Amelia Racea a obtinut medalia de aur la barna in cadrul Campionatelor Europene de Gimnastica de la Birmingham. Romanca a primit 14.400 din partea arbitrilor. O alta reprezentanta a tarii noastre, Raluca Haidu, a reusit sa termine pe trei in cadrul aceleiasi probe, cu o nota de 13.950.

Amelia a concurat prima in proba de la barna, romanca fiind recompensata cu 14.400. Nota primita de Racea avea sa fie cea mai mare din concurs, Romania castigand astfel medalia de aur.

Pe locul doi a terminat Alya Mustafina (din Rusia), cu o nota de 14.375, in timp ce bronzul a revenit tot Romaniei - Raluca Haidu primind 13.950 pentru evolutia sa.

Ultima medalie a delegatiei Romaniei a fost cucerita de Diana Chelaru, gimnasta castigand bronzul la sol - a primit 14.125. Aurul i-a revenit britanicei Beth Tweddle (14.825), in timp ce rusoaica Anna Myzdrikova a cucerit argintul (14.235).

In prima finala pe aparate, Diana Chelaru a terminat pe locul patru la sarituri (14.375 si 13.750 - medie de 14.062). Romanca a fost devansata de Ekaterina Kurbatova (14.287/ Rusia), Youna Dufournet (14.275/ Franta) si Tatiana Nabieva (14.150/ Rusia).

In concursul rezervat junioarelor, Larisa Iordache a bifat doua medalii - aur la sol si argint la barna, in timp ce Diana Bulimar a fost a treia la paralele.