Romania, campioana mondiala la canoe dublu

de L.A.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 august 2010, 11:38 Sport | Alte sporturi

Echipajul romanesc, in frunte
Foto: Reuters
Echipajul masculin de canoe dublu al Romaniei a obtinut medalia de aur pe distanta de 1.000 de metri in cadrul Campionatelor Mondiale de kaiac-canoe de la Poznan, invingandu-i la foto-finis pe reprezentantii Belarusului. Romania a obtinut sambata si o medalie de argint la canoe dublu.

Nicoleta Tertis, a cincea dupa primii 250 de metri ai finalei mici de la kaiac simplu, a recuperat si la jumatatea distantei era pe locul al patrulea. Romanca a incheiat pe locul al treilea cu un timp de 4:10.779, la 3,244 secunde de chinezoaica Wenjun Ren (China) si in spatele cehoaicei Anna Adamova (4:10.235).

Echipajul de canoe 4 al Romaniei, format din Gabriel Gheoaca, Nicolae Bogdan, Mihail Simion, Florin Comanici, a obtinut medalia de argint pe distanta de 1.000 de metri. Romania era pe locul sase dupa 250 de metri iar la jumatatea distantei erau deja pe locul doi. Dupa o batalie stransa cu repezentantii Germaniei, echipajul romanesc a obtinut argintul, dupa un final decis la foto finis.

Sportivii romani au oprit cronometrul la 3:20.548, fiiind la 1,824 secunde de reprzentantii Belarusului care au obtinut aurul: Dzimitry Rabchanka, Dzimitry Vaitsishkin, Dzianis Harazha, Aliaksandr Vauchetski. Bronzul i-a revenit echipajului Germaniei, format din Chris Wend, Tomasz Wylenzek, Ronald Verch, Erik Rebstock.

UPDATE: Echipajul de canoe dublu al Romaniei, format din Alexandru Dumitrescu si Victor Mihalachi, a obtinut medalia de aur pe distanta de 1.000 de metri. Romania a inceput foarte bine distantandu-se rapid la o lungime de barca fata de ceilalti competitori. Dumitrescu si Mihalachi au terminat proba in trei minute si 37.317 de secunde, avand insa emotii pe final deoarece fratii bielorusi Andrei si Aliaksandr Bahdanovich incheiand la +0.008 secunde in spatele lor. Locul trei le-a revenit ungurilor Marton Toth si Robert Mike.


Citeste mai multe despre   



















1672 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Bravo !!! (Sâmbătă, 21 august 2010, 12:40)

    marinaru [utilizator]

    Ma bucur ca avem sportivi de calitate chiar daca nu castiga nici 10% cat castiga un fotbalist care nu face nici un fel de performanta.
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:01)

    io [anonim]

    Bravo, macar cu sportivii sa mai scoatem si noi capul in lume . Sunt curios daca o sa primeasca ceva bani de la stat pt. o asemenea realizare....
    • -3 (5 voturi)    
      numai contra cost! (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:27)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui io

      adica numai daca isi vor face poza cu ministrul blond, care e o blonda, laudand astfel dibacia Guvernului...
  • +11 (11 voturi)    
    BRAVO!!!! (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:01)

    hazard [anonim]

    felicitari...iata o veste frumoasa... succes si pe viitor.
  • +9 (9 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:01)

    B [anonim]

    Bravo !
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:07)

    oana [anonim]

    Excelenta performanta! Ma bucur mult si sunt foarte mandra de echipa noastra.
  • +9 (9 voturi)    
    Felicitari! (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:25)

    taranistu [utilizator]

    Felicitari! Va multumim!
  • +1 (1 vot)    
    Locul 3 in finala B nu da bronz! (Sâmbătă, 21 august 2010, 14:33)

    Liviu Iordache [anonim]

    V-au timpit stirile despre golaniile din fotbal, ati uitat de sport, furati de la alti pafaristi ca voi (ziarele de sport, mediafax): tertis s-a clasat pe locul 3 in finala B la mondiale, adica pe locul 12 pe total, nu a luat niciun bronz! Dati-i voi premiul pentru bronz, ca o bate ma-sa ca nu aduce bani acasa, dupa un asemenea succes. Vai de mama voastra de urechisti! Cu internetul la nas nu stiti sa dati o stire!
  • +1 (3 voturi)    
    Felicitari ! (Sâmbătă, 21 august 2010, 14:35)

    sentenced [utilizator]

    Bravo !!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo baieti (Sâmbătă, 21 august 2010, 14:50)

    frankestain [utilizator]

    In felul asta aratam ca suntem in stare si de lucruri care sa ne faca cinste.
    P.S Ca fost coleg cu Patzachin iti doresc tie si lui Aurel numai bine si cat mai multe medalii.
  • +1 (3 voturi)    
    URAAAAAAAA! (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:02)

    M.Andrei Iulian [anonim]

    Se poate !!!
  • +1 (1 vot)    
    OLeeeee! (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:16)

    vlad dracul [anonim]

    Bravoo!!

    Hai Romania!!
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:51)

    alex [anonim]

    Bravo !!!
    Da niste caciuli mai de toamna asa, fara frunze nu ati gasit ?
  • +2 (2 voturi)    
    Jos Palaria ! (Sâmbătă, 21 august 2010, 21:11)

    Andy Latimer [utilizator]

    Acum 30-40 de ani ,proba de canoe dublu a fost dominata de exemplarul Ivan Patzaichin !!! Din 1972, la Munchen (cand a revenit din recalificari,rupandu-i-se pagaia) si pana la Moscova 1984,marele nostru sportiv a cucerit 4(patru) medalii de aur consecutive la Jocurile Olimpice (precum si 5,6 titluri mondiale) ! E cea mai frumoasa veste pentru sportul romanesc,(alaturi de performanta fetelor de la Oltchim) in acest an ! Bafta la Olimpiada de la Londra !!!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari (Sâmbătă, 21 august 2010, 23:28)

    AndreiB [anonim]

    Felicitari! Sincere felicitari! MA bucur foarte mult si sunt foarte mandru!
  • +1 (1 vot)    
    Bravo! (Duminică, 22 august 2010, 4:27)

    Vizitiul [utilizator]

    Felicitari!
  • +1 (1 vot)    
    Bravo lor!!! (Duminică, 22 august 2010, 9:38)

    Lili [anonim]

    Sa invatam de la acesti romani ce inseamna efortul si curajul de a castiga!
    Bravo!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Luni, 23 august 2010, 9:46)

    alina [anonim]

    felicitari