Evgeni Plushenko, suspendat pe termen nelimitat din competitiile de patinaj artistic

de L.A.     HotNews.ro
Marţi, 24 august 2010, 15:10 Sport | Alte sporturi

Plushenko, in pauza fortata
Foto: Agerpres
Vicecampionul olimpic de la Jocurile Olimpice de iarna de la Vancouver 2010, Evgeni Plushenko a fost suspendat pe termen nedefinit din toate competitiile de patinaj artistic, ca urmare a faptului ca a participat in acest an la diferite spectacole demonstrative, fara a avea acordul Uniunii Internationale de Patinaj (ISU), si ar putea rata Olimpiada de la Soci.

Rusul, campion olimpic la Jocurile de iarna de la Torino din 2006 s-a retras in acest an de la Mondialele din martie din cauza unei accidentari la genunchi, dar peste doua saptamani a patinat in diferite spectacole demonstrative, fara a primi acordul ISU.

Plushenko a fost suspendat in iunie, dar nu a facut recurs in termen de 21 de zile, asa ca ISU a anunta marti ca si-a mentinut decizia. "Neeligibilitatea este in curs de desfasurare fara un anumit termen final. Cererile de repunere in drepturi pot fi facute in conformitate cu regulamentul ISU pentru a fi supuse unei revizuiri si decizii de catre Consiliul ISU", a declarat un oficial ISU pentru Reuters.

In aceste circumstante, Plushenko ar putea rata urmatoarea editie a Jocurilor Olimpice de Iarna ce se vor desfasura in Rusia, la Soci.

Intr-o situatie asemanatoare s-a aflat si patinatoarea Joannie Rochette (Canada), medaliata cu bronz la Olimpiada de la Vancouver. Tanara a patinat in 19 martie in cadrul unei emisiuni televizate, in memoria mamei sale, care a murit in timpul JO. In cazul sau, insa, ISU a hotarat sa faca o exceptie, tinand cont de circumstantele extreme.


Citeste mai multe despre   






















4802 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Ciudat (Marţi, 24 august 2010, 15:27)

    Gigi-Contra [utilizator]

    Adica patinatorii nu au voie sa isi demonstreze talentele decat cu acordul ISU...asta mi se pare ceva aberant...este ingradit dreptul la libertate, la viata privata etc. Ar fi fost mai de folos daca in reportaj se specificau si anumite informatii din regulamentele ISU, asa, ca sa stim si noi motivele mai clare ale suspendarii.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu e deloc ciudat (Marţi, 24 august 2010, 15:30)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Gigi-Contra

      E sportiv profesionist, joaca dupa regulile ISU.
  • -1 (3 voturi)    
    urat (Marţi, 24 august 2010, 15:49)

    B [anonim]

    Niste nemernici ! Dupa ce ca l-au furat la JO acum nici sa patineze nu-l mai lasa !

    Nici in 50 de ani nu o sa mai fie unul ca el !

    Jos palaria, maestre !
  • 0 (2 voturi)    
    mda... (Marţi, 24 august 2010, 16:46)

    me [anonim]

    sclavii nu si-au ascultat stapanii... ar trebui biciuiti in public!!!
  • 0 (2 voturi)    
    E mai bine (Marţi, 24 august 2010, 16:59)

    Marius [anonim]

    Dupa ce i-au facut la oliampiada, nu cred ca mai conteaza ca il si suspenda. Decat sa iti bagi joc de concurs si sa dai aur la unul care nu merita mai bine nu il cheama de loc, asa locul 1 va fi meritat :-))
  • -1 (3 voturi)    
    Circumstante pe naiba (Marţi, 24 august 2010, 17:19)

    karenina [anonim]

    Legea este unica pentru toti. Astea sunt razbunari de-ale americanilor. Le este frica de rusi. Nu au fost de ajuns magariile suportate de Plushenko la Mondiale, acum vor sa il ingroape cu totul. Cata mizerie.... Mai si spun nesimtitii "pe termen nelimitat"...
    • 0 (2 voturi)    
      "Idi siuda" (Marţi, 24 august 2010, 23:19)

      Andy Latimer [utilizator] i-a raspuns lui karenina

      Adica las-o mai moale cocoana ! Stii matalutza ca rusii au ridicat la rang de arta dopajul in sport,obligand tarile satelite Uniunii Sovietice(in special RDG-ul, documenteaza-te si vei afla efectele secundare dramatice si definitive asupra sanatatii sportivilor din Germania de Est,ce trebuiau sa obtina medalii pe banda rulanta pentru Partid si Poporul Sovietic eliberator...) Iar exemplul nefericit al Katarinei Witt e doar unul...Cati ani ai ? Olimpiada de la Moscova ai vazut-o ? Stii cum a fost acolo calcata in picioare Nadia Comaneci ? Asa ca mai lasa,tovarasica,cartile revolutionare ale lui Po(n)taia si trezeste-te !!! Razboiul rece s-a incheiat demult ! Si a fost pierdut de rusi...
      • 0 (2 voturi)    
        Apropo de dopaj (Miercuri, 25 august 2010, 12:00)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

        "domnule" antifanatic. daca rusi au facut anumite greseli in trecut asta nu inseamna ca acum trebuie calcat in picioare si umilit un sportiv cu adevarat talentat pentru asta. Vreti sa spuneti ca in trecut americanii sau alti nu au folosit dobajul pentru a castiga medalii? Si americanii au o lunga si bogata istorie in domeniu singura diferenta este ca subiectul nu a fost intratat mediatizat. Un sportiv ca Plishenko nu merita asa ceva. Politicul isi face loc in toate domeniile mai nou
  • 0 (0 voturi)    
    sa traiasaca politicaa!!!!! (Marţi, 28 septembrie 2010, 0:46)

    onyx [anonim]

    Politicul si-a facut loc in sport de cand lumea, nu de acum. Asta nu e singurul caz. Oricum, americanii au si ei poamele lor si nu sunt deloc putine. Doar ca nu s-a facut mare tam-tam ca deh, sunt americani. In tot cazul, urat ce i-au facut unui sportiv de talia lui Plushenko.
  • 0 (0 voturi)    
    buna (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:53)

    diana [anonim]

    pacat pentru ca e un patinator extraordinar nu inteleg de ce sa fie suspendat pt o asemenea valoare si ar fi pacat sa rateze jocurile olimpice desfasurate in tara natala . Eu sunt o mare admiratoare si ar fi pacat ca ISU sa dezamajiasca cu aceasta suspendare
    • 0 (0 voturi)    
      oare ce e neclar ...? (Duminică, 20 februarie 2011, 18:01)

      alfheim [anonim] i-a raspuns lui diana

      la competitie s-a dat lovit ... scrie destul de clar acolo in articol .. iar apoi la doua saptamani facea demonstratii....!!! ceva e putred !!! ca idee ... ori i-a intrat vedetismul in cap .. ori a fost "aranjat" cred mai sincer in a doua versiune ... ca i-a facut cineva jocurile ...! intr-adevar ... pacat ca a fost tras pe linie moarta si nedefinit ca durata. o sanctiune fixa .. cred ca era rezonabila ... dar deh ... jocurile le fac ce-i mari .. chiar daca si pentru ce-i mici ...! sa fie egalitate, dar nu pentru catei!