Scrima: Romania a castigat turneul de la Budapesta

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 7 februarie 2010, 17:04 Sport | Alte sporturi

Echipa de sabie a Romaniei a castigat, in cursul zilei de duminica, turneul international de la Budapesta, dupa ce a invins in finala Italia cu 45-42. Rares Dumitrescu, Florin Zalomir, Alexandru Sireteanu si Tiberiu Dolniceanu au adus victoria tricolorilor.

Romania a depasit Italia dupa o finala antrenanta, romanii impunandu-se cu 45-42.

Tricolorii au trecut, pe rand, de Ucraina (scor 45-36), Spania (scor 45-36), Ungaria (scor 45-39) si Italia (scor 45-42). 

Demn de mentionat este faptul ca scrimerul Rares Dumitrescu s-a impus, in cursul zilei de sambata, in cadrul aceluiasi concurs de la Budapesta, "Cupa Gerevich-Kovacs-Karpati", dupa ce l-a invins in finala pe sud-coreeanul Bon Gil Gu cu scorul de 15-12.


Citeste mai multe despre   























659 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    FELICITARI!!!!! (Duminică, 7 februarie 2010, 17:40)

    VULPY [anonim]

    Felicitari echipei de sabie a ROMANIEI!!
    Bravo!!! Un sport nobil care necesita serioziate, multa rabdare
    antrenamente istovitoare si concentratie maxima.
    Ma bucur ca am aflat rezultatul prin DVS.
    VULPY
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Duminică, 7 februarie 2010, 18:43)

    Bogdan [anonim]

    Ma bucur ca suntem reprezentati cu mandrie si cu alte vesti decat furturi si violuri in strainatate
    Felicitari intregii echipe!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari echipei romanesti! (Duminică, 7 februarie 2010, 19:38)

    Sport nobil [anonim]

    O performanta frumoasa, cu adversari printre cei mai puternici din Europa, atat Ungaria cat si Italia fiind considerate printre "marile puteri" ale acestui sport.
    E un sport nobil, ce necesita capacitate de concentrare, echilibru psihic, mobilizare si vointa! Calitati pe care acesti romani, Rares, Florin, Alexandru si Tiberiu, le-au dovedit.

    Bucuria e si mai mare, ca invingem italienii in capitala ungurilor !
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 7 februarie 2010, 21:31)

    laip13 [utilizator]

    Felicitari intregii echipe!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 7 februarie 2010, 21:44)

    funny [anonim]

    Bravo intregii echipe! Felicitari si mult succes pe mai departe!!! Sa auzim numai de bine!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari! (Duminică, 7 februarie 2010, 21:48)

    releu [utilizator]

    Infrangerea Italieie la Campionatul Mondial confirma, ca nu a fost o intamplare!
  • 0 (0 voturi)    
    Bine Zalo! (Luni, 8 februarie 2010, 22:10)

    john [anonim]

    si felicitari intregii echipe!