L'Equipe: Apare ipoteza unei transfuzii de sange in cazul Alberto Contador

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 1 octombrie 2010, 13:26 Sport | Alte sporturi

Contador, suspendat provizoriu de UCI
Foto: Reuters
Apar elemente noi in cazul de dopaj in care ar putea fi implicat Alberto Contador (campionul en-titre din Turul Frantei), jurnalistii de la L'Equipe lansand ipoteza unei transfuzii de sange. Totul s-ar fi intamplat pe 21 iulie, in ziua de odihna, la Pau (localitate prin care a trecut intrecerea).

Conform L'Equipe, resturi de plastic au fost descoperite in proba colectata de la rutierul iberic, acestea fiind asemanatoare cu cele care se gasesc dupa o transfuzie de sange. Jurnalistii precizeaza ca aceste reziduuri ar proveni de la o punga de plastic in care se colecteaza probe de sange.

Momentan, aceasta descoperire nu poate spune precis ca a fost vorba de o eventuala transfuzie, dar este un punct de plecare, sustin gazetarii francezi.

Alberto Contador a fost gasit dopat cu 50 de picograme pe mililitru de clenbuterol, substanta care ajuta la cresterea masei musculare si la o foarte buna ardere a grasimilor.

In apararea sa, rutierul spaniol a precizat ca respectivele urme ale substantei interzise ar proveni de la o contaminare alimentara. Contador a declarat ca in ziua de 21 iulie (zi de odihna in Turul Frantei)  a mancat carne de vita (provenita din Tara Bascilor) adusa de un fost ciclist.


Citeste mai multe despre   






















3391 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Wow (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:13)

    x [anonim]

    I-auzi, parca nu s-ar sti de 10 ani cel putin ca in ciclism se dopeaza toti in draci - toata chestia e sa inventezi ceva care nu a fost descoperit pina acum...

    Ramin uimita ca pe Armstrong nu l-au prins in toti anii in care a fost campion.Bine, la el exista argumentul ca tratamentele contra leucemiei facute in tinerete i-au influentat pozitiv performanta ca sportiv.
    • +3 (3 voturi)    
      tratament leucemie???? (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:30)

      wow wow [anonim] i-a raspuns lui x

      asta e cea mai mare prostie pe care am auzit-o...

      "tratamentele contra leucemiei facute in tinerete i-au influentat pozitiv performanta ca sportiv"

      de unde ai scos-o? de ce nu fac toti tratamentele astea atunci?

      eu cred ca americanii sunt mai "destepti" sau sa spunem cu un pas inaintea tuturor ...si ce "folosesc" ei anu asta se descopera mai incolo...peste cativa ani...la fel si in atletism ...unde prea sunt ei prea buni...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu te cred , ma tu minti ... (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:41)

      Vox Dei [anonim] i-a raspuns lui x

      Amice , clenbuterol este folosit de 20 de ani cu " succes " .
      Aici este clara faza , pe care daca vreti o pot explica in cateva sec : daca inf . este corecta , inseamna ca baiatul "si-a schimbat sangele " . Adica , prin transfuzii repetata a juns la cant asat infima in org , cu toate ca el a beneficiat deja de extra masa musculara .
      TESTELE SE FAC LA SANGE .
      Daca sangele este curat nu mai afla nici dracu ce ai facut ... ce ai bagat !
    • +2 (2 voturi)    
      prostii (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 7:41)

      b [anonim] i-a raspuns lui x

      In primul rand ca nu a avut leucemie ci cancer testicular care s-a extins in plamani creier si abdomen.
      In al 2-lea rand tratamentul pt asa ceva aroape ca te omoara.
      Pt cancer nu se iau dropsuri.
  • 0 (0 voturi)    
    Mda... (Vineri, 1 octombrie 2010, 15:10)

    George [anonim]

    Datul cu parerea e un sport national. De ce nu acceptam declaratiile oficiale si evidentele? Contador a fost prins DOPAT si cu asta basta. Si-asa nu merita sa castige "Le Tour"... Ce atata vrajeala? Ca era concentratia "prea mica", ca e un complot, ca e o "intoxicatie alimentara"... e ridicol si hilar. Ce va asteptati? Sa recunoasca Contador? Doar nu e tampit. Dar, orice pozitie va avea, spaniolul risca suspendarea (mai mult ca sigur) pe o perioada de minim doia ani si retragerea titlului castigat in aceasta vara la Paris. Restul e gargara.
  • -1 (1 vot)    
    sportul nu mai e sport (Vineri, 1 octombrie 2010, 16:37)

    george [anonim]

    chiar nu va este clar? Cum va imaginati voi performantele ciclistilor fara dopaj?
    Daca te duci la sala de gimnastica si nu ai antrenamentul necesar, daca te urci pe o bicicleta medicinala si pedalezi 10 minute pulsul iti zboara la 160 cat ai zice peste. Iti trebuie un an de pedalat zilnic cel putin o ora ca pulsul sa se stabilizeze si inima sa bata intr-un ritm constant. Dar chiar si asa, daca pedalezi jumatate de ora intr-un ritm alert ajungi sa consumi pana la 400-500 calorii. Acuma sa pedalezi ore intregi pe teren accidentat inseamna un consum energetic de cateva mii de calorii, 3000 sau poate chiar mai mult. Si imaginati-va ca Turul Frantei spre exemplu dureaza zile intregi si trebuie sa pedalezi in fiecare zi sute de km. De unde atata energie? O alimentatie normala iti poate asigura in mod normal 2000 -2500 de calorii pe zi. Corpul are nevoie sa functioneze de cel putin 1500 de calorii plus cele 3000 de calorii , inseamna un consum energetic de 4500-5000 de calorii. De unde sa procuri atata energie in mod normal, natural? Din alimentatie? E imposibil. Daca bagi in tine 5000 de calorii prin mancare nu te mai poti misca, te ingrasi instantaneu.
    Exact problema asta o au si tenismenii care joaca in forta. Un meci precum finala ditntre Nadal si Djocovik iti consuma cel putin 3000 de calorii. Ganditi-va a Djocovik a jucat semi finala de 5 seturi cu Federer dupa care a fost total epuizat. Cum a reusit sa se refaca intr-un mod asa de miraculos si sa joace ca un leu in finala fara urma de oboseala? Doar prin dopaj ca alta explicatie medicala nu exista,
    • +1 (1 vot)    
      semantica (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 2:16)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui george

      Nu stiu ce intelegi tu prin "dopaj". Exista suplimente alimentare (care nu sunt dopaj), care iti ofera 1000 de calorii/doza. Perfect legal, unii ar zice chiar si sanatos, daca te orientezi spre producatori cu renume si ai bani de asa ceva.

      In conditiile prezente, 5000 calorii/zi e perfect posibil, fara dopaj.

      Asta ca sa nu mai zic ca dopajul nu prea are treaba cu caloriile.
    • 0 (0 voturi)    
      Calorii (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 14:31)

      Scavenger [utilizator] i-a raspuns lui george

      Sa stii ca in ciclismul profesionist se ajunge chiar si la 12.000 calorii consumate pe zi.
      Iar sportivii isi iau aceste calorii din suplimente nutritive, in general geluri energizante, foarte usor de digerat si cu un aport energetic mare.
      Dar, dupa cum spune si Vlad, nu din nevoia de energie se dopeaza sportivii. Ci pentru a imbunatati modul in care sunt utilizate aceste calorii. De exemplu, nu imbunatatesti o masina facandu-i rezervorul mai mare sau bagand mai multa benzina. O faci umbland la turbina, motor, sistem de injectie, evacuare...asemanator se face si la sportivi, se castiga masa musculara, se imbunatateste circulatia sangelui, transportul oxigenului samd.

      Cat despre Lance Armstrong, nu l-au prins nu pentru ca sunt americanii mai avansati, cum a spus cineva mai inainte, ci pentru ca nu se dorea prinderea sa. Lance a devenit un simbol, un exemplu de urmat, nu poti darama mitul spunand a s-a dopat...