JO Vancouver Patinatoarea Rochette a dezvaluit ce mesaj a ajutat-o sa concureze, dupa moartea mamei sale

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Marţi, 2 martie 2010, 17:50 Sport | Alte sporturi

Rochette, inspirata de mesajul unei fetite
Foto: AGERPRES
Medaliata cu bronz la JO de iarna de la Vancouver, patinatoarea canadiana Joannie Rochette s-a intors luni seara in orasul natal, Montreal, acolo unde a fost asteptata de peste o suta de fani si zeci de jurnalisti. Rochette, a carei mama a murit cu trei zile inainte ca sportiva sa intre in competitie, a dezvaluit jurnalistilor mesajul care a inspirat-o pentru a putea concura. 

In varsta de 24 de ani, Rochette a declarat la sosirea in Montreal ca este "extrem de mandra de lupta pe care a castigat-o la Vancouver": "M-am dus la Vancouver convinsa ca o sa intru intr-o batalie, dar aceasta a fost mult mai dura decat m-am asteptat. Am fost binecuvantata cu foarte multa dragoste. Stiu ca mama mea ar fi vrut sa sarbatoresc acest moment olimpic", a declarat Rochette, potrivit presei canadiene.

Dupa ce a primit cumplita veste, Rochette a anuntat ca nu va renunta la participarea la JO si ca va concura in memoria mamei sale. Joannie a executat doua programe emotionante la Vancouver, fiind ovationata in picioare de miile de spectatori din tribune. A fost recompensata cu medalia de bronz, fiind prima patinatoare canadiana premiata la Olimpiada, dupa Elizabeth Manley (medalia de argint) la JO din Calgary, din 1988.

La intoarcerea in Montreal, Rochette a dezvaluit mesajul care a facut-o sa poata merge mai departe: "O fetita mi-a scris ca acelasi lucru i s-a intamplat si ei. Mi-a spus ca a doua zi avea un concurs, dar a continuat si a reusit sa castige o medalie. A adaugat: <daca eu am putut, atunci poti si tu sa faci acelasi lucru>. Pentru mine, acest mesaj a fost sursa de inspiratie", a marturisit patinatoarea.

Rochette a promis ca se va intoarce in curand pe gheata, la mondialele din Italia.


Citeste mai multe despre   



















4909 vizualizari

  • -9 (11 voturi)    
    ... (Marţi, 2 martie 2010, 18:22)

    pamfletaru [utilizator]

    Asta-i stire?!
    • +5 (7 voturi)    
      asta e (Marţi, 2 martie 2010, 18:31)

      Laur X [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      asta e "pamfletar" ?
    • +1 (1 vot)    
      nu, nu este (Miercuri, 3 martie 2010, 8:35)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      stire pentru tine asa ca intoarce-te la Click si ce-oi mai citi ... stiri adevarate, importante si incitante ...
    • +2 (2 voturi)    
      huaa (Miercuri, 3 martie 2010, 9:10)

      hingherul [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      domne, tu nu esti roman
  • +5 (7 voturi)    
    Felicitari ! (Marţi, 2 martie 2010, 20:19)

    Ionut [anonim]

    Felicitari !

    Sint foarte mindru ca tipa asta a reusit. E superb cum a reusit sa isi controleze emotiile.
    Poate fi o pilda pentru noi toti.

    Ionut
    Montreal
  • +3 (5 voturi)    
    Atitudine deosebita (Marţi, 2 martie 2010, 21:01)

    dana [anonim]

    Este cel mai pretios omagiu adus mamei sale.
    Nici un parinte adevarat nu si-ar dori copiii subjugati de un doliu ipocrit, de 'traditie'.
    Felicitari pentru puterea de a fi depasit acest moment atat de greu, si pentru performanta deosebita !
    Dana
    • 0 (2 voturi)    
      da si nu (Marţi, 2 martie 2010, 23:40)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui dana

      Dar daca s-ar fi lasat coplesita de durere ar fi fost ceva rau?
      E de fier domnisoara, dar eu cred ca oricum ar fi fost bine.
    • 0 (0 voturi)    
      De ce neaparat "ipocrit" ? (Miercuri, 3 martie 2010, 15:38)

      Anna [anonim] i-a raspuns lui dana

      De unde tragi concluzia ca doliul ar fi fost "ipocrit", "de traditie"? Pierderea unui parinte este o durere REALA, este extraordinar ca a reusit sa se adune, dar si daca nu reusea, ar fi fost de inteles.
      • 0 (0 voturi)    
        asa este ! (Miercuri, 3 martie 2010, 19:13)

        dana [anonim] i-a raspuns lui Anna

        Sigur ca da, Anna, este perfect adevarat ce spui, devine doar 'ipocrit' atunci cand iti este impus de altii, eventual in numele unei 'traditii' in care suferinta trebuie sa fie si expusa public.
        Este super ca Rochette a reusit sa depaseasca acest teribil eveniment si sunt convinsa ca mama ei si-ar fi dorit acelasi lucru, sa-si indeplineasca un vis pentru care a muncit atat...
        PS. Remarc acum, odata in plus, cat de extraordinar de important este sa fii bine inteles...