Tenis de masa/ Romania, vicecampioana europeana

de L.A.     HotNews.ro
Miercuri, 15 septembrie 2010, 18:38 Sport | Alte sporturi

Daniela Dodean
Foto: Reuters
Echipa feminina de tenis de masa nu a reusit sa-si ia revansa in fata reprezentativei Olandei si a fost invinsa cu 3-1 in finala Campionatului European de tenis de masa 2010 de la Ostrava (Cehia). Jie Li si Jiao Li s-au dovedit a fi mai puternice decat Dodean si compania, singurul punct al tricolorelor fiind adus de Iulia Necula, in intalnirea cu Linda Creemers.

Romania si Olanda s-au mai intalnit si in faza grupelor, tricolorele pierzand atunci cu scorul de 0-3.


Daniela Dodean - Jie Li 2-3 (10:12, 11:6, 11:3, 10:12, 5:11)

Jie Li a avut un inceput mai bun si s-a desprins la 5-2. Daniela Dodean a reusit sa recupereze si a egalat la 10. Romanca a atacat, insa mingea a lovit fileul si a parasit suprafata de joc, astfel ca adversara sa a castigat primul set cu 12-10.

In setul al doilea Dodean a fost mult mai concentrata si increzatoare, asigurandu-si un avans de patru puncte (8-4). Romanca s-a impus clar (11-6), egaland la seturi 1-1.

Jocul bun al romancei a continuat si in setul al treilea, Dodean reusind sa se desprinda la 8-3 dupa un punct castigat superb. Daniela a incheiat setul la 11-3, preluand conducerea pentru prima data in acest meci: 2-1.

Lupta in debutul setului al patrulea a fost mai stransa (4-4). Dodean a fost prima care s-a desprins la doua puncte (6-4), reusind sa-si pastreze avantajul pana la 10-8. Jie Li a revenit pe final, a egalat la 10 si in cele din urma a castigat cu 12-10.

2-2 la seturi, iar in decisiv Dodean a reusit sa obtina un avantaj de doua puncte: 3-1. Reprezentanta Olandei a egalat la 3, preluand ulterior conducerea: 7-4. Romanca nu a mai reusit sa recupereze si Li s-a impus in ultimul set cu 11-5. Dupa primul meci al finalei, Olanda conduce Romania cu 1-0.


Elizabeta Samara - Jiao Li 0-3 (12:14, 8:11, 2:11)

Condusa la o diferenta de doua puncte, Samara (19 ani) a revenit in primul set cu Jiao Li (37 ani), egaland la 4. Reprezentanta Olandei preia din nou conducerea (7-4), insa agerimea romancei readuce din nou egalitatea: 7-7. Elizabeta se desprinde pentru prima data la doua puncte (9-7), dar Li egaleaza la 10 si ulterior la 11, ajutata de fileu. Un final incins, iar primul set trece in contul olandezei: 14-12.

Incisiva, Samara incepe tare setul secund si preia conducerea: 4-1. O serie de greseli ale romancei, si Li egaleaza la 4. Cele doua sportive merg "cap la cap" pana la 8 egal, dar Li reuseste sa se desprinda si sa castige si setul secund: 11-8.

Setul al treilea incepe echilibrat (2-2), dar olandeza incepe asaltul si se desprinde la 10-2. Romanca nu poate recupera si Li incheie setul la 11-2 si meciul la 3-0.


Iulia Necula - Linda Creemers 3-1 (11:8, 6:11, 11:5, 11:5)

Necula are un inceput fulminant, desprinzandu-se rapid la 7-1. Olandeza isi revine rapid si egaleaza la 7. Mai concentrata pe final, Iulia castiga primul set cu 11-8.

Este timpul lui Creemers sa aiba un debut de set in forta, olandeza conducand cu 4-0. Necula se apropie la un punct (4-5). Creemers reface diferenta de patru puncte (8-4) si egaleaza la seturi, trecandu-si in cont setul al doilea, cu 11-6.

4-1 in favoarea Iuliei, dar Linda se apropie la un punct 4-3. Cu lovituri precise, romanca reface diferenta de trei puncte (6-3). Romanca se impune cu 11-5 si preia din nou conducerea in meci: 2-1.

Inceput foarte bun al romancei in setul al patrulea: 7-0. Necula impune ritmul jocului, olandeza se apropie la 9-4, insa romanca nu-si pierde concentrarea si castiga setul cu 11-5, implicit meciul cu 3-1. Romania revine in intalnirea cu Olanda: 1-2.


Daniela Dodean - Jiao Li 2-3 (7:11, 6:11, 11:6, 11:7, 8:11)

Dodean incepe agresiv meciul al patrulea al intalnirii dintre Romania si Olanda, conducand cu 4-2. Li egaleaza la 5 si imediat preia conducerea: 10-6. Olandeza castiga primul set cu 11-7.

Daniela Dodean nu se regaseste in setul al doilea, iar Li isi ia imediat un avantaj considerabil. 5-0. Condusa cu 8-1, romanca incearca sa recupereze, dar pierde in cele din urma si setul secund, cu 6-11.

Romanca incepe mai bine setul al treilea (6-2), dar experimentata jucatoare olandeza de 37 de ani se apropie la doua puncte: 7-5. Daniela castiga setul cu 11-6 si revine in meci: 1-2.

Determinata, la 4-4, Daniela castiga patru puncte consecutive (8-4). Incurajata de pe margine de coechipierele sale, romanca isi trece in cont setul (11-7) si duce meciul in decisiv.

Constienta de miza acestui set, Jiao Li castiga primele doua puncte ale meciului: 2-0. Olandeza se desprinde la 7-2, insa o serie de greseli ale sale o apropie la scor pe romanca (7-6). Un final tensionat, dar Li castiga setul (11-8) si implicit titlul de campioana europeana pentru Olanda.


Citeste mai multe despre   






















2638 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 15 septembrie 2010, 18:47)

    pqr [anonim]

    Bravo fetelor pentru performanta realizata!
    • +5 (5 voturi)    
      Cele mai bune europence ! (Miercuri, 15 septembrie 2010, 18:54)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui pqr

      Bravo fetele ! Cele mai bune europence !!!

      Ar trebui interzise naturalizarile in masa !
      • +1 (3 voturi)    
        naturalizari (Miercuri, 15 septembrie 2010, 19:02)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Cred ca ar fi mai corect sa fie in functie de nationalitate...

        Adica doar fiica lui Jiao Li sa poata fi in echipa Olandei... daca se naste acolo.
  • +5 (5 voturi)    
    respect si felicitari (Miercuri, 15 septembrie 2010, 18:52)

    xuleasca [anonim]

    tot respectul pentru fete, felicitari
  • +5 (5 voturi)    
    De fapt (Miercuri, 15 septembrie 2010, 19:04)

    ploiesteanu [anonim]

    suntem campioni europeni la feminin. Nu inteleg cine simpatizeaza cu o chinezoaica. Echipa olandei are in componenta 2 jucatoare chinezoaice si un antrenor chinez.
  • +4 (4 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 15 septembrie 2010, 19:32)

    a [anonim]

    o performanta deosebita impotriva unei reprezentative destul de "cosmopolita" a Olandei!
  • +3 (3 voturi)    
    romania - campioana europeana de drept (Miercuri, 15 septembrie 2010, 19:35)

    gopo [anonim]

    singurul reprezentant cu adevarat olandez a mancat bataie clar. e ca si cum au sub-contractat china ca sa ia trofeul. pai data viitoare sub-contractam si noi brazilia si castigam campionatul european de fotbal. daca ne calificam, cu doua luni inainte de campionat facem contract cu jucatorii braziliei ptr 3 luni si le dam cetatenia pe loc.
  • +1 (1 vot)    
    bravo! (Miercuri, 15 septembrie 2010, 19:41)

    gigi [anonim]

    fetelor nota 10! nu aveti antrenor pt valoarea voastra,bravo pt talentul ce-l aveti!
  • +2 (2 voturi)    
    tenis (Miercuri, 15 septembrie 2010, 20:26)

    sailor [utilizator]

    Bravo fetelor !
    Din cate observati in aceasta finala am castigat!
    Daca luam in considerare rezultatul direct intrre jucatoare europene, am invins. scrieti despre asta si despre putinii bani din sportul romanesc.
  • +1 (1 vot)    
    bravo (Miercuri, 15 septembrie 2010, 20:35)

    nixon [anonim]

    felicitari fetelor adevaratele campioane ale europei,mai multe felicitari din partea noastra nu ar strica macar atat daca partea financiara probabil ca va lasa de dorit
  • +2 (2 voturi)    
    ROMANIA - Campioana Europeana (Miercuri, 15 septembrie 2010, 20:46)

    Marian [anonim]

    Pentru noi Romania este campioana europeana.
    FELICITARI!
  • -2 (2 voturi)    
    xenofobia salveaza romania (Miercuri, 15 septembrie 2010, 21:54)

    muciflenduri [anonim]

    Toti aveti obsesia cu locul de obarsie al jucatoarelor. 'Au ochii oblici! Au pielea galbena, noi am castigat!!'
    Cat timp au cetatenia olandeza, sunt olandeze, indiferent unde s-au nascut sau cum arata.
    Ce, chinezii au tenisul de masa in ADN, si din cauza asta nu e corect sa joace la alte echipe?
    Romania a fost destul de aproape sa castige, poate data viitoare o vor face.
    • +2 (2 voturi)    
      Romania, campiona Europei la tenis de masa (Miercuri, 15 septembrie 2010, 22:56)

      Europa Noastra [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      Romancele sunt cele mai bune europence la acest sport, finala a dovedit-o, olandeza fiind invinsa clar.

      Cele 2 chinezoaice cumparate de Olanda au luat titlul european doar pt ca federatiile europene sunt sinucigas de tolerante cu mercenarii si distrug astfel intentiile unor tineri autohtoni europeni talentati in sport.

      Intotdeauna au existat, exista si vor exista sarmani de spirit si mai ales handicapati de suflet, care vor injura, insulta si vor aplauda la decaderea sau distrugerea propriilor colectivitati in care s-au nascut.

      China a fost mandra de cultura ei si daca a realizat ceva extraordinar e pt ca 2.500 de ani i-a numit pe straini niste ''barbari'', a cultivat nationalismul si patriotismul, fie el cultural sau economic.
      Franta, Germania, Italia, Grecia, Rusia sau Spania au facut la fel si au construit extraordinare civilizatii, pe care le admiram si azi.

      Pt mine, romancele sunt de facto campioanele Europei la tenis de masa, chiar daca de ''drept'' stramb si ''politic corect'' (o forma de fascism modern) sunt niste chinezoaice alea cu medaliile de aur.
  • +1 (1 vot)    
    Campionat european sau mondial?!!?!? (Joi, 16 septembrie 2010, 9:02)

    Ronin [utilizator]

    Ca din cate vad io` ne-a batut China! Iar China era prin Asia ultima data cand am verificat! Felicitari fetelor!!!!!!!!!! La mai mare!!!
  • +1 (1 vot)    
    felicitari,felicitari,felicitari... (Joi, 16 septembrie 2010, 9:37)

    felicitari! [anonim]

    Fetele noastre de la tenis de masa ne fac mandri ca suntem romani,nu acelasi lucru ne fac fotbalistii care castiga pe zi cat ia toata echipa de tenis de masa feminin intr-un an. Bravo fetelor,sunt mandru de voi,va felicit ,sunteti extraordinare,sunteti cele mai bune.Ma mir ca presa a gasit un colt si pentru voi in detrimentul lui Mutu,Banel,Bomba sexi,Nichita,Bianca,Naomi,....asa sunbtem noi:promovam nonvaloarea ,iar valorile le tratam cu indiferenta specifica neamului. Inca o data FELICITARI fetelor,meritati tot ce e mai bun
  • +2 (2 voturi)    
    foarte frumos (Joi, 16 septembrie 2010, 9:59)

    dumil [utilizator]

    dar eu stiam ca olandezele sunt blonde si inalte, cred ca sunt modificate genetic micutele astea 2 ;)
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari Daniela, felicitari fetelor! (Joi, 16 septembrie 2010, 11:40)

    valisa [utilizator]

    Ne aduceti multa bucurie in suflet. Mult succes in continuare!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari fetelor! Rusine presei din RO! (Joi, 16 septembrie 2010, 14:22)

    George [anonim]

    Dar, asta nu e stire! :P Ce cluburi frecventeaza Mutu? Ce a mai discutat Piti cu Becali in ultimele 2 ore? Astea sunt stirile presei de 2 lei din Ro. :)) Hai Romania! Hai tricolori! :P