Halterofilul roman Antoniu Buci a obtinut, marti, medalia de aur la stilul aruncat al categoriei de 62 de kg din cadrul Campionatului European de Haltere ce se desfasoara in perioada 2-11 aprilie la Minsk (Belarus). Sportivul de 20 de ani s-a clasat pe locul al doilea la total, cu 300 de kg (record personal), adaugandu-si in palmares si o medalie de argint.

Desi delegatia Romaniei a fost pe punctul de a rata pentru prima data participarea la Europene, dupa ce subventia bugetara de la Autoritatea Nationala pentru Sport si Tineret nu intrase in contul federatiei cu doar cateva zile inainte de inceperea competitiei de la Minsk, tricolorii nu au dezamagit. Halterofilii romani s-au antrenat fara niciun ban, iar biletele de avion si le-au rezervat pe datorie, dar au reusit sa treaca peste problemele financiare si sa aduca aurul european.

Stelistul Antoniu Buci a ridicat, la stilul aruncat, haltera de 165 kg, aceeasi performanta reusind-o si turcul Erol Bilgin. Proba cantarului i-a adus romanului medalia de aur, Buci fiind mai usor cu 20 de grame in comparatie cu sportivul turc. Florin Veliciu, celalalt reprezentant al Romaniei la 62 de kg, a ridicat 151 kg, ratand, insa, la 154 kg.

"Anul trecut, la Europenele care s-au desfasurat in Romania, Toni s-a accidentat la picior. A fost fost greu sa-l recuperez fizic si psihic, pentru ca orice accidentare lasa urme si la nivelul increderii. Sunt multumit de rezultat si sper ca miercuri sa tragem la trofeul cel mare la total, cu Ninel Miculescu", a declarat presedintele Federatiei Romane de Haltere, Nicu Vlad (prosport.ro).

La stilul smuls, Antoniu a ridicat haltera de 139 kg din ultima incercare, clasandu-se pe locul al patrulea in cadrul acestei probe. Podiumul a fost ocupat de turcul Erol Bilgin, urmat de Bunyamin Sezer (Turcia) si Henadzi Makhveyenia (Belarus). Celalat roman participant la categoria 62 kg, Florin Veliciu s-a clasat pe locul al saselea, dupa ce a ratat la 128 kg.

La total, medalia de aur i-a revenit turcului Erol Bilgin, sportiv ce a acumulat 304 kg. Antoniu Buci a obtinut medalia de argint cu 300 kg (record personal), locul al treilea fiind ocupat de sportivul din Azerbaidjan, Zulfugar Suleymanov (294 kg).

Gabriel Olaru, reprezentantul Romaniei la categoria 56 kg a ridicat o singura haltera de 100kg la stilul smuls.

Romania va fi reprezentata, miercuri, de Ninel Minculescu (69 kg) si la categoria 63 kg feminin (joi), de Roxana Cocos.