombrie 2010, 13:32)

      Andy Latimer [utilizator] i-a raspuns lui Bute

      Subscriu 100% !!! Ratiunea si patriotismul de bodega,tip marean vanghelie, nu incap "in aceeasi teaca"...:)
      • +3 (3 voturi)    
        si totusi (Luni, 18 octombrie 2010, 14:21)

        io [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

        De acord cu tine, totusi trebuie sa admitem ca Doroftei este si putin frustrat :)

        Sugestia in sine insa nu e tocmai rea: adevaratii bani (burse de cel putin 10 ori mai mari decat a avut pana acum Bute) si cele mai spectaculoase meciuri sunt in USA
    • +4 (4 voturi)    
      foarte corect (Luni, 18 octombrie 2010, 14:17)

      io [anonim] i-a raspuns lui Bute

      Bute e campion, dar doar in versiunea IBF. Pe langa aia altele mai importante sunt WBA , WBC, WBO (cele mai faimoase / prestigioase) si IBO parca. Dar mai sunt si o serie de versiuni mai putin importante: EBU/IBU, WBU, etc :)

      Adevaratul campion mondial, ca sa zic asa, este cel care reuseste sa uneasca titlurile principalelor categorii . Wladimir Klitschko parca reusise o performanta de genul asta, daca nu ma insel.

      Sugestiile de a urca in categorie (pana acum s-a batut aproape numai cu piticanii) sau de a incerca sa ia titlul si in alte versiuni mi se par insa bine-venite. Dar chiar si in lipsa acestora, performanta lui Bute ramane una de apreciat.
      • 0 (0 voturi)    
        Bute (Duminică, 10 iulie 2011, 20:17)

        paty [anonim] i-a raspuns lui io

        felicitari Lucian Bute! a fost extraordinar aseara! De ce nu ne putem bucura de un campion fara sa-l improscam cu mizerii? Doroftei mi se pare un frustrat, de ce nu se poate bucura impreuna cu Bute? cand a fost vremea lui, ne-am bucurat si pentru el.. si nu am auzit pe nimeni sa vorbeasca asa de Doroftei campionul....lipsit de fair-play, de patriotism....daca pierdea nu era bine, daca a castigat nu a fost bine,..... ce sa mai , asa suntem noi romanii, macar de ar face si cei care nu sunt in stare sa se bucure de munca unui campion, 2% din tot ce a facut Bute acum pt Romania... dr din paacate nu pot, si le ramane doar vorba......
  • 0 (6 voturi)    
    invidie!!! (Luni, 18 octombrie 2010, 13:36)

    savin [anonim]

    Atata invidie din partea omului asta rar mai vezi,respect pt ce a fost dar a trecut timpul lui acum sunt alti oameni mai tineri si talentati decat el care ar trebui sprijiniti nu criticati,ai nostri nu sunt in stare sa transmita un meci cu Bute desi si-a aparat titlul de 6 ori
  • +5 (5 voturi)    
    da? (Luni, 18 octombrie 2010, 14:03)

    popas [anonim]

    Pai hai sa se organizeze un meci Bute vs. Doroftei, sa vedem care este scorul
  • +3 (3 voturi)    
    ca la noi (Luni, 18 octombrie 2010, 14:16)

    mda [anonim]

    cand cineva critica, toti sar la gatul omului si nimeni nu se uita la ce spune. V-ati molipsit toti de la politicienii pe ca ii injurati si va purtati identic. Nu are importanta ce face doroftei acum, e fost mare boxer, ca si vastag, si a adus o critica la subiect. Are dreptate cand spune ca in SUA se boxeaza de-adevaratelea? cred ca are. Bute boxeaza tot prin ITF? Cam da. Poate e cel mai bun din lume, nu zic nu... dar sa vedem si niste contracandidati care stiu box, ca adevarul este ca ultimii au lasat de dorit. si-a mai facut baiatul niste bani din luptele astea, dar .....
  • +2 (4 voturi)    
    o completare (Luni, 18 octombrie 2010, 14:28)

    cristi767 [utilizator]

    Carierele lui Bute si ale lui Doroftei nu pot fi comparate. Doroftei a trecut la profesionisti f tarziu, ceea ce a insemnat ca a tb sa se grabeasca. In acelasi timp insa Bute are mult mai mult viitorul in fata si-si poate prelungi suprematia fara sa urce automat la categoriile mari si... importante.

    Se pune cineva un pic in locul lui? E neinvins momentan, iar daca urca la o categorie superioara si forteaza impotriva unui nume f mare si pierde, poate insemna sfarsitul pentru el. Ia o data o bursa mare si apoi poate ca e gata totul (nu-l mai baga nimeni in seama).

    Poate unii numesc asta frica, insa eu o numesc strategie. Omul are nevoie sa traiasca multi ani de pe urma acestor lupte.
  • +4 (4 voturi)    
    Mda (Luni, 18 octombrie 2010, 15:44)

    OzzyO [utilizator]

    Putini stiu care e treaba cu categoriile astea de la box (IBF, WBO etc...). Si mai putini, sau mai probabil nimeni, stiu care e relatia dintre Bute si Doroftei. Dar toata lumea isi da cu parerea, ala e frustrat, ala e bun, ala e nu stiu cum. De ce? Amandoi sunt romani si ma bucur pentru Bute, asa cum m-am bucurat si pentru Doroftei. Ce e intre ei, ce au de impartit sau de ce nu se sufara nu e problema mea.
  • 0 (4 voturi)    
    mosule... (Luni, 18 octombrie 2010, 15:50)

    mara [anonim]

    mosule, se simte invidia, pacat...
  • 0 (2 voturi)    
    go Bute go (Luni, 18 octombrie 2010, 21:17)

    Tataie [anonim]

    Bravo Bute ! Cata vreme castiga, Bute nu merita critici. E strategia lui cand, cu cine si pe ce bani lupta.
  • 0 (0 voturi)    
    Pragmatism (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:09)

    Slavu [anonim]

    Doroftei are perfectă dreptate. Bute va fi cu adevărat mare numai dacă va învinge boxeri, precum Mikel
    Kessler, Carl Froch sau Arthur Abraham. Să lăsăm
    deci euforiile patriotarde.Bute e un boxer foarte bun,
    dar sub Doroftei la vremea lui.
  • +2 (2 voturi)    
    Despre disputa Bute Doroftei... (Vineri, 22 octombrie 2010, 13:54)

    nicu [anonim]

    Sunt om de sport.l-am cunoscut pe "mosu" la Barcelona la JO,mi s-a parut simpaticv,naiv si atat...faptul ca a reusit sa devina ridicol prin non-combatul de la Bucuresti cand o tara intreaga dorea sa-l sustina l-a definit ca "iepuras"...Bute. un baiat placut,finut si mai ales sportiv cu un simt de fair-play remarcabil...Mosule, revin-o cu oicioarele pe pamant,printre romanii care inca te simpatizeaza !
  • 0 (0 voturi)    
    Lucian (Duminică, 31 octombrie 2010, 17:08)

    florin mehedinti [anonim]

    "Mosu'" sa-si vada de carciuma lui si de iaurtul la care face reclama si sa nu mai emita elucubratii la adresa singurului nostru campion mondial!!! Lucian e cel mai bun,o sa vedeti ca o sa se bata si-n America si atunci o sa vedem ce-o sa mai spuna Doroftei... Apropo: Asa-i ca sunt acri strugurii moshule???? Nu te mai baga televiziunile in seama si vrei sa iesi in fata cu declaratii inepte?Vezi ca poate are Dan Diaconescu vreo reclama la vreo carciuma pentru tine.....