Cupa Mondiala: Koczi, invingator la sarituri/ Ana Porgras, cea mai buna la barna

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 21:22 Sport | Alte sporturi

Ana Porgras, noua speranta a gimnasticii
Flavius Koczi a castigat finala probei de sarituri din cadrul Cupei Mondiale de gimnastica, romanul primind un punctaj total de 15.987. Tot in cadrul aceleasi competitii, Ana Porgras s-a impus in finala de la barna, cu o nota de 14.625.

Koczi a castigat detasat finala de la sarituri, romanul fiind de neoprit. Pe doi s-a situat germanul Matthias Fahrig, iar pe trei s-a clasat Jevgnis Sapronenko din Letonia. Un alt roman participant in concurs, Marius Berbecaru, a terminat doar pe locul opt.

Campionul mondial Marian Dragulescu s-a clasat pe patru in finala de la sol (14.925),  intr-o proba castigata de brazilianul Diego Hypolito.

La feminin, Ana Porgras s-a impus la barna, romanca primind 14.625. Pe doi a fost Maike Roll (Germania - 13.575), iar Ksenia Semenova (Rusia - 13.525) a fost pe trei.