Valeriu Calancea - aur si bronz la Mondialele de Haltere

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 20:11 Sport | Alte sporturi

Valeriu Calancea a cucerit doua medalii (in cursul zilei de sambata) la Campionatul Mondial de Haltere, sportivul din Romania obtinand medalia de aur la stilul aruncat (220 kg) si bronzul la total (397 kg).

Aflat intr-o forma deosebita, Valeriu a fost de neinvins in proba de aruncat a categoriei 94 de kg, cu o performanta de 220 de kg. Romanul a fost urmat de rusii Alexand Ivanov si Andrey Demanov (ambii cu 218 kg).

La smuls, romanul s-a situat doar pe locul al cincilea, cu o performanta de 177 de kg.

A doua medalie a lui Valeriu a venit de la total, acolo unde romanul a incheiat concursul cu 397 de kg - a fost depasit de Alexandr Ivanov (Rusia/aur - 403 kg) si Artem Ivanov (Ucraina/argint - 402 kg).
























1430 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Bravo, Valeriu !!! (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 20:34)

    Cadillac [utilizator]

    Mai exista - INCA - citiva sportivi care merita tot respectul !

    Din pacate, din ce in ce mai putini...
    • -1 (3 voturi)    
      incet cu felicitarile, intai antidopingul (Duminică, 26 septembrie 2010, 9:24)

      tyty [anonim] i-a raspuns lui Cadillac

      Din pacate Calancea vine dupa o suspendare pentru dopaj, sa asteptam proba antidoping intai. Oricum pentru mine rezultatele bune obtinute de sportivi care au fost p[rinsi dopati nu valoreaza mare lucru. Ramane senzatia de "smechereala". Si nu e singurul sportiv, roman sau strain, prins si care revine "curat". Nu este corect pentru sportivii care sunt curati tot timpul.
  • +14 (14 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 20:40)

    Olandezul [anonim]

    Bravo, si mult succes in continuare.
  • +9 (9 voturi)    
    felicitari.. (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 20:41)

    andrei [anonim]

    .. si la cat mai multe medalii la competitiile viitoare, oricum stirile de bine chiar sunt extrem de rare zilele astea in Romanica noastra
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo sportivule (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 21:01)

    Bravo [anonim]

    Felicitari inca un motiv de mandrie !Cam putine in ultimul timp pt tarisoara asta dar Valeriu ne-a adus o mare bucurie.
    Poate o tii tot asa pana la olimpiada !
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari! (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 21:43)

    nano2k [utilizator]

    Felicitari sportivilor romani care ne fac sa ne mandrim ca suntem compatrioti cu ei!

    De asemenea, FELICITARI HOTNEWS pentru ca ni-i aduceti in prim-plan. Restul presei e preocupata sa ne spuna minut de minut cat de inapoiati si nedemni de respect suntem.
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 21:50)

    fero1904 [anonim]

    Sincere felicitari !!!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari ! (Duminică, 26 septembrie 2010, 1:30)

    anonim [anonim]

    avem nevoie de astfel de romani in vremurile astea
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 26 septembrie 2010, 2:18)

    taranistu [utilizator]

    Felicitari!
  • +1 (1 vot)    
    pet cei .... (Duminică, 26 septembrie 2010, 9:54)

    un roman [anonim]

    cu o parere buna despre Rep Moldova/Calancea e de origine moldovean.
    Felicitari pentru campion!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Sportivul este din Republica Moldova (Duminică, 26 septembrie 2010, 11:30)

    Moldovean [anonim]

    Acest sportiv pe care il tot laudati si de care Romania se mandreste, pai, este din Republica Moldova. A renuntat la saracia de acasa si a venit in Romania. Nu este singurul. Trebuia sa adaug acest lucru, am realizat ca nu stiati.
    • 0 (0 voturi)    
      tot de-al nostru e (Duminică, 26 septembrie 2010, 21:55)

      dridu [anonim] i-a raspuns lui Moldovean

      si eu sunt din R. Moldova, dar ma simt roman...la fel ca si Valeriu!
      Felicitari campionule!!!
      2 tari - acelasi popor!
  • 0 (0 voturi)    
    Origine? (Luni, 27 septembrie 2010, 10:17)

    petru [anonim]

    De origine moldoveana?!?
    Poate cetatean moldovean, caci de origine este tot romana si va fi roman indiferent unde sta/s-a nascut (China, Canada sau RM).

    Valeriu Calancea ca si alti sportivi nascuti in RM si veniti in tara (vezi Victor Mihalachi - canoe) arata inca o data, ca populatia din R. Moldova nu face doar bisnita cu tigari si doreste sa fuga in Europa...