Canotaj/ Romania, doua medalii de aur la Europene

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 12 septembrie 2010, 15:11 Sport | Alte sporturi

Lupascu su Albu, aur pentru Romania
Foto: Reuters
Camelia Lupascu si Nicoleta Albu si-au aparat cu succes titlul european in proba de dublu rame, pe distanta de 2.000 de metri, in cea de-a patra editie a Campionatelor Europene de canotaj ce se desfasoara in aceste zile la Montemor-O-Velho (Portugalia). Tot duminica, Romania a castigat aurul si in finala de la 8+1, feminin.

Echipajul romanesc de la dublu rame feminin a castigat medalia de aur la Europenele de canotaj din 2010. Plecate de pe culoarul al patrulea, romancele au dominat cursa de la inceput pana la final (1:46.77 la 500 metri, 3:37.60 la 1000 metri, 5:29.99 la 1500 metri), oprind cronometrul la 7 minute si 22.89 secunde.

Batalia pentru locul al doilea s-a dat intre echipajele Germaniei si Croatiei, pe ultimii 500 de metri. Kerstin Hartmann si Marlene Sinnig, au incheiat proba in 7 minute si 25.25 secunde, aducand argintul Germaniei. Bronzul a revenit croatelor Sonja Keserac si Maja Anic.

Lupascu su Albu, campioane europene al dublu rame si in sezonul trecut, au in palmares si o medalie de argint la Mondiale, obtinuta in 2009 la Poznan.

UPDATE: Echipajul de 8+1 rame a adus a doua medalie de aur Romaniei la Europenele din Portugalia. Roxana Cogianu, Ionelia Zaharia, Maria Diana Busruc, Ioana Craciun, Adelina Cojocaru, Nicoleta Albu, Camelia Lupascu, Eniko Mironcic si Teodora Stoica nu au avut rivale pe distanta de 2.000 de metri, terminand cursa dominata clar in sase minute si 36.46 secunde. Locul doi a revenit Olandei, cu 6 minute si 39.35 secunde, reprezentata de Kirsten Wielaard, Claudia Belderbos, Roline Repelaer van Deiel, Sytske de Groot, Chantal Achterberg, Nienke Kingma, Carline Bouw, Femke Dekker, Anne Schellekens. Medalia de bronz a fost castigata de Germania (6 minute si 41.51 secunde), cu Eva Paus, Anika Kniest, Constanze Siering, Silke Guenther, Kathrin Thiem, Ulrike Sennewald, Nina Wengert, Anna-Maria Kipphardt, Laura Schwensen.

Romancele sunt medaliate cu aur la europenele de la Brest (Belarus) 2009 si cu argint la Mondialele de la Poznan.


Citeste mai multe despre   



















1592 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Bravo (Duminică, 12 septembrie 2010, 15:25)

    marinaru [utilizator]

    Clasa la cei din fotbal care sunt la pamant si nu au facut din 86 nici un fel de performanta.
    • 0 (0 voturi)    
      mai verifica (Duminică, 12 septembrie 2010, 17:43)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui marinaru

      ani... ca nu doar o singura echipa a jucat in cupe europene....
      • +1 (1 vot)    
        A zis bine (Luni, 13 septembrie 2010, 9:24)

        pprog [anonim] i-a raspuns lui dj

        In fotbal e singurul aur dintr-o competitie al unei echipe romanesti. Nu are rost sa compari pe de alta parte cele 2 sporturi. In canotaj nu vezi atatea fite. Bravo fetelor !
  • +8 (8 voturi)    
    Felicitări (Duminică, 12 septembrie 2010, 16:54)

    razvratit [anonim]

    Felicitări fetelor!
    Felicitări tuturor sportivilor români care reuşesc, în ciuda tuturor piedicilor şi neajunsurilor, să câştige medalii.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari "fetelor"! Dar rasplata lor... (Duminică, 12 septembrie 2010, 18:22)

    VictorCh [anonim]

    ...materiala ESTE oare pe masura performantei?
    CASTIGAREA TITLULUI la "europene" ESTE oare recompensata (pt AMBELE fete la un loc) cu salariu anual (sau alta forma de remunerare echivalenta) MACAR egal cu cel al unui fotbalist a carui echipa n-a reusit NICI MACAR SA AJUNGA IN FINALA la "europene"?
  • +1 (1 vot)    
    Demnitate si munca (Duminică, 12 septembrie 2010, 19:01)

    PMarin [anonim]

    Felicitari!
    Multumiri parintilor care le-au indrumat si care fac sacrificii pentru ca ele sa poata avea succes.

    Incet incet valorile ies la suprafata. Printr-o gramada prea popularizata de *ase, *escu, *atu, *anu rasar timid boboci tineri de speranta.

    Bravo lor. Si echipei de polo. Si Alinei Dumitru(judo). Si antrenorilor.
    Si tuturor care muncesc pentru palmares si nu pentru bani. Banii sunt intr-un plan secund. Mercenarii transferati pe milioane de hartie nu vor sti niciodata ce inseamna sportul cu adevarat. Si nici aceia care ii divinizeaza si le creeaza imaginea de vedete si sunt cei mai buni la dat sfaturi. Cariera de sportiv nu are nimic de a face cu cariera de "vedeta" tv.

    Fara munca si sacrificii nu exista performanta. In nici un sport. In nici o activitate.

    Spor si succes.
  • +1 (1 vot)    
    si din gimnastica 4 medalii (Duminică, 12 septembrie 2010, 19:17)

    dracsor [anonim]

    adaug din gimnastica: argint la sarituri prin Diana Chelaru, argint paralele Ana Porgras, aur la barna Ana Porgras, aur sol Sandra Izbasa la Cupa Mondiala de la Gent
  • +1 (1 vot)    
    Sportive (Duminică, 12 septembrie 2010, 20:27)

    luxdesign28 [utilizator]

    Fetele noastre fac cinste Romaniei ! Felicitari Fetelor, suntem mandrii de noi !
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari!! (Duminică, 12 septembrie 2010, 20:30)

    monis [utilizator]

    Felicitari fetelor! Astea sunt putinele momente in care ma madresc cu tara noastra! Felicitari inca o data!
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO, FELICITARI ROMANCELOR NOASTRE!!! (Duminică, 19 septembrie 2010, 23:29)

    NTatiana [anonim]

    Ma bucur atat de mult sa citesc despre succesul fetelor noastre! Imi da fiori pe sira spinarii cand ma gandesc cata daruire este in medalia de aur castigata de ele !!! daruire si sacrificiu care le-a adus performanta!!! BRAVO SI CINSTE LOR !!! as dori sa stiu de ce nu au fost mai multi Romani care sa ataseze la acest articol un comentariu de felicitare!?! because some of them don't give a fuck about Romanian succes !!! se lamenteaza pentru alte chsetii poate mai putin inaltatoare si mai putin importante! sunt mandra ca sunt Romanca!!! ROMANIA, TREZESTE-TE, SUNT ATATEA DE FACUT SI TE-AI RATACIT !!!