Pedeapsa drastica/ Rudel Obreja, suspendat 11 ani de Federatia Internationala de Box

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 11:51 Sport | Alte sporturi

Rudel Obreja
Foto: AGERPRES
Rudel Obreja (presedintele Federatiei Romane de Box) a fost suspendat nu mai putin de 11 ani de catre Federatia Internationala pentru ca nu a respectat o sanctiune anterioara si pentru ca a prezentat forului mondial documente falsificate in incercarea de a se apara, informeaza Mediafax, citand site-ul oficial al forului mondial de box.

De asemenea, FR de Box a primit o amenda de 15.000 de franci elvetieni, o suspendare de o luna si interdictia de a mai organiza competitii sub egida AIBA pana cand isi va lua angajamentul ca va respecta Regulamentul tehnic si competitional.

De ce a fost suspendat Obreja:

Comisia de Disciplina a AIBA a hotarat aceasta suspedare de 11 ani pentru ca Obreja nu a respectat termenii suspendarii de doi ani pe care o primise din partea Comisiei de Apel, decizie aprobata si de Tribunalul de Arbitraj Sportiv.

Oficialulului roman i s-a reprosat faptul ca a permis sportivilor sa boxeze fara casca de protectie in cadrul finalelor Cupei Romaniei din perioada 16-19 februarie 2009. Acest lucru reprezinta o grava abatere de la regulamentele in vigoare, punandu-se in pericol sanatatea boxerilor.

Nu in ultimul rand, Obreja a prezentat forului mondial dovezi falsificate prin care a incercat sa ascunda ceea ce s-a intamplat la intrecerile contand pentru Cupa Romaniei.

Suspendarea de 11 ani va intra in vigoare imediat ce se va termina cea de doi ani, Obreja urmand sa plateasca si o amenda de 20.000 de franci elvetieni. De asemenea, costurile de judecata vor fi suportate impreuna de catre Rudel Obreja si de FR de Box.

Obreja, implicat intr-un alt scandal la Olimpiada de la Beijing

Rudel Obreja a fost implicat intr-un scandal imens si la Olimpiada de la Beijing, acolo unde in calitate de delegat tehnic al turneului de box i-a acuzat pe unii dintre oficialii AIBA de implicare in manipularea arbitrilor.

Obreja a organizat o conferinta de presa neautorizata de catre AIBA, iar Ho Kim (directorul tehnic) i-a inchis romanului microfonul si lumina in respectiva incapere unde a avut loc manifestarea.

In urma acestor evenimente, Obreja a fost suspendat trei ani si jumatate de catre Comisia de Disciplina a Federatiei Internationale de Box pentru tentativa de corupere a arbitrilor.


Citeste mai multe despre   



















4914 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Obreja la pârnaie ... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 12:24)

    Mitrus [anonim]

    Foarte bine i-au facut(eu i-as fi dat suspendare pe viata). Dar acum FRB trebuie sa-l dea in judecata sa-si recupereze cei 15000 de franci elvetieni + cheltuielile de judecata + cel Mai important IMAGINEA in lume... Din cauza acestui mitocan, sarlatan si hot ipocrit nu mai avem boxeri ca Feri Vastag, fratii Simion, Doroftei... La olimiade si la CM nu mai luam medalii ... ADIO. Si la FIBA se vor da directive arbitilor sa fie "atenti" cu romanii... Deci alungati Hotia si Mitocania din ROMANIA
    • 0 (8 voturi)    
      Gandeste putin (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 12:57)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Mitrus

      Toate acestea au inceput dupa acuzatiile de manipulare a arbitrilor din timpul Olimpiadei chineze.
      Nu ti se pare ceva suspect ?
      Crezi oare ca el n-a vazut ceva dubios pe acolo ?
      • +2 (8 voturi)    
        Esti varza (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 13:10)

        Meputo [anonim] i-a raspuns lui ion

        Nu mai cauta conspiratii unde nu sunt. Noi romanii nu suntem niciodata vinovati, e facatura nu? Obreja e cel mai mare mituitor de arbitrii, si incepe el marele hot sa strige hotii ?
        • 0 (4 voturi)    
          Bun simt (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 19:35)

          ion [anonim] i-a raspuns lui Meputo

          Poate ca sunt varza, dar tu sigur esti nesimtit !
  • 0 (8 voturi)    
    Dar ... care sunt sursele? (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 12:46)

    Daniel [anonim]

    Nu-l cunosc pe Obreja, nu sunt fan al boxului (stiu ca sunt multe gunoaie pe-acolo, la toate nivelele, peste tot in lume) dar ... Daca asta este doar razbunarea AIBA? Daca Obreja a avut dreptate si aia au facut "manarii" (chiar credeti ca aia sunt mai buni) ? Cum adica "i-a inchis microfonul si a stins lumina"? Asta mie mi se pare "cenzura" (cu toti o stim ce inseamna asta!) si masura de forta! Poate asta sa fie ceva corect?

    Nu-i iau apararea lui Obreja, nu-l cunosc, poate sa fie un "rau" dar ... hai sa vedem ce surse au dictat acest articol si care sunt interesele ...

    Din pacate, nu doar aici ci peste tot in lume nu mai conteaza ADEVARUL (faptele) ci doar INTERPRETAREA lor ... Asta nu-i jurnalism! In jurnalism trebuie sa prezinti doar faptele, concluziile le trage fiecare. In lumea actuala se dau interpretarile si apoi acestea se justifica cu niste bucati / portiuni din fapte (in nici un caz complet!) care sa justifice concluziile. Iar acestea, concluziile, sunt, de regula, facute la comanda - care da mai mult ... Oare se organizeaza si licitatii in sensul asta?
    • 0 (8 voturi)    
      daca nu stii, nu vorbi (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 13:01)

      pugilistul [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      nu e necesar sa-ti dai cu parerea daca tot afirmi ca nu esti un fan al boxului.
  • +3 (5 voturi)    
    Pur si simplu: (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 12:55)

    gabifm [utilizator]

    tigan. Ne face de ras ca si flacarile lui Geoana. Pe un alt palier, evident. Pe palierul infractorilor "spalati" de cluburi. Ganditi-va la scandalurile si arestarile din ultima perioada; fosti sportivi inca cu acte pe la cluburile sportive.
  • +2 (2 voturi)    
    iar o smecherim romaneste (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 18:01)

    babangida [anonim]

    Cum???!!!!!!! Dom Rudel mai e presedinte la federatia romana de box? ???Daca e INCAPABIL, il lasam infunctie si platim bani grei pentru prostiile lui????
  • +1 (3 voturi)    
    Violenta legalizata (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 18:20)

    Horea [anonim]

    Toate sporturile in care scopul principal e sa cari pumni si picioare in adversar pina il lasi lat ar trebui desfiintate, de fapt nu sint sporturi, ele intruchipeaza violenta legalizata. Cita minte si ce caracter au asemenea oameni se vede din faptele lor...
  • 0 (0 voturi)    
    sa ne 'dezobrajim' tara (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 20:31)

    crap [anonim]

    obreja a facut pe hotul care striga 'hotii' la olimpiada.. a fost prins incercand sa mituiasca si a zis sa fie el mai smecher.. nu exista nimeni sa traga la raspundere pramatii de genul asta? dupa beijung ar fi trebuit dat jos imediat, dar in romania nu exista decat spaga si interese
  • 0 (0 voturi)    
    Obreja (Duminică, 24 ianuarie 2010, 11:44)

    zooropa [anonim]

    mi se pare perfect normala decizia.

    Pe cand asemenea decizii si pentru cei care activeaza in fotbal?
  • 0 (0 voturi)    
    Santaj.... (Duminică, 24 ianuarie 2010, 19:25)

    Rarica [anonim]

    oare cine trebuia sa boxeze in iulie in Romania ?
  • -1 (1 vot)    
    Obreja este victima in aceasta afacere (Miercuri, 21 iulie 2010, 4:29)

    dan mihai [anonim]

    Este evident ca AIBA s-a razbunat pe Obreja fiindca a incercat sa demascheze manevrele lor la Bejing. Credea saracul ca in politica e ca in box - cand ai argumentul castigi - si s-a inselat.

    Javrele alea i-au taiat microfonul si lumina fiindca Obreja avea dovezi care sutineau ce a afirmat. Hotii s-au transformat ai apoi in acuzatori - ca intotfeauna !

    Cum putea Obreja din Romania sa manipuleze arbitrii din atatea tari ? Ce dracu', pe ce lume traiti ? Sau mai bine zis ce aveti cu omul ? V-a deranjat cu ceva de ati primit ordin de la rabini / popi sa va puneti cu gura pe el ?

    Daca aveti curaj mergeti si stati de vorba cu el in parte in loc sa mancati chestii puturoase pe aici.
  • 0 (0 voturi)    
    iaca si realitatea (Miercuri, 21 iulie 2010, 4:45)

    dan mihai [anonim]

    http://www.mediafax.ro/sport/rudel-obreja-dat-afara-dintr-o-conferinta-in-care-incerca-sa-demaste-coruptia-din-box-2954009