CM de sah: Anand castiga al doilea meci, egaland scorul la 1 - 1

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 25 aprilie 2010, 21:13 Sport | Alte sporturi

Anand castiga partida si egaleaza scorul
Foto: Reuters
Dupa infrangerea din primul meci in fata lui Veselin Topalov, toata lumea se intreba daca Viswanathan Anand va incerca sa egaleze scorul, intr-o partida in carea avea albele, sau va opta pentru o strategie mai prudenta, asteptand ziua de odihna de luni pentru a-si recapata increderea. Raspunsul a venit rapid, campionul mondial en titre alegand deschiderea Catalana, in care albul incearca sa preia initiativa, propunandu-si o presiune pe termen lung, informeaza site-ul oficial al meciului, www.anand-topalov.com.

Ritmul acestei partide a fost mult mai lent decat cel intalnit in prima, care s-a terminat doar dupa 30 de mutari.

Anand a sacrificat un pion in deschidere, in schimbul unei dezvoltari rapide si a presiunii pozitionale. Prima perioada mai lunga de gandire a avut-o la mutarea 15, cand a propus schimbul damelor. Albul pare sa nu fie deranjat de pionii dublati pe coloana a, in conditiile in care ambele turnuri se bucura de foarte multa libertate de miscare.

Perechea de cai a fost plasata ferm in centrul tablei iar lupta s-a dat pe controlarea coloanei c.

Vezi aici cea de-a doua partida a meciului pentru titlul mondial

A urmat apoi mutarea lui Veselin Topalov 25...Ne3, caracterizata de comentatorul oficial al meciului Zurab Azmaiparashvili drept "nenecesara", acordandu-i astfel lui Anand un frumos avantaj pozitional si castigarea unui pion pe flancul damei.

Topalov a incercat sa scape de presiune propunand un schimb de ture, refuzat insa de alb.

Dupa refacerea falangei de pioni albi pe 'a' si 'b', Anand a obtinut un avantaj decisiv si obtinerea victoriei a fost doar o chestiune de timp. Negrul a cedat la mutarea 43, intr-un final de ture pierdut.

Cu aceasta victorie, Anand egaleaza scorul la 1-1. Luni este zi de pauza, al treilea joc fiind programat marti, la ora 15:00.


Citeste mai multe despre   























2261 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Minţi multe şi deştepte (Duminică, 25 aprilie 2010, 21:28)

    Marian Grunca [anonim]

    Şi India şi Rusia demonstrează ce resurse au în materie de inteligenţă.
    Păcat că la noi până şi în şah a pătruns bădărănia, chiar prin maestra Polihroniade care altoieşte ziarişti.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 26 aprilie 2010, 11:08)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui Marian Grunca

      ...ce sa mai zicem de Bulgaria al carui cetatean este Topalov.
    • 0 (0 voturi)    
      Topalov nu e bulgar!/ (Luni, 26 aprilie 2010, 12:34)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Marian Grunca

      ?
  • +2 (2 voturi)    
    spectaculos meciul (Duminică, 25 aprilie 2010, 21:49)

    unu_de_aiurea [anonim]

    foarte spectaculos meciul, si fara remize...probabil multumita stilului agresiv al lui Topalov, dar si lui Anand care joaca in stilul in care parca nu are ce pierde...
    De remarcat ca in fiecare joc cel care a sacrificat pionul si a avut compensatie dinamica pentru material a reusit sa castige...
  • +1 (1 vot)    
    interesanta partida (Duminică, 25 aprilie 2010, 21:57)

    praslea [anonim]

    O partida diferita fata de prima. Anand a sacrificat un pion si a cautat sa mentina cat mai mult timp o pozitie dinamica, cu figurile cat mai active. Presiunea creata si pozitia mai pasiva l-au determinat la un moment dat pe impetuosul Topalov sa joace hazardat (Ce3), ceea ce finul tehnician Anand a speculat cu usurinta. Se mai intampla si asa: Topalov nu a putut trece cu bine peste victoria categorica de ieri.
  • 0 (8 voturi)    
    Sahul si viata (Duminică, 25 aprilie 2010, 22:02)

    Houstonianul [anonim]

    Daca v-ati invata copii sah de mici, ar invata sa gandeasca in profunzime la consecintele alegerilor lor. Nu ar mai face atatea prostii in viata, precum sclavia la banci, facultati fara viitor, etc.
    • 0 (4 voturi)    
      .... (Luni, 26 aprilie 2010, 9:49)

      hoha [anonim] i-a raspuns lui Houstonianul

      Vezi cum iei minusuri daca le spui oamenilor lucruri care nu le convin.
  • 0 (0 voturi)    
    frumoasa si aceasta partida (Duminică, 25 aprilie 2010, 22:27)

    ploiesteanu [anonim]

    totusi prima, ramane o bijuterie. Bulgarul mi se pare mai talentat. M-as bucura sa castige.
  • 0 (0 voturi)    
    Go Anand! (Luni, 26 aprilie 2010, 1:06)

    zizi_m [utilizator]

    Maine e zi de pauza
  • 0 (0 voturi)    
    Topi a ratat victoria (Luni, 26 aprilie 2010, 13:13)

    FairPlay [anonim]

    Daca in loc de 17...C7f6?! ar fi jucat 17...Cc5! Topi ar fi ramas in avantaj. Anand a jucat simplu si nu s-a complicat deloc.
    • -2 (2 voturi)    
      a dracu topi asta (Luni, 26 aprilie 2010, 17:53)

      mob [anonim] i-a raspuns lui FairPlay

      sincer chiar nu inteleg treaba cu "alintarea" lui Veselin Topalov cu un diminutiv imbecil de genul "topi". tipul e grand master in sahul mondial, si chiar unul din primii trei iar tu il reduci la "topi". de-a dreptul hilar si de prost gust!