Gratiela Vajaiala pentru HotNews.ro: Alberto Contador risca doi ani de suspendare

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 30 septembrie 2010, 14:52 Sport | Alte sporturi

Alberto Contador
Foto: Reuters
UCI (Uniunea Ciclista Internationala) a anuntat, in cursul zilei de joi, ca Alberto Contador a fost depistat pozitiv (la un test efectuat pe 21 iulie) cu clenbuterol. "Va trebui sa dovedeasca pe ce cale a intrat aceasta substanta in organismul sau, in caz contrar risca doi ani de suspendare", a declarat pentru HotNews.ro Gratiela Vajaiala, presedintele Agentiei Nationale Antidoping.

"Clenbuterolul face parte din lista substantelor interzise, categoria S1, steroizi. Are efecte anabolizante. Mai precis, favorizeaza biosinteza proteica, ajutand din plin la cresterea masei musculare - forta este imbunatatita considerabil. Va trebui sa dovedeasca pe ce cale a intrat aceasta substanta in organismul sau. Esti sportiv, deci trebuie sa te supui anumitor rigori. In cazul in care nu va putea demonstra ca nu a fost vorba de un accident, Contador risca o suspendare de doi ani de zile. De asemenea, in cazul in care va fi gasit vinovat, sportivul va pierde Turul Frantei cucerit in vara lui 2010"- Gratiela Vajaiala, presedintele Agentiei Nationale Antidoping, pentru HotNews.ro.

Ibericul celor de la Saxo Bank a reactionat prompt dupa anuntul facut de UCI, Alberto precizand ca este victima unei nedorite contaminari alimentare.

"Este important sa stie lumea ca nu m-am dopat, este vorba doar de o contaminare alimentara. Testul a scos la iveala clenbuterol intr-o cantitate atat de mica, incat nici macar nu ar fi putut sa ma ajute in vreun fel. Nu imi fac probleme, se va dovedi ca nu sunt vinovat in niciun fel. Nu am emotii. Este vorba de 50 de picograme la mililitru", a declarat Alberto Contador in cadrul unei conferinte de presa.

"Este usor sa arunci imediat cu noroi in cineva, trebuie asteptata insa proba B. Oricum, testele au aratat o concetratie destul de mica de clenbuterol. Alberto este un ciclist extraordinar si un om deosebit"- David Millar, rutier Slipstream-Chipotle.


Citeste mai multe despre   






















1260 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Vrajeala! (Joi, 30 septembrie 2010, 15:28)

    George [anonim]

    Contador s-a dopat si a fost prins. Substanta aia n-avea cum sa provina de la "o contaminare alimentara". Si cred ca spaniolul ar trebui sa stie ca in nici un alt caz de dopaj cu substanta identica un sportiv n-a avut castig de cauza cu genul de motivatii puerile cu care vine Contador acum. N-are nici o sansa. Pe scurt a dat-o in bara.
    • 0 (0 voturi)    
      contador (Joi, 30 septembrie 2010, 19:44)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui George

      com poti spune u ca e vrajala, din spatele unei tastaturi in primul rand ca ti se explica faptul ca substanta este intr o cantitate foarte mica si trebuie facuta si o proba B, si mai trebuie sa fie si interogat pt a da explicatii si apoi primeste sau nu suspendarea dupa caz, pana la urma Mutu si a luat o suspendare de 9 luni dar era si recidivist asa ca totusi fi mai rezervat
      • 0 (0 voturi)    
        Bati campii! (Joi, 30 septembrie 2010, 20:29)

        George [anonim] i-a raspuns lui aaa

        Daca urmareai subiectul cu atentie ai fi aflat ca proba B a confirmat proba initiala. Lasa vrajeala si tu! Nu conteaza cantitatea. Esti naiv sau ignorant daca crezi asta.
        • 0 (0 voturi)    
          a (Vineri, 1 octombrie 2010, 12:50)

          aaa [anonim] i-a raspuns lui George

          "Este usor sa arunci imediat cu noroi in cineva, trebuie asteptata insa proba B. Oricum, testele au aratat o concetratie destul de mica de clenbuterol. Alberto este un ciclist extraordinar si un om deosebit"- David Millar, rutier Slipstream-Chipotle
          uite ce declara un alt rutier si apare aceasta declaratie in acest articol asa ca esti chior daca nu vezi dute si fa ti un control , la momentul cand am citit articolul apare scris clar ca nu a fost comfirmat rezultatul de la prima proba si iti mai amintesc un caz tot cu un sportiv roman inainte de Mutu, e vorba de gimnasta Andreea Raducan care a pierdut medalia de aur la olimpiada de la o pastila de Nurofen asa ca nu mi spune ca ea s a dopat, problema este destul de delicata in ceea ce privete cantitatile care sunt depistate. Oricum poate sa fie si dopaj dar poate sa fie si un caz accidental oricum ar fi nu mai arunca u cu noroi si in plus nu cred ca a fost in cea mai buna forma a lui in tf 2010 si era clar ca toata lumea e cu ochii pe el
      • 0 (0 voturi)    
        in plus... (Joi, 30 septembrie 2010, 20:40)

        travis [utilizator] i-a raspuns lui aaa

        Contador a iesit pozitiv la analiza probelor recoltate la sfarsitul Turului, asa ca e greu de crezut ca tocmai atunci nu a fost atent de unde si-a luat de mancare. Ca daca nici in iulie nu esti, atunci cand?
  • 0 (0 voturi)    
    substanta (Joi, 30 septembrie 2010, 23:06)

    valijean [anonim]

    cantitatea a fost atat de mica fiindca nu a reusit sa o acopere pe toata. la ce tehnici de dopaj sunt, te miri ca mai dau unii gres. dar na, are si stiinta limitele ei : umane.
  • 0 (0 voturi)    
    right! (Vineri, 1 octombrie 2010, 9:49)

    vopsitul [anonim]

    si el, ca si TOTI ceilalti din tur, SUNT DOPATI. ma seaca ca-i vad pe unii pe aici incercand sa ia apararea unora despre care nu au nici o informatie. sportul este murdarit incepand de la nivel national(asta pt cei care cunosc). am facut sport in romania si daca nu luai subst dopante nu erai niciunde, PUNCT!!!
    de precizat este ca toti se dopeaza doar ca pe unii ii mai si prinde.. daca se lacomesc prea tare(eg. VINOKOUROV) si iau prea mult. tehnicile de ecranare sunt atat de avansate incat testele pot iesi negative chiar daca se folosesc substante dopante puternice.
    raman totusi in discutie doua aspecte importante: calitatea individului si munca de la antrenament(care e dusa la extrem - se poate muri din sportul asta, pedaland); oricare dintre noi am lua o roaba de clenbuterol tot nu am putea egala performanta lui Contador urcandu-ne pe bicicleta.
    ca si concluzie fireasca, legalizarea consumului de subst dopante ar fi bine primita. fiecare sa isi asume riscul daca alege varianta asta; toti egali la a accesa substante ajutatoare. diferenta sa o faca calitatile psiho-fizice ale fiecaruia(si putina sansa).