CE de haltere/ Ninel Miculescu, trei medalii de aur pentru Romania

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 8 aprilie 2010, 10:42 Sport | Alte sporturi

Ninel Miculescu cu ochii in lacrimi
Foto: Reuters
Ninel Miculescu a reusit, miercuri, sa castige nu mai putin de trei medalii de aur la Campionatul European de haltere (se desfasoara la Minsk), categoria 69 de kg. Romanul a triumfat la stilul smuls (153 de kilograme), la stilul aruncat (180 de kg) si la total (333 de kilograme).

La smuls, Ninel a reusit performanta de 153 de kilograme la ultima aparitie, dupa o lupta deosebita cu Mihail Gobeev (Rusia) si Mete Binay (Turcia).

La aruncat, Miculescu a bifat 180 de kilograme, performanta cu care nu a avut rival in aceasta proba. In fine, romanul a castigat aurul la total, cu 333 de kilograme.

Evolutia deosebita a lui Ninel Miculescu vine dupa ce marti Antoniu Buci castigase doua medalii la 62 de kilograme (aur la stilul aruncat - 165 de kg si argint la total - 300 de kg).

In competitia de la Minsk participa 227 de sportivi din nu mai putin de 32 de tari, informeaza Mediafax.


Citeste mai multe despre   























4236 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Bravo (Joi, 8 aprilie 2010, 10:53)

    Vlad [anonim]

    Felicitari, Ninel Miculescu!
  • +8 (8 voturi)    
    Felicitari Ninel! (Joi, 8 aprilie 2010, 10:53)

    Constantin [anonim]

    Si la mai mare pentru un titlu olimpic. Este o performanta care are in spate foarte multa munca combinata cu un psihic de invingator. Adevarata batalie si cea mai grea, in viata, este cu tine insusti si tu, Ninel, ai reusit cu brio sa castigi aceasta batalie.

    Nu uita cum ai ajuns aici, pentru titlul olimpic trebuie sa tragi mai tare.
  • +7 (7 voturi)    
    bravo (Joi, 8 aprilie 2010, 10:54)

    un roman [anonim]

    bravo bravo bravo
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari (Joi, 8 aprilie 2010, 10:58)

    nano2k [utilizator]

    Se simplu e sa primesti ceva pozitiv de la romanul de langa tine... Nu trebuie decat sa multumesti unor oameni dedicati muncii si pasiunii lor.

    Restul, in spatele performantei, e caracterul omului.

    Inca o data, felicitari!
  • +4 (4 voturi)    
    BRAVO!!! (Joi, 8 aprilie 2010, 10:58)

    Radu [anonim]

    Un rezultat "un pic" mai bun decat cele obtinute de mai mult titratele si deosebitele echipe de fotbal din Romania.

    Ma intreb pe ceprima a jucat (ma scuzati a ridicat)? probabil o sa primeasca si el bani de un Logan.

    Oricum, mare rezultat!! Felicitari.
  • +4 (4 voturi)    
    categorie (Joi, 8 aprilie 2010, 10:59)

    Bazil [anonim]

    Felicitari. Stie cineva, la ce categorie a concurat? Redactorul ne tine in suspans.
    • 0 (0 voturi)    
      . (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:37)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui Bazil

      Daca nu ma insel, 69 de kg.
  • +5 (5 voturi)    
    Felicitari! (Joi, 8 aprilie 2010, 11:09)

    laip13 [utilizator]

    ...
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 8 aprilie 2010, 11:22)

    zooropa [anonim]

    ... peste o saptamana il uitam in ciuda performantei extraordinare ...
  • +4 (6 voturi)    
    FELICITARI ! (Joi, 8 aprilie 2010, 11:26)

    sorin [anonim]

    FELICITARI!!! AVEM NEVOIE DE OAMENI CA NINEL MICULESCU! ASTA ROMAN ADEVARAT ..NU TOATE LEPRELE PROMOVATE LA TELEVIZOR. pun pariu cu voi ca nu apare la jurnalul de sport de la tv? sau daca apare ..apare doar azi maxim 10 secunde. nu o sa stie nimeni de el.....dar de Printul Cristea si Mutulica...stim si ce fac la wc....ne meritam soarta! prosti am fost ca natie si la fel vom ramane...asta pana o sa devenim minoritari iar CIORILE majoritari. ...atunci sa va tineti bine...eu deja imi fac bagajul. FELICITARI NINEL! Sper macar sa citeasca mesajele astea!
    • +1 (1 vot)    
      Imi dai voie sa te contrazic? (Joi, 8 aprilie 2010, 14:49)

      realapo [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      De ce spui ca suntem prosti ca natie? Eu unul nu stiu ce fac "Printul Cristea si Mutulica la wc". Si stii de ce? Am ales sa nu ma mai uit la programele unde sunt promovate nulitatile, la stiri sau oriunde apare Becali si Dragomir&company schimb programul si nu mai citesc nici un ziar. Pana acum vreo 8,9 ani eram abonat la prosport si gazeta sporturilor si le citeam din scoarta in scoarta, mai ales ultimele pagini unde erau prezentate celelalte sporturi. Eram nelipsit la meciurile lui FC Arges, la Steaua, la Rapid, la Dinamo... n-am mai fost de vreo 5 ani. Si tu poti face la fel si atunci poate nu mai apar stiri de felul asta si o sa inceteze asa-zisii ziaristi sa ii mai promoveze. Asa ca eu unul nu sunt prost, nici nu stiu cine e Printul Cristea, banuiesc ca e unul din cei doi jucatori cu acelasi nume de la Dinamo. Vad ca tu stii ce fac ei la wc, atunci probabil tu te incadrezi in "natie de prosti". Daca nu e asa, imi cer scuze. Deci putem schimba ceva impreuna, nu trebuie sa ne lamentam.
      Toate cele bune.
      Apo
  • +2 (2 voturi)    
    bravo Ninel! (Joi, 8 aprilie 2010, 11:47)

    ghita [anonim]

    Bravo tie, ai muncit mult pentru asta! La mondiale iti urez sa fii "cel mai primul" :)))!!! Sanatate multa si sa fii in frunte in continuare!
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari (Joi, 8 aprilie 2010, 11:55)

    stefi [anonim]

    bravoooo. sa iti dea Dumnezeu multa sanatate.
  • +2 (2 voturi)    
    FELICITARI (Joi, 8 aprilie 2010, 11:57)

    dorin [anonim]

    e greu de spus in cuvinte ce simti cand primesti ca rasplata imnul tarii tale intonat oriunde in lume... pur si simplu acesti oameni ne arata ca putem si trebuie sa credem in capacitatea noastra de a ne recapata locul in lume. Felicitari din toata inima Ninel! si la multe alte momente de acest fel.
    • +1 (1 vot)    
      Am uitat ce era mai important (Joi, 8 aprilie 2010, 14:53)

      realapo [utilizator] i-a raspuns lui dorin

      Felicitari Domnului Ninel Miculescu si Domnului Antoniu Buci, habar nu avem noi cate ore de munca sunt in spatele acestor medalii! Sunt mandru cu ei si asta imi demonstreaza inca o data ca nu suntem o natiune de prosti.
  • +2 (2 voturi)    
    adevarate valori (Joi, 8 aprilie 2010, 12:04)

    raluca [anonim]

    Felicitari Ninel Miculescu si Antoniu Buci !!!
    Asemenea performante nu se pot obtine decat prin foarte, foarte multa munca si o vointa de fier.
    Va admiram cu totii si va uram mult succes in continuare !
  • +2 (2 voturi)    
    EROII (Joi, 8 aprilie 2010, 12:39)

    cornel [anonim]

    performanta lui Ninel, alaturi de a lui Antoniu sunt rezultatul muncii la ministerul sportului a d-nei Ridzi si mai ales a fondurilor alocate sportului de la bugetul statului, bineinteles ca glumesc. Rusine guvernantilor.Felicitari si multumiri lui Ninel Miculescu si lui Antoniu Buci. BRAVO! BRAVO! BRAVO!
  • +3 (3 voturi)    
    F*E*L*I*C*I*T*A*R*I (Joi, 8 aprilie 2010, 12:41)

    doi [anonim]

    Felicitari, Ninel Miculescu!
  • +3 (3 voturi)    
    FELICITARI! (Joi, 8 aprilie 2010, 14:00)

    LAKERS [anonim]

    Felicitari Ninele! Iti doresc ca tu si colegii tai sa readuceti Romania printre marile puteri ale lumii halterelor asa cum era in perioada lui Nicu Vlad. Mult succes in continuare!
  • +1 (1 vot)    
    FELICITARI (Joi, 8 aprilie 2010, 16:44)

    lobont [anonim]

    Bravo Ninele. Ne mandrim cu tine. Ca de obicei in loc sa fim pe prima pagina cu voi ... apar cateva randuri. Sunteti mari!!!
  • +1 (1 vot)    
    superb (Joi, 8 aprilie 2010, 18:04)

    nixon [anonim]

    intru zilnic pe hotnews de cel putin un an si nu cred ca am lasat max 3 comentarii pentru ca nu prea am simtit ca as avea ceva important de spus dar acum as vrea sa zic ceva:BRAVO NINELE!!!ne mai faci sa mai fim mandri ca suntem romani,niciodata nu am renuntat la sentimentul asta dar parca e din ce in ce mai greu pe zi ce trece sa simti asta JOS PALARIA
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Joi, 8 aprilie 2010, 21:01)

    stana [anonim]

    felicitari Ninel Miculescu,ne faci sa ne simtim foarte mandri !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Vineri, 9 aprilie 2010, 9:48)

    csn [anonim]

    Bravo ,Ninel Minculescu,felicitari intregului colectiv de antrenori si tehnicieni ai FRHaltere in frunte cu NICU VLAD
  • 0 (0 voturi)    
    Subiect de prima pagina! (Vineri, 9 aprilie 2010, 10:49)

    Anana [anonim]

    Cand veti invata stimati jurnalisti sa vindeti presa si saltand inima romanilor si nu doar prin stiri din dormitor sau cu gainarii de politicieni? Omul asta a castigat 3 medalii de aur, va dati seama si e roman ! Si a muncit enorm pt performanta lui. Cu aceasta stire mi-ar fi placut sa incepeti editia. Atat de rar avem motive sa ne mandrim ca suntem romani.
    Recunosc ca nu am auzit de baiatul asta. Cum as fi putut daca pe el nu-l recomanda decat performanta si nu scandalul? Felicitari din inima Domnule Miculescu si-ti multumesc ca mi-ai facut ziua mai frumoasa !
  • 0 (0 voturi)    
    da !!! asa da ! (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:00)

    confessoro [utilizator]

    subscriu
    Felicitari, Ninel Miculescu!!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 9 aprilie 2010, 15:18)

    Berzelius [utilizator]

    Dulce e lacrima care sterge durerea si truda anilor de munca asidua...
    Respect.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Vineri, 9 aprilie 2010, 16:58)

    Ana [anonim]

    Felicitari si multumiri pentru rezultat!
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Vineri, 9 aprilie 2010, 18:51)

    stefan [anonim]

    MULTUMESC!!!!
  • 0 (0 voturi)