Romanca Laura Valeanu a ocupat locul al 14-lea in proba de slalom urias de la Jocurile Paralimpice 2010 de la Vancouver, terminand cursa in trei minute si 06.04 secunde. Aceasta a fost a doua si ultima proba in care Valeanu a reprezentat Romania, dupa ce in proba de slalom, de luni, a abandonat.

Sportiva romanca a terminat prima runda de la slalom urias in 1:35.21, clasandu-se pe locul al 15-lea. Din 24 de concurente inscrise in aceasta proba, patru au abandonat, o alta sportiva a fost descalificata, iar o alta nu a luat startul.

Dupa a doua runda, Laura Valeanu, singura reprezentanta a Romaniei la Jocurile Paralimpice de la Vancouver, a terminat pe locul al 14-lea, proba fiind castigata de canadianca Lauren Woolstencroft (2:34.03). Pe podium au mai urcat nemtoaica Andrea Rothfuss (2:41.60) si rusoaica Petra Smarzova (2:41.63).