SUA nu a reusit sa castige nicio medalie de aur in ziua a opta a Jocurilor Olimpice, Norvegia fiind tot mai aproape in clasamentul pe medalii. Elvetianul Simon Ammann a devenit dublu campion olimpic dupa ce s-a impus si in proba de sarituri cu schiurile pe trambulina mare.

Marcus Hellner este noul campion olimpic al probei de urmarire desfasurata pe distanta a 30 kilometri, acoperiti in cele doua stiluri, clasic si liber. Fondistul suedez a trecut linia de sosire intr-o ora, 15 minute si 11 secunde. Pe pozitia a doua a podiumului a sosit germanul Tobias Angerer , in timp ce suedezul Johan Olsson a incheiat podiumul. Campionul mondial la ski fond Under 23, in proba de 30 km pursuit, Paul Constantin Pepene s-a clasat pe locul 29, terminand cursa la 4 minute, 22 secunde si 7 zecimi in spatele campionului olimpic.

1. Marcus Hellner - 1:15:11.4

2. Tobias Angerer - 1:15:13.5

3. Johan Olsson - 1:15:14.2

Andrea Fischbacher a adus Austriei inca o medalie de aur, dupa ce s-a impus, surprinzator, in proba de slalom super urias de la Jocurile Olimpice. Marea favorita Lindsey Vonn din Statele Unite ramane cu un singur titlu olimpic, dupa ce a fost intrecuta si de slovena Tina Maze in finala de Super G.

1. Andrea Fischbacher - 1:20.14

2. Tina Maze - 1:20.63

3. Lindsey Vonn - 1:20.88

Proba feminina de short-track pe distanta de 1500 m a fost dominata de sportivele asiatice. Chinezoaica Zhou Yang a cucerit titlul olimpic, in timp ce sud-coreencele Lee Eun-Byul si Park Seung-Hi si-au adjudecat medaliile de argint, respectiv bronz.

Clasament final:

1. Zhou Yang (China) 2:16,993

2. Lee Eun-Byul (Coreea de Sud) 2:17,849

3. Park Seung-Hi (Coreea de Sud) 2:17,927

Situatia s-a repetat si in ce priveste proba masculina de short-track pe distanta de 1000 m. Sud-coreeanul Lee Jung-Su a devenit campion olimpic, patinatorul asiatic depasindu-si un compatriot in lupta pentru prima pozitie. Cel mai medaliat sportiv american(7 medalii in palmares) de la jocurile olimpice de iarna, Apolo Onho, a obtinut medalia de bronz a probei.

1. Lee Jung-Su (Coreea de Sud) 1:23,747

2. Lee Ho-Suk (Coreea de Sud) 1:23,801

3. Apolo Anton Ohno (SUA) 1:24,128

In proba de short-track 1500 , medalia de aur a revenit din nou unui outsider, spre incantarea publicului din Pacific Colisseum. Olandezul Mark Tuitert l-a invins pe campionul olimpic si detinatorul recordului mondial al probei, Shani Davis. Podiumul a fost incheiat de norvegianul Havard Bokko.

1. Mark Tuitert (Olanda) - 1:45.57

2. Shani Davis (SUA) - 1:46.10

3. Havard Bokko (Norvegia) - 1:46.13

Jocurile etapei cu numarul 7 din turneul feminin olimpic de curling au programat cateva rezultate surpsinzatoare, SUA reusind cu greu sa treaca de Marea Britanie, cu 6 -5 , in timp ce Danemarca si Germania au pierdut in fata Elvetiei si Chinei.

9. Rusia (2-4)

Turneul masculin de hochei pe gheata a intrat pe ultima suta de metri. Slovacia a trecut lejer, cu 6-0 de Letonia, depasind Rusia in clasamentul grupei B, in timp ce Elvetia s-a impus cu mare greutate in fata Norvegiei, cu 5-4.

Simon Ammann a castigat cea de-a doua medalie olimpica la sarituri cu schiurile la Jocurile Olimpice de la Vancouver. Elvetianul si-a adjudecat si medalia de aur in proba de pe trambulina mare, dupa ce saptamana trecuta reusea sa cucereasca aurul si la trambulina normala.