Romanul Rares Dumitrescu a incheiat turneul masculin de sabie de la Moscova pe locul al treilea, dupa ce a fost invins in semifinale de castigatorul competitiei, sportivul maghiar Szolt Nemcsik, scor 14-15.

Dupa ce i-a eliminat din concurs pe Matvey Matushkin (Rusia), Wang Jingzhi (China), Aron Szilagyi (Ungaria) si Marco Tricarico (Italia), Dumitrescu a pierdut in fata sportivului maghiar Mencsik, scor 14-15. Romanul a terminat competitia pe locul al treilea, cu 40 de puncte acumulate, informeaza site-ul Federatiei Internationale de Scrima.

Celilalti doi romani prezenti in concurs, Florin Gelu Zalomir si Tiberiu Dolniceanu au fost eliminati in turul al doilea, clasandu-se pe locurile 20 si 22, cu cate opt puncte acumulate.