​CM Gimnastica Romania, in finala pe echipe la feminin

de L.A.     HotNews.ro
Luni, 18 octombrie 2010, 10:49 Sport | Alte sporturi

Ana Porgras, evoluand la barna
Foto: Reuters
Echipa feminina de gimnastica a Romaniei a obtinut, duminica seara, calificarea in finala celei de-a 42-a editie a Campionatului Mondial de la Rotterdam. Tricolorele s-au calificat in finala de pe locul al patrulea, dupa Rusia, China si Stetele Unite ale Americii. In finalele de la individual compus si aparate, Romania va fi reprezentata de patru gimnaste.

Rusia a obtinut cel mai mare punctaj dupa calificari, acumuland 234.521 puncte, urmata de China (233.778 puncte) si SUA (233.643 puncte). Romania s-a calificat de pe locul al patrulea, cu un punctaj de 228.495.

Primele 24 de echipe clasate s-au calificat la Mondialul din 2011, de la Tokyo, aceasta fiind urmatoarea etapa de calificare pentru Olimpiada din 2012, de la Londra. Echipele calificate sunt: Rusia, China, SUA, Romania, Marea Britanie, Australia, Italia, Japonia, Olanda, Brazilia, Franta, Ucraina, Canada, Germania, Belgia, Elvetia, Polonia, Spania, Grecia, Coreea de Sud, Mexic, Venezuela, Ungaria si Uzbekistan.


Notele obtinute de romance:

Sandra Izbasa: 14.833 (sarituri), 14.333 (barna), 14.766 (sol). Total: 43.932

Ana Porgras: 13.833 (sarituri), 14.733 (paralele), 15.266 (barna), 14.066 (sol). Total 57.898

Diana Chelaru: 14.600 (sarituri), 14.000 (paralele), 14.466 (sol). Total 43.066

Raluca Haidu: 14.633 (sarituri), 14.000 (paralele), 13.366 (barna), 14.200 (sol). Total 56.199

Gabriela Dragoi: 13.366 (paralele), 13.400 (barna). Total 26.766

Cerasela Patrascu: 13.733 (sarituri), 13.300 (paralele), 14.000 (barna). Total 41.033


In finala la individual-compus si pe aparate, Romania va fi reprezentata de:

Individual-compus: Ana Porgras (calificata de pe locul 6); Raluca Haidu (calificata de pe locul 12)

Barna: Ana Porgras (calificata de pe primul loc)

Sol: Sandra Izbasa (calificata de pe locul 3), Diana Chelaru (calificata de pe locul 6)

Sarituri: Diana Chelaru (calificata de pe locul 8)

Paralele: Ana Porgras (calificata de pe locul 7)


Calificarile masculine sunt programate luni si marti. Finala pe echipe la feminin se va disputa miercuri, in timp ce finalele pe aparate vor avea loc sambata si duminica.


Citeste mai multe despre   



















3606 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    echipa de gimnastica (Luni, 18 octombrie 2010, 11:10)

    acinigriv [anonim]

    era o vreme cand ne uitam din capul clasamentului la asa o stire ... incetul cu incetul lasam locul rivalilor nostri dintotdeauna: rusia, usa si china ... pacat, dar nu-i timpul pierdut inca!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari fetelor, bravo Romania ! (Luni, 18 octombrie 2010, 11:14)

    Romania Noastra [anonim]

    E incredibil ca in conditiile in care 90% din sportul mediatizat in Romania inseamna becali, borcea, scuipat seminte la stadion, batai intre microbisti, manifestari de huliganism, meciuri trucate, presedinti de cluburi in puscarie, unele discipline sportive se mentin la un nivel de performanta mondiala (spre deosebire de fotbalul romanesc, ajuns mizerabil).
    In tenis, box, canotaj/caiac, gimnastica, tenis de masa, sabie, avem echipe clasate in topul european sau mondial.

    Suntem aproape de nivelul ''marilor puteri'', cele care baga milioane de euro in ''prestigiul national'' cand e vorba de sport.
    Romania e a patra in lume la gimnastica, are sanse sa lupte pt un loc pe podium !
    Si poate ca reusim si 2-3 medalii pe aparate!

    Mie mi se pare ca neamul asta romanesc e plin de talent si de potential, de fiecare data cand exista un pic de seriozitate si organizare, imediat intram in topul mondial, fie ca e vorba de gimnastica, fie ca e vorba de informatica !
  • 0 (0 voturi)    
    cine transmite finala??? (Luni, 18 octombrie 2010, 13:27)

    hapciu [anonim]

    am o curiozitate. as vrea sa vad finala la tv..m-am uitat pe programele televiziunilor...niciuna nu transmite finala de la gimnastica????nu pot sa cred!!!!!!!!!!!!!
    nici tvr, nici eurosport?????
    doar fotbal de cacao???
    • 0 (0 voturi)    
      cine transmite (Luni, 18 octombrie 2010, 14:51)

      uscatu [anonim] i-a raspuns lui hapciu

      Transmite Digi Sport.
  • 0 (0 voturi)    
    gimnastica (Luni, 18 octombrie 2010, 15:13)

    Alynna [anonim]

    Gimnastica o sa fie transmisa pe digi sport incepand de miercuri
  • 0 (0 voturi)    
    dar pe internet unde le putem urmari? (Luni, 18 octombrie 2010, 17:08)

    andreea [anonim]

    stiti cumva daca vreun site transmite evolutiile?
    • 0 (0 voturi)    
      cauta digi sport online (Luni, 18 octombrie 2010, 18:01)

      Mihai_is [anonim] i-a raspuns lui andreea

      cauta pe google digisport live . e un site care te pune sa instalezi un asa zis "soap" si cu ala poti s vezi online digisport .
      • 0 (0 voturi)    
        multumesc Mihai! (Luni, 18 octombrie 2010, 18:36)

        andreea [anonim] i-a raspuns lui Mihai_is

        Voi incerca sa fac ce mi-ai recomandat.
        Cred ca si stirile sportive ar putea furniza astfel de informatii fara sa fie considerate reclame. Fetele merita sa fie admirate pentru ceea ce fac!
  • 0 (0 voturi)    
    tvr - sport ? (Marţi, 19 octombrie 2010, 18:44)

    cetatean [anonim]

    Pentru ce se mai numeste tvr cand nu se transmite nimic legat de sporturile implicand echipele nationale - ex. gimnastica,handbal,volei,etc? Nu toti pot avea acces la Digi sport,un canal privat.Rusine,tvr!