CE Gimnastica: Amelia Racea, aur la barna/ Haidu si Chelaru - bronz

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 2 mai 2010, 18:43 Sport | Alte sporturi

Amelia Racea, aur la barnaa
Foto: AGERPRES
Amelia Racea a obtinut medalia de aur la barna in cadrul Campionatelor Europene de Gimnastica de la Birmingham. Romanca a primit 14.400 din partea arbitrilor. O alta reprezentanta a tarii noastre, Raluca Haidu, a reusit sa termine pe trei in cadrul aceleiasi probe, cu o nota de 13.950.

Amelia a concurat prima in proba de la barna, romanca fiind recompensata cu 14.400. Nota primita de Racea avea sa fie cea mai mare din concurs, Romania castigand astfel medalia de aur.

Pe locul doi a terminat Alya Mustafina (din Rusia), cu o nota de 14.375, in timp ce bronzul a revenit tot Romaniei - Raluca Haidu primind 13.950 pentru evolutia sa.

Ultima medalie a delegatiei Romaniei a fost cucerita de Diana Chelaru, gimnasta castigand bronzul la sol - a primit 14.125.
Aurul i-a revenit britanicei Beth Tweddle (14.825), in timp ce rusoaica Anna Myzdrikova a cucerit argintul (14.235).

In prima finala pe aparate, Diana Chelaru a terminat pe locul patru la sarituri (14.375 si 13.750 - medie de 14.062). Romanca a fost devansata de Ekaterina Kurbatova (14.287/ Rusia), Youna Dufournet (14.275/ Franta) si Tatiana Nabieva (14.150/ Rusia).

In concursul rezervat junioarelor, Larisa Iordache a bifat doua medalii - aur la sol si argint la barna, in timp ce Diana Bulimar a fost a treia la paralele.


Citeste mai multe despre   






















2367 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    un podium 100 % romanesc !!! (Duminică, 2 mai 2010, 18:53)

    turistul [anonim]

    excelent !!!
    • +2 (2 voturi)    
      ??????? (Duminică, 2 mai 2010, 23:13)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui turistul

      nu inteleg la ce te referi!
      BRAVO gimnastelor (senioare si junioare). Mai avem gimnastica in Romania!
  • +6 (8 voturi)    
    BRAVO (Duminică, 2 mai 2010, 19:05)

    codrut [anonim]

    BRAVO .....BRAVO.. BRAVO........fara cuvinte....
  • +5 (7 voturi)    
    bravo (Duminică, 2 mai 2010, 20:00)

    danaclaud [utilizator]

    bravo fetelor!
  • +3 (5 voturi)    
    felicitari (Duminică, 2 mai 2010, 20:43)

    ana maria [anonim]

    felicitari pentru fetele minunate care aduc cinste Romaniei.ma bucur din suflet pentru ele si sa dea Dumnezeu sa fie mai departe campioane
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo (Duminică, 2 mai 2010, 23:11)

    Pp [anonim]

    Felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari fetelor, bravo, hai Romania! (Luni, 3 mai 2010, 0:13)

    Eugen [anonim]

    Niste fetite si totusi cat talent, incredibil! Daca se vor tine de munca au mare viitor, vor fi campioane mondiale si olimpice !
    La gimnastica feminina, fara discutie, in Europa ne batem cu adevarat doar cu rusoaicele, restul echipelor trebuie sa faca eforturi imense sa prinda cate o medalie, romancele si rusoaicele domina clar !
    Bravo si succes pe viitor!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari, sunteti cele mai tari! (Luni, 3 mai 2010, 1:48)

    Mircea [anonim]

    Imi plac stirile astea care ne arata ca exista si romani de succes, romani care muncesc 20 de ore pe zi, fara sa planga! Bravo lor!
  • 0 (2 voturi)    
    Superb.... si totusi (Luni, 3 mai 2010, 7:32)

    mihaitza [anonim]

    ma bucur pentru medaliile fetelor si le urez mult succes in continuare.
    Dar nu pot sa nu ma gandesc ca a fost o vreme in care aurul pe echipe era "specialitatea romaneasca". Acum doar bronz, dupa Marea Britanie.... cine este Marea Britanie in gimnastica.... si de ce a fost posibil sa i se dea "partea gazdei" in detrimentul echipei noastre... alta data nu era posibil...
    Fete talentate sunt, dornice de performanta sunt, poate daca societatea noastra s-ar ocupa si de alteceva decat cum sa furam mai mult, aceste fete talentate ar primi sprijinul material, dar si de imagine de care au nevoie pentru a-si etala talentul.
    Pacat! Aurul pe echipe a fost mandria noastra ani la randul... dar "echipa" inseamna mai mult decat 3 fetite muncitoare si talentate....
  • 0 (0 voturi)    
    antrenori performanti (Luni, 3 mai 2010, 14:05)

    cet [utilizator]

    Pana la urma tot antrenorii conteaza! Echipa Rusiei a stralucit dupa ce si-a rechemat antrenorul consacrat ; echipa Romaniei,chiar cu aceste fete talentate,au nevoie de antrenori cu potential (gen Karoly,Belu,Bitang),pentru a face performanta la varf.La nivelul actual,nu "sarim" din locul 3- si asta la europene,la mondiale nu se stie...