JO Vancouver Plushenko, dezamagit de juriul de la Olimpiada: "Ma gandesc serios la o retragere"

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2010, 13:49 Sport | Alte sporturi

Plushenko s-a retras de la Mondiale
Foto: Hotnews
Medalia de argint obtinuta de Evgeni Plushenko la programul liber echivaleaza cu o infrangere pentru rusul de 27 de ani. Infuriat de punctajul acordat de arbitri, Plushenko marturiseste ca se gandeste serios la o retragere din competitii.

Plushenko, pe primul loc dupa efectuarea programului scurt, a primit doar 82.71 pentru prestatia sa de joi seara. Americanul Evan Lysacek a fost notat cu 84.57, ceea ce i-a asigurat prezenta pe prima treapta a podiumului.

Rusul si-a inceput exercitiul cu o combinatie cvadruplu Toeloop, triplu Toeloop si dublu Loop, primind pentru aceasta 14.60. Plushenko a marturisit, insa, presei din Rusia ca prestatia sa nu a fost apreciata de juriu la adevarata sa valoare.

Lysacek nu s-a incumetat sa execute un cvadruplu Toeloop, dar a impresionat juriul prin prestatie. "Este o proba de patinaj artistic, nu de dans", a rabufnit Plushenko. "Nu mai sunt pregatit sa patinez bine si sa pierd. Aceasta poate fi ultima mea competitie", a anuntat rusul.

Click aici pentru a vedea punctajul obtinut de patinatori pentru fiecare element!


Citeste mai multe despre   






















5702 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    pai JO... (Vineri, 19 februarie 2010, 13:58)

    liviu_ [utilizator]

    sunt in canada... care e langa sua..
    nu e normal sa-si ajute vecinii?
    • 0 (0 voturi)    
      HUUo (Luni, 22 februarie 2010, 0:41)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Au omorat patinajul prin ceea ce au facut! I-au furat destinul lui Evgeni! El merita sa ia aurul, merita sa devina dublu campion olimpic. Rusine arbitrilor!
  • 0 (8 voturi)    
    ... (Vineri, 19 februarie 2010, 14:03)

    albastru de romania [anonim]

    pe acelasi principiu si la olimpiada din 76 trebuiau sa o scoate pe locul 1 pe o sportiva din USA, nu pe Nadia Comaneci.

    multi frustati retardati pe forum.
    • +1 (7 voturi)    
      Banu e ochiu dracului... (Vineri, 19 februarie 2010, 14:53)

      Virgil [anonim] i-a raspuns lui albastru de romania

      Situatia e intradevar albastra.
      Dar nu din cauza frustratilor ci din cauza
      banilor.
      Banul nu are ce sa caute in sport!
      In 1976 americanii nu puteau face bani din
      gimnastica femenina. Pur si simplu nu exista pe aici.
      Te asigur ca acum nu ar mai lasa sa le scape asa o ocazie...
  • -1 (1 vot)    
    Plushenko (Vineri, 19 februarie 2010, 14:18)

    Tataie [anonim]

    Imi pare rau ca regele Plushenko nu a luat titlul. Din cauza orei, am vazut doar prestatia lui in reluare, nu i-am vazut si concurentii.
  • +2 (8 voturi)    
    evan (Vineri, 19 februarie 2010, 14:20)

    danaclaud [utilizator]

    plushenko ar trebui sa invete sa piarda.
    evan a fost mai bun si a meritat victoria.
    • 0 (6 voturi)    
      ai vazut alt film (Vineri, 19 februarie 2010, 15:05)

      piere [anonim] i-a raspuns lui danaclaud

      E greu sa treci de la fotbal si bere la patinaj artistic sau poate ai vazut emisiunea bahmutantei si ai gresit rubrica la care sa comentezi. Sa-ti explic pt nivelul tau: Plushcenko a deschis cu o combinatie cu cvadrupla ceea ce evan numai in visele erotice reuseste si cu asta s-a "stins lumina"(by the way e singurul care o poate executa la acest nivel). Ceea ce a urmat a ridicat toti spectatorii in picioare. L-au scos pe locul doi doar arbitrii dar e distractiv ca exista "cunoscatori" ca tine care sunt convinsi ca o tripla e mai "tare" ca o cvadrupla.
      • +2 (2 voturi)    
        totusi (Vineri, 19 februarie 2010, 16:23)

        Tataie [anonim] i-a raspuns lui piere

        Corect, a executat cvadrupla, dar nu l-am vazut pe Lysacek, inteleg ca nu a facut cvadrupla. Totusi Plushenko nu a fost in elementul lui, a avut o dezechilibrare la o saritura pentru care probabil a fost penalizat prea mult.
        • 0 (0 voturi)    
          Lamurirea punctajului de la programul liber (Vineri, 10 februarie 2012, 18:01)

          Stela [anonim] i-a raspuns lui Tataie

          Plushenko a avut o singura greseala,un 3-Axel dezaxat pe care l-a aterizat cu bine si pentru care
          a fost penalizat cu doar 0.36 p.din valoarea de 8.20 p..Lysacek a avut 2 greseli mai mari pt. care a fost penalizat foarte putin:3-Axel in comb. cu 2-Toe a fost incomplet=-0.56,iar la a 2-a comb. de 3 sarituri 3-Lutz a fost lansata de pe muchia gresita=-0.40.In New York Times,s-a scris ca ar fi trebuit sa i se scada 2,chiar 3 puncte.Cat despre partea artistica,se poate spune ca Plushenko a stralucit fata de lipsa de culoare a lui Lys.In plus,bataia de joc a fost si la programul scurt unde nu numai ca a executat perfect 4-Toe+3-Toe,dar a executat si singurul 3-Axel artistic din competitie.Ceea ce nu a realizat la Europene(Tallin)unde a avut 91.30 p.
        • 0 (0 voturi)    
          Corectare (Vineri, 10 februarie 2012, 18:18)

          Stela [anonim] i-a raspuns lui Tataie

          3-Flip a fost de pe muchia gresita,nu Lutz.
      • +1 (1 vot)    
        Sa fim corecti... (Vineri, 19 februarie 2010, 20:03)

        Boitano [anonim] i-a raspuns lui piere

        In primul rind nu inteleg de ce trebuie sa ne jignim degeaba...Suntem aici sa ne spunem parerile. Daca unuia ii place pizza iar altuia ciorba de burta nu trebuie sa ne jignim pt asta.
        In al doilea rand, Plushenko a avut un program scurt fenomenal, dar la programul lung a scartait. Sariturile nu i-au iesit prea bine desi erau mai dificile decat ale concurentilor, Cred ca asta a contat, arbitrii au pus pret pe calitate, nu si pe dificultate.
        Repet, dupa parerea mea la programul scurt a fost mult mai bun, daca repeta evolutia intra in istorie,
  • +3 (7 voturi)    
    Furt pe fata! (Vineri, 19 februarie 2010, 14:32)

    Virgil [anonim]

    Din pacate sportul a ajuns doar o mare afacere.
    Arbitrii sint si ei oameni, adica influentabili,
    adica coruptibili.
    Nu se mai poate face nimic.
    Banul a stricat totul!
    • +1 (1 vot)    
      !!! Pacat ca nu realizezi... (Vineri, 19 februarie 2010, 23:42)

      9a [anonim] i-a raspuns lui Virgil

      ... ca Vancuver nu e in Romania, unde intradevar "sportul a ajuns doar o mare afacere"...

      E o deformatie a celor din tara sa vada coruptie peste tot... indreptatita, acolo...
  • -1 (5 voturi)    
    trebuia sa castige (Vineri, 19 februarie 2010, 14:34)

    Madalina [anonim]

    a pierdut la arbitri...in ziua de azi sa fii american e mai valoros!
    • 0 (0 voturi)    
      De unde pina unde?! (Vineri, 19 februarie 2010, 23:52)

      des [utilizator] i-a raspuns lui Madalina

      E valoros sa gindesti inainte de a scrie...
  • +3 (7 voturi)    
    Sorry, (Vineri, 19 februarie 2010, 14:51)

    gabriel [anonim]

    Pt EVAN

    Plushenko a fost de departe mai bun ca americanul La tehnic nu incape discutie iar la partea artistica a fost magnific.

    I-am vazut pe toti, americanul este foarte bun, dar nici macar el nu se astepta sa castige. Cred ca a fost mai mirat chiar decat Plushenko insusi.
    • +2 (4 voturi)    
      nu e adevarat (Vineri, 19 februarie 2010, 15:41)

      sipa [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      rusul nu a fost la fel de perfect ca americanul, s-a vazut ca ptr el nu a contat competitia prea mult a venit doar cu numele. dar intradevar ultimul american din concurs trebuia sa fie pe podium.
      • +1 (1 vot)    
        Lasati comentariile partinitoare... (Vineri, 19 februarie 2010, 23:22)

        9a [anonim] i-a raspuns lui sipa

        Rusul a prestat fara pic de pasiune, parca plictisit... si A AVUT MICI GRESELI! Sigur ca in realitate poate fi mai bun, dar nota s-a dat pentru cum a evoluat ATUNCI.

        Americanul a fost perfect, in toate privintele, ATUNCI cind trebuia!
  • -1 (5 voturi)    
    plushenko (Vineri, 19 februarie 2010, 15:29)

    nicole [anonim]

    Din pacate acum e prea tarziu.Si din pacate s-ar putea sa nu ne mai bucuram de Plushenko la competitii, asta dupa marea bucurie pe care am simtit-o cand a revenit.Din pacate noi scriem aici in favoarea lui, dar situatia ramane aceeasi-nedreptate maxima.
    Americanii ...........de fapt amestecaturile distrug tot!!!
    Oricum, Plushenko e cel mai bun.A lui e medalia olimpica.
    • -1 (1 vot)    
      A fost odata... cel mai bun. (Vineri, 19 februarie 2010, 23:31)

      9a [anonim] i-a raspuns lui nicole

      Dar acum, pentru ca nu stie sa piarda... nu mai e sportiv.
      Si a facut greseli... pe cind Lysacek nu.
  • 0 (4 voturi)    
    Plushenko (Vineri, 19 februarie 2010, 15:32)

    Cristina [anonim]

    Sunt total dezamagita de ce se petrece in sport.
    Plushenko este si va ramane ,cel putin pentru mine, cel mai valoros patinator.
    Este regele patinajului.
    Mare pacat pentru ce i s-a intamplat, imi doresc din tot sufletul sa nu cedeze si sa se retraga din nou din competitii.
    Il divinizez!
  • -3 (3 voturi)    
    :( (Vineri, 19 februarie 2010, 16:21)

    Iulia [anonim]

    M-am trezit la ora 3 ca sa pot sa vad programul liber. Am fost foarte fericita cand am vazut cat de bine a patinat Plushenko, dar cand am vazut punctajul aproape ca mi-a venit sa plang. Sunt o mare fana Plushenko de pe la vreo 6-7 ani cand l-am vazut pt prima oara.
    Oricum, el este cel mai bun patinator din lume in acest moment si nu are nevoie de (inca) o medalie de aur pentru a demonstra asta !

    sper sa nu se retraga, trebuie sa isi ia revansa la Soci !! :)
    • +2 (2 voturi)    
      Sper sa nu... (Vineri, 19 februarie 2010, 23:34)

      9a [anonim] i-a raspuns lui Iulia

      M-am cam saturat de nasul lui lung si silueta filiforma, efeminata... plus aroganta cit cuprinde...
  • -3 (3 voturi)    
    patinaj (Vineri, 19 februarie 2010, 16:42)

    manuela [anonim]

    e foarte urat ca si in aceste competitii in care sportivii depun asa un efort mare sa aiba primul cuvant "TOT BANUL", Daca acele persoane care conduc aceste miscari si-ar fi pierdut copilaria pe terenul de sport probabil nu faceau aceasta marlanie.
    Mai ganditiva de 10 ori inainte de a face lucrui de astea incorecte. Daca era AMERICAN si nu rus sigur ar fi optinut medalia de aur.
    FOARTE URAT D-LOR ARBITRII!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Clasament (Vineri, 19 februarie 2010, 17:16)

    Liviu [anonim]

    Inainte de a va da cu parerea, mai bine ati citi modul de punctare a patinatorilor si ati vede pe ce baza a luat Plushenko mai putine puncte. Veti vedea ca Plushenko a avut mai putine elemente punctabile, iar pentru saritura cvadrupla a luat punctele necesare! Sunt convins ca majoritatea dintre cei care posteaza (ca si mine de altfel) nu sunt in stare sa deosebeasca sa zicem un dublu Toeloop de un dublu Axel, in timpul concursului. Numai ca eu ma mai uit si la reluari si consider ca totusi arbitrii au ceva mai multa experienta. In plus, modalitatea noua de punctare lasa loc la mult mai putine aprecieri subiective. Consider ca americanul a castigat pe drept, si nu ii dau dreptate rusului. La urma urmei de aceea se numeste "Patinaj artistic", pentru ca este si o arta, nu numai sport. Ce vrea, ca probele sa fie numai cu cateva sarituri si nimic altceva??
    • -3 (3 voturi)    
      pt liviu (Vineri, 19 februarie 2010, 18:34)

      nicole [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      Daca te-ai uitat si la reluari si daca ai fi urmarit de fiecare data evolutia unor patinatori nu ai mai spune asa ceva.Ti se pare tie ca Plushenko nu e un artist?Nu demult eram o infocata fana a lui Yagudin, pe care il preferam in favoarea lui Plushenko.Apoi am sperat caJoubert s ii calce pe urme lui Yagudin.Nu a fost sa fie.Nu imi placea sa recunosc ca Plushenko era din ce in ce mai bun atunci.Dar...sa recunoastem, Plusheko chiar e desavarsit.Evolutia lui a fost uimitoare.....Si inca ceva, rusii sunt unii dintre cei mai mari artisti pe care ii are lumea in care traim.(asta e partea lor buna, nu sunt rusofila)
      Concluzie:nu e vorba doar de sarituri, asa cum ai scris, e vorba de ceva complet, lucru pe care Plushenko l-a facut de aproape fiecare data.lumea patinajului ar fi mai trista fara el, din punctul meu de vedere.O zi buna!
      • +1 (1 vot)    
        Clasament (Vineri, 19 februarie 2010, 22:54)

        Liviu [anonim] i-a raspuns lui nicole

        Da, m-am uitat si la reluari, si americanul (de fapt cred ca ceh la origine) a fost mai bun (inca o data, dupa parerea mea). In ceea ce priveste sariturile, a fost (cel putin asa reiese din declaratie conform articolului - nu am vazut-o in realitate) declaratia lui Plushenko apropo de atra in patinajul artistic. Iar apropo de cei care dau vina pe arbitri, fara sa stie de fapt care sunt regulile de punctare, si tinand cont ca a fost vorba de 1.86 puncte, adica aproximativ 2%, chiar toti sunt perfecti, nu au gresit niciodata sub 2%??? Nu mai pun problema ca e vorba si de arta, unde totul e subiectiv!!!
    • -1 (1 vot)    
      ?!? (Vineri, 19 februarie 2010, 22:41)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      in cadrul sportului patinaj cand sunt competitii exista: artistic si dans. la dans iti trebuie gratie, continuitate a lucrurilor pe care doresti sa le faci si foarte multa expresivitate, pe cand la cel artistic trebuie sa iesi in evidenta cu ceva mai mult decat cele de mai sus. pana nu demult(cred ca acuma 4 ani) daca nu faceai o cvadrupla nu prea aveai sanse la aur. acuma s-a schimbat foarte mult notarea, dar totusi e diferenta mare intre unu care "executa" o cvadrupla perfect si unu care face doar o tripla. in plus plushenko parca stiu ca se retrasese si abia revenise. de ce credeti ca s-a retras?? mizez pe aceasta schimbare a notarii. acuma 4-5 ani era un pustan care parca nu facuse nici o cvadrupla dar a impresionat foarte mult prin piruiete exact ca la fete.
      poi man aici trebuie sa iasa in evidenta si altceva decat banalul. cam toti patinatorii reusesc sa faca o tripla(in functie de dificultate), dar mult mai putin care fac o cvadrupla.
      din cauza asta rusul are de ce sa se planga. sorry dar ii tin partea pt acest motiv.
      • +2 (2 voturi)    
        Zau??? (Vineri, 19 februarie 2010, 23:03)

        Liviu [anonim] i-a raspuns lui silviu

        Din cate stiu eu, mai exista si altele, gen patinaj viteza (daca inca nu ai aflat de asta nu e vina mea)!!! Sau ar trebui excluse din patinajul artistic toate probele in afara de dans??!! In ce priveste punctajul, te roga sa citest comentariul anterior si regulamentele.
  • 0 (2 voturi)    
    Oare a fost corect? (Vineri, 19 februarie 2010, 23:23)

    mariana [anonim]

    Cred ca sistemul de punctaj nu e unul foarte bun. Sigur, Evan a facut un exercitiu frumos, nu a avut dezechilibrari si a excelat la partea artistica, DAR Plushenko a facut o saritura cvadrupla, ceea ce, dupa parerea mea trebuia sa faca diferenta, mai ales ca in afara unor mici dezechilibrari la aterizare nu a avut greseli majore. In afara de japonez cine a mai incercat sa faca saritura? E ceva foarte dificili si ar trebui punctat corespunzator.
    Oricum, se stie ca favoritii sunt intotdeauna cei de acasa sau din vecinatate (canada.......sua).
    • +1 (1 vot)    
      Nici un sistem nu e perfect! (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 1:30)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui mariana

      Nici un sistem nu e perfect, dar nu sunt nici de acord sa transformam patinajul ARTISTIC intr-o competitie de forta, cum sustinea cineva mai sus. Pe de alta parte, daca v-ati uita la punctaj, ati vedea ca Plushenko a avut cel mai mare punctaj pentru saritura cvadrupla (Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
      Quad. Toeloop + Triple Toeloop + Double Loop Quad. Toeloop + Triple Toeloop 13.80 0.80 14.60) in timp ce Lysacek a avut la cea mai buna doar 11.40 (Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
      Triple Lutz + Triple Toeloop Triple Lutz + Triple Toeloop 10.00 1.40 11.40). Insa a fost mai bun pe parcurs, plus ca nu a omis nimic (vezi punctajele detaliate la link-ul din articol). Ori Plushenko a omis o saritura, avand in planificare o combinatie tripla si executand una dubla ( Quad. Toeloop + Triple Toeloop + Double Loop in plan, Quad. Toeloop + Triple Toeloop, executat). Asa ca desi a avut un punctaj mai mare pentru aceasta combinatie, au lipsit punctele pentru ultimul double loop, poate de aici si acele puncte lipsa pentru medalia de aur.
      Pentru documentare, vedeti si http://en.wikipedia.org/wiki/ISU_Judging_System
      • 0 (0 voturi)    
        REGELE EVAN (Luni, 22 februarie 2010, 15:29)

        larry freddy actor [anonim] i-a raspuns lui Liviu

        evan a fost cu mult peste rus. nu trebuie sa sari ca puricele ci sa patinezi sa valsezi si sa induci starea de -a face omul sa isi inchipuie ca tu patinatorul esti un fulg de nea nu un purice
  • 0 (0 voturi)    
    Asa a fost scenariu (Marţi, 23 februarie 2010, 22:56)

    Resemnat [anonim]

    Daca nu avea sansa un american sau un canadian sa fie pe primul loc sigur rusul ar fi avut aurul.
    Dar in situatia data era obligatoriu ca rusul sa faca loc americanului.
    Asa mai iau si ei o medlie de aur.