Kim Yu-Na a castigat medalia de aur la patinaj artistic, interesant fiind faptul ca sportiva este prima campioana din istoria Coreei de Sud. Nationala feminina a Canadei a cucerit aurul olimpic la hochei dupa 2-0 in fata SUA, in timp ce Norvegia a triumfat in proba de 4X5 km la schi fond.

Patinaj artistic

In varsta de 19 ani, Kim Yu-Na este prima campioana olimpica din istoria Coreei de Sud la patinaj artistic. Asiatica a fost urmata de nipona Mao Asada, in timp ce pe locul trei s-a clasat canadianca Joannie Rochette.

Curling

Marea finala din cadrul turneului masculin de curling se va disputa intre Canada si Norvegia. Gazdele competitiei au trecut cu 6-3 de Suedia, in timp ce nordicii au dispus cu 7-5 de Elvetia.

Schi acrobatic

Alexei Grishin a castigat medalia de aur in proba de schi acrobatic, cu un total de 248.41 de puncte. Sportivul din Belarus a fost urmat de americanul Jeret Peterson (247.21 puncte), in timp ce medalia de bronz i-a revenit lui Liu Zhongquing (242.53 puncte) din China.

Hochei feminin

Nationala feminina a Canadei a castigat medalia de aur la hochei, gazdele competitiei dispunand cu scorul de 2-0 de SUA. Golurile izbavitoare au fost reusite de Marie-Phillip Poulin. Medalia de bronz a fost cucerita de Finlanda, echipa care a invins cu 3-2 Suedia. Demn de mentionat este faptul ca echipa Canadei a triumfat la ultimele trei Olimpiade.

Schi fond

Americanul Bill Demong a castigat medalia de aur in proba de combinata nordica. Al doilea dupa finalul concursului de 10 km schi fond a fost Johnny Spillane (SUA), in timp ce bronzul i-a revenit lui Bernhard Gruber (Austria).

Stafeta 4X5 km schi fond

Nationala Norvegiei a castigat proba de 4X5 km la schi fond de la Vancouver. Cu un timp de 55 de minute si 19 secunde, nordicele au devansat Germania (au sosit la 24 de secunde si 6 zecimi) si Finlanda (au avut o intarziere de 30 de secunde si 4 zecimi).