Romania a obtinut patru medalii la Cupa Mondiala de gimnastica de la Gent (Belgia), competitie ce s-a incheiat duminica, 12 septembrie. In absenta reprezentantelor SUA si Rusiei, tricolorele au castigat doua medalii de aur (sol si barna) si doua de argint (sarituri si paralele). Sandra Izbasa a revenit cu succes in competitiile internationale dupa un an de pauza, castigand proba la sol, cu o luna inaintea Mondialului de la Rotterdam.

Ana Porgras, aur la barnaFoto: Agerpres

Barna:

Favorita la barna, Ana Porgras nu a dezamagit si, dupa ce a ocupat primul loc la calificari, a confirmat si in finala, executand un exercitiu foarte bun. Notata cu 14.775, romanca a castigat medalia de aur, fiind urmata pe podium de chinezoaicele Yang Yiin (14.100) si Wu Liufang (13.650). Cealalta romanca prezenta in finala, Amelia Racea, s-a clasat pe locul al saptelea, cu 12.775 puncte (5.6 dificultate).

Sol:

La sol, Sandra Izbasa, revenita in competitiile mondiale dupa ce o accidentare a fortat-o sa stea pe bara s-a clasat pe prima pozitie. Cu un exercitiu avand cel mai mare grad de dificultate din finala (5.8), campioana olimpica din 2008 a fost notata cu 14.325. Locul al doilea a fost ocupat de belgianca Julie Croket (13.600), iar medalia de bronz a obtinut-o Roni Rabinovitz (Israel). Diana Chelaru s-a clasat pe locul al cincilea, cu 13.275.

Sarituri:

Diana Chelaru a avut o prima saritura foarte buna (Yurchenko cu dublu surub - dificultate 5.8), dar aterizarea a costat-o, fiind notata cu 14.175. A doua saritura a avut un grad de dificultate mai scazut (4.8) si a primit 13.325. Cu un total de 13.750, romanca s-a clasat pe locul al doilea, in spatele columbiencei Jessica Gil (13.925), aflata la prima ei victorie intr-o Cupa Mondiala.

Paralele:

La paralele, Ana Porgras a castigat medalia de argint, fiind notata cu 14.375 pentru exercitiul sau (dificultate 6.2). Locul intai i-a revenit chinezoaicei Wu Liufang (15.050).

Urmatoarea editie a Cupei Mondiale va avea loc in luna noiembrie, in Osijek, Croatia. Intalnirea de la Gent a fost ultima etapa a seriilor Cupei Mondiale de gimnastica inaintea Campionatului Mondial ce va avea loc la Rotterdam (Olanda), in perioada 16-24 octombrie.