JO Vancouver Plushenko, dezamagit de juriul de la Olimpiada: "Ma gandesc serios la o retragere"

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2010, 13:49 Sport | Alte sporturi

Plushenko s-a retras de la Mondiale
Foto: Hotnews
Medalia de argint obtinuta de Evgeni Plushenko la programul liber echivaleaza cu o infrangere pentru rusul de 27 de ani. Infuriat de punctajul acordat de arbitri, Plushenko marturiseste ca se gandeste serios la o retragere din competitii.

Plushenko, pe primul loc dupa efectuarea programului scurt, a primit doar 82.71 pentru prestatia sa de joi seara. Americanul Evan Lysacek a fost notat cu 84.57, ceea ce i-a asigurat prezenta pe prima treapta a podiumului.

Rusul si-a inceput exercitiul cu o combinatie cvadruplu Toeloop, triplu Toeloop si dublu Loop, primind pentru aceasta 14.60. Plushenko a marturisit, insa, presei din Rusia ca prestatia sa nu a fost apreciata de juriu la adevarata sa valoare.

Lysacek nu s-a incumetat sa execute un cvadruplu Toeloop, dar a impresionat juriul prin prestatie. "Este o proba de patinaj artistic, nu de dans", a rabufnit Plushenko. "Nu mai sunt pregatit sa patinez bine si sa pierd. Aceasta poate fi ultima mea competitie", a anuntat rusul.

Click aici pentru a vedea punctajul obtinut de patinatori pentru fiecare element!


Citeste mai multe despre   



















5705 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    pai JO... (Vineri, 19 februarie 2010, 13:58)

    liviu_ [utilizator]

    sunt in canada... care e langa sua..
    nu e normal sa-si ajute vecinii?
      #showComment
  • 0 (8 voturi)    
    ... (Vineri, 19 februarie 2010, 14:03)

    albastru de romania [anonim]

    pe acelasi principiu si la olimpiada din 76 trebuiau sa o scoate pe locul 1 pe o sportiva din USA, nu pe Nadia Comaneci.

    multi frustati retardati pe forum.
      #showComment
  • -1 (1 vot)    
    Plushenko (Vineri, 19 februarie 2010, 14:18)

    Tataie [anonim]

    Imi pare rau ca regele Plushenko nu a luat titlul. Din cauza orei, am vazut doar prestatia lui in reluare, nu i-am vazut si concurentii.
  • +2 (8 voturi)    
    evan (Vineri, 19 februarie 2010, 14:20)

    danaclaud [utilizator]

    plushenko ar trebui sa invete sa piarda.
    evan a fost mai bun si a meritat victoria.
      #showComment
  • +3 (7 voturi)    
    Furt pe fata! (Vineri, 19 februarie 2010, 14:32)

    Virgil [anonim]

    Din pacate sportul a ajuns doar o mare afacere.
    Arbitrii sint si ei oameni, adica influentabili,
    adica coruptibili.
    Nu se mai poate face nimic.
    Banul a stricat totul!
      #showComment
  • -1 (5 voturi)    
    trebuia sa castige (Vineri, 19 februarie 2010, 14:34)

    Madalina [anonim]

    a pierdut la arbitri...in ziua de azi sa fii american e mai valoros!
      #showComment
  • +3 (7 voturi)    
    Sorry, (Vineri, 19 februarie 2010, 14:51)

    gabriel [anonim]

    Pt EVAN

    Plushenko a fost de departe mai bun ca americanul La tehnic nu incape discutie iar la partea artistica a fost magnific.

    I-am vazut pe toti, americanul este foarte bun, dar nici macar el nu se astepta sa castige. Cred ca a fost mai mirat chiar decat Plushenko insusi.
      #showComment
  • -1 (5 voturi)    
    plushenko (Vineri, 19 februarie 2010, 15:29)

    nicole [anonim]

    Din pacate acum e prea tarziu.Si din pacate s-ar putea sa nu ne mai bucuram de Plushenko la competitii, asta dupa marea bucurie pe care am simtit-o cand a revenit.Din pacate noi scriem aici in favoarea lui, dar situatia ramane aceeasi-nedreptate maxima.
    Americanii ...........de fapt amestecaturile distrug tot!!!
    Oricum, Plushenko e cel mai bun.A lui e medalia olimpica.
      #showComment
  • 0 (4 voturi)    
    Plushenko (Vineri, 19 februarie 2010, 15:32)

    Cristina [anonim]

    Sunt total dezamagita de ce se petrece in sport.
    Plushenko este si va ramane ,cel putin pentru mine, cel mai valoros patinator.
    Este regele patinajului.
    Mare pacat pentru ce i s-a intamplat, imi doresc din tot sufletul sa nu cedeze si sa se retraga din nou din competitii.
    Il divinizez!
  • -3 (3 voturi)    
    :( (Vineri, 19 februarie 2010, 16:21)

    Iulia [anonim]

    M-am trezit la ora 3 ca sa pot sa vad programul liber. Am fost foarte fericita cand am vazut cat de bine a patinat Plushenko, dar cand am vazut punctajul aproape ca mi-a venit sa plang. Sunt o mare fana Plushenko de pe la vreo 6-7 ani cand l-am vazut pt prima oara.
    Oricum, el este cel mai bun patinator din lume in acest moment si nu are nevoie de (inca) o medalie de aur pentru a demonstra asta !

    sper sa nu se retraga, trebuie sa isi ia revansa la Soci !! :)
      #showComment
  • -3 (3 voturi)    
    patinaj (Vineri, 19 februarie 2010, 16:42)

    manuela [anonim]

    e foarte urat ca si in aceste competitii in care sportivii depun asa un efort mare sa aiba primul cuvant "TOT BANUL", Daca acele persoane care conduc aceste miscari si-ar fi pierdut copilaria pe terenul de sport probabil nu faceau aceasta marlanie.
    Mai ganditiva de 10 ori inainte de a face lucrui de astea incorecte. Daca era AMERICAN si nu rus sigur ar fi optinut medalia de aur.
    FOARTE URAT D-LOR ARBITRII!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Clasament (Vineri, 19 februarie 2010, 17:16)

    Liviu [anonim]

    Inainte de a va da cu parerea, mai bine ati citi modul de punctare a patinatorilor si ati vede pe ce baza a luat Plushenko mai putine puncte. Veti vedea ca Plushenko a avut mai putine elemente punctabile, iar pentru saritura cvadrupla a luat punctele necesare! Sunt convins ca majoritatea dintre cei care posteaza (ca si mine de altfel) nu sunt in stare sa deosebeasca sa zicem un dublu Toeloop de un dublu Axel, in timpul concursului. Numai ca eu ma mai uit si la reluari si consider ca totusi arbitrii au ceva mai multa experienta. In plus, modalitatea noua de punctare lasa loc la mult mai putine aprecieri subiective. Consider ca americanul a castigat pe drept, si nu ii dau dreptate rusului. La urma urmei de aceea se numeste "Patinaj artistic", pentru ca este si o arta, nu numai sport. Ce vrea, ca probele sa fie numai cu cateva sarituri si nimic altceva??
      #showComment#showComment
  • 0 (2 voturi)    
    Oare a fost corect? (Vineri, 19 februarie 2010, 23:23)

    mariana [anonim]

    Cred ca sistemul de punctaj nu e unul foarte bun. Sigur, Evan a facut un exercitiu frumos, nu a avut dezechilibrari si a excelat la partea artistica, DAR Plushenko a facut o saritura cvadrupla, ceea ce, dupa parerea mea trebuia sa faca diferenta, mai ales ca in afara unor mici dezechilibrari la aterizare nu a avut greseli majore. In afara de japonez cine a mai incercat sa faca saritura? E ceva foarte dificili si ar trebui punctat corespunzator.
    Oricum, se stie ca favoritii sunt intotdeauna cei de acasa sau din vecinatate (canada.......sua).
      #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    Asa a fost scenariu (Marţi, 23 februarie 2010, 22:56)

    Resemnat [anonim]

    Daca nu avea sansa un american sau un canadian sa fie pe primul loc sigur rusul ar fi avut aurul.
    Dar in situatia data era obligatoriu ca rusul sa faca loc americanului.
    Asa mai iau si ei o medlie de aur.