Echipa feminina de tenis de masa a Romaniei s-a calificat marti in finala Campionatului European ce se desfasoara in perioada 11-19 noiembrie, la Ostrava (Cehia). Dupa o victorie fantastica in sferturi, cand au eliminat echipa Germaniei revenind de la 0-2, tricolorele au obtinut marti biletul pentru finala, invingand cu 3-0 echipa Poloniei.

Elizabeta SamaraFoto: Agerpres

Prima sportiva romanca ce a adus primul punct Romaniei in semifinale a fost Daniela Dodean. Infruntand-o pe reprezentanta Poloniei, Qian Li, romanca a castigat cu 3-2 (11:6, 5:11, 10:12, 14:12, 11:9). In cel de-al doilea meci al intalnirii, Elizabeta Samara a invins-o pe Natalia Partyka cu 3-1 (8:11, 11:6, 11:4, 12:10), iar Iulia Necula a dus scorul la 3-0, invingand-o pe Jie Xu in trei seturi: 11:9, 11:7, 13:11.

In finala de miercuri (in direct pe Gsptv si Sport.ro de la ora 16:00/ Eurosport, ora 18:30), Romania va juca impotriva sportivelor din Olanda, care au trecut in semifinala de Belarus, cu scorul de 3-0. Tricolorele s-au mai intalnit o data cu reprezentantele olandeze in cadrul acestei editii de Campionat European. Romania si Olanda au facut parte din Grupa A, nationala Olandei castigand confruntarea cu Romania cu scorul de 3-0. Tricolorele au incheiat grupa pe locul al doilea, in spatele adversarelor din finala, dupa doua victorii in fata echipei din Luxemburg (3-2) si a Ucrainei (3-0). In sferturi, Romania a trecut cu 3-2 de formatia Germaniei.