CM de Gimnastica: Marian Dragulescu, campion mondial la sarituri

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 18 octombrie 2009, 12:03 Sport | Alte sporturi

Marian Dragulescu a obtinut medalia de aur in proba de sarituri, "Marocanul" castigand titlul mondial cu o medie de 16.575. Pe locul doi s-a situat un alt gimnast roman, Flavius Koczi, cu o medie de 16.337 - medalie de argint. Ana Porgras nu a reusit sa imbogateasca zestrea de medalii a Romaniei, gimnasta romana terminand in afara podiumului in finalele de la barna (locul 7) si sol.


Marian Dragulescu - a concurat al 5-lea la sarituri, avand o medie de 16.575 (aur)
A obtinut 16.550 in prima saritura si 16.600 in cea de-a doua

Flavius Koczi - a concurat al 7-lea la sarituri, avand o medie de 16.337 (argint)
A obtinut 16.375 in prima saritura si 16.300 in cea de-a doua

Finala de la sarituri:

1 Marian Dragulescu 16.575 - medalie de aur
2 Flavius Koczi 16.337 - medalie de argint
3 Anton Golotsuskov (RUS) 16.287 - medalie de bronz

Ana Porgras - a concurat a treia la barna, dar din pacate a ratat, primind nota 13.425, cu care s-a clasat pe locul 7

Finala de la barna:

1 Deng Linlin (CHI) 15.000 - medalie de aur
2 Lauren Mitchell (AUS) 14.875 - medalie de argint
3 Ivana Hong (SUA) 14.550 - medalie de bronz

Ana Porgras - a concurat a 5-a in finala de la sol, romanca primind nota 14.125, terminand concursul pe locul 5.


Citeste mai multe despre   























5634 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Succes! (Duminică, 18 octombrie 2009, 14:13)

    adrian [anonim]

    Unde putem vedea?
    • +1 (1 vot)    
      Ai mare dreptate! (Duminică, 18 octombrie 2009, 16:01)

      Danio [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Intradevar! Unde ii putem vedea?? Oamenii astia obtin rezultate remarcabile si nicio televiziune accesibila nu-i prezinta.
      In schimb, partidele de fotbal cu fotbalistii nostrii ( intradevar prea mult bagati in seama pentru ce rezultate au) sunt tot mai penibile pe zi ce trece dar sunt difuzate peste tot.
      Mi se pare nedrept.
  • 0 (0 voturi)    
    Succes si de la mine! (Duminică, 18 octombrie 2009, 15:29)

    Iulian [anonim]

    Cred ca e difuzat de Digisport.
  • +1 (1 vot)    
    da (Duminică, 18 octombrie 2009, 15:36)

    alex [anonim]

    Gold + Silver

    Asta'i pohta ce-am pohtit-o :)
  • +4 (4 voturi)    
    BRAVOOO! (Duminică, 18 octombrie 2009, 15:36)

    Felix Motanul [utilizator]

    Felicitari Marian si Flavius!!!! Ati fost extraordinari!
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari baieti! (Duminică, 18 octombrie 2009, 15:37)

    avedaria [anonim]

    Un rezultat exceptional.....felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    bravos Marian! (Duminică, 18 octombrie 2009, 15:43)

    vg [anonim]

    se vede foarte bine aici:
    http://www.fromsport.com/video-95789.html
  • +3 (3 voturi)    
    URAAA!!! (Duminică, 18 octombrie 2009, 15:49)

    Ramona [anonim]

    Bravo Marian!!!!!!!!! Merita din plin, a fost cu doua clase peste ceilalti. Si Flavius a fost bun, ia sa vedem poza cu ei pe calul de sarituri si drapelul Romaniei in toate ziarele de maine.

    Tinem pumnii si fetelor!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo MARIAN DRAGULESCU !!! (Duminică, 18 octombrie 2009, 15:53)

    motul [anonim]

    Dupa un an extrem de dificil,pe toate planurile : sanatate proprie , sanatatea fiicei, trauma divortului , dificultati financiare ,presa de scandal , etc. , Marian a luptat exemplar pentru a le depasi pe toate si a se instala autoritar in fruntea performantelor gimnasticii romanesi la C.M. 2009, prin 2 medalii de aur.
    Bravo Marian si multe succese in continuare !
  • +1 (1 vot)    
    inele? (Duminică, 18 octombrie 2009, 16:05)

    gym [anonim]

    inelele n-au fost ieri? si am avut si reprezentant? am visat doar cu ochii deschisi ca robert stanescu a fost pe locul 4?
    • +1 (1 vot)    
      Ba da ! (Duminică, 18 octombrie 2009, 16:12)

      ana [anonim] i-a raspuns lui gym

      Inelele au fost ieri, si da, Robert Stanescu a fost pe locul 4. Dar mai stii? Poate i se mai da o sansa azi ?
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 18 octombrie 2009, 16:38)

    ploiesteanu [anonim]

    intregii echipe masculine, inclusiv intregii delegatii. Marian, ce sa va mai spun , un supererou al gimnasticii mondiale, printre cei mai mari gimnasti ai tuturor timpurilor, ca numar de medalii. Ii lipseste totusi titlul la absolut. Nu e trecut timpul, e inca tanar.
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 18 octombrie 2009, 16:48)

    Ioana [anonim]

    Ce altceva i-asi putea ura?
  • +1 (1 vot)    
    bravo (Duminică, 18 octombrie 2009, 17:26)

    timur [utilizator]

    Felicitari Marian! Inca o dovada a exceptionalelor calitatilor de atlet si luptator care te caracterizeaza.

    Ne mandrim cu tine si iti multumim pentru ce faci pentru Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    incredibil (Duminică, 18 octombrie 2009, 17:30)

    ploiesteanu [anonim]

    ce s-a intamplat la sol cu gimnasta columbiana, incredibil ! Ajut-o Doamne !!!
  • +1 (3 voturi)    
    FELICITARI (Duminică, 18 octombrie 2009, 18:01)

    eva [anonim]

    Felicitari baietilor de aur si argint ai gimnasticii!
    Chapeau bas in fata performantelor lui Marian Dragulescu! Dumnezeu l-a rasplatit pt multele suferinte indurate si depasite cu demnitate si curaj! Si pentru multa, multa lui munca si perseverenta!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitiari (Duminică, 18 octombrie 2009, 19:06)

    Aura [anonim]

    Bravo Marian !!!
    Felicitari !!
    Ai demonstrat inca o data ca prin munca si perseverenta se poate , indiferent de cei care te contestau din cauza varstei , problemeleor personale etc.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari! (Duminică, 18 octombrie 2009, 20:01)

    Andreea [anonim]

    Jos palaria ! Felicitari!
  • 0 (2 voturi)    
    BRAVOOOOOOO!!! (Luni, 19 octombrie 2009, 0:24)

    maria [anonim]

    Felicitari!!! Sa speram ca dupa alegeri, cand vom scapa de bashescu si incompetentii lui din guvern (vezi riti, placinta, udrea,berceanu, etc), se va acorda atentia necesara sportivilor de performanta si le vor fi alocate fondurile necesare pt a le fi facilitata reusita!!! Altfel, ne mandrim cu sportivii nostri ca ne duc faima in lume, si demonstram ca suntem si altceva decat hoti, criminali si violatori, dar banii care li se cuvin lor si antrenorilor sunt "haliti" de coorve ca riti, udrea, placinta,etc
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Marius !! (Luni, 19 octombrie 2009, 0:43)

    ina [anonim]

    Si cand ma gandesc cum i-a fost terfelit numele in televiziuni din cauza divortului....BRAVO Marius ! Infrangi mentalitatea obisnuita si te autodepasesti ! Ai reusit sa treci peste toate greutatile si sa fi iar PRIMUL ! Jos palaria !
    • 0 (0 voturi)    
      Numele e Marian (Luni, 19 octombrie 2009, 11:11)

      O/A [anonim] i-a raspuns lui ina

      Marian Dragulescu a luat medaliile ...

      Probabil te gandeai la Marius Urzica
  • +3 (3 voturi)    
    gimnastica (Luni, 19 octombrie 2009, 7:21)

    alina [anonim]

    Probabil ca sumele solicitate pentru transmitere sunt mari si nemernicii se angajeaza sa le transmita in goana dupa audienta.De ce nu sunt sanctionati ca nu au acoperire .Identic au procedat cu fotbalul intern si s-a ales praful.Nu tvr este de vina lacomia unora nu are margini
  • +1 (1 vot)    
    ehei... (Luni, 19 octombrie 2009, 8:19)

    clujean [anonim]

    cand o sa fie si in politica precum in sporturile fara arbitru? adica sa castige, fara dubii, cel mai bun?
  • +1 (1 vot)    
    televiziunea "sportiva" (Luni, 19 octombrie 2009, 10:06)

    cet [utilizator]

    De neconceput faptul ca nu s-a transmis nimic in direct de la C.M.! Asa zisele posturi tv "sportive" ,cat si tvr isi bat joc de noi,prin aroganta cu care transmit in permanenta la buletinele de stiri,doar can-can-uri din fotbal! Rusine acelor responsabili de programe,care pun in prim-plan prostia si incompetenta si nu tin cont de preferintele romanilor si de o evolutie pozitiva a ramurilor sportive!
    • 0 (0 voturi)    
      S-a transmis pe DIGI sport (Luni, 19 octombrie 2009, 19:17)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui cet

      E adevarat, stirile de sport sunt inundate de barfe fotbalistice. Avem si valoare noi in fotbal ! Niste prosti suntem.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Luni, 19 octombrie 2009, 21:36)

    absinth [anonim]

    Bravo concurentilor nostri si succes pe mai departe!
  • 0 (0 voturi)    
    Number 1 (Marţi, 20 octombrie 2009, 12:40)

    AlexRmF [anonim]

    Felicitari campionilor ... asta e intr-adevar un exemplu pentru multi oameni
    Dupa cate a patit Dragulescu in anii trecuti, nu s-a dat batut si a reusit sa revina in top.. pentru asta merita multa incurajare, ca sa poata sa se mentina colo mult timp.

    Pe Flavius Koczi il stiam de ceva vreme - de cand era junior si mai aparea pe la campionatele europene... trebuie sa recunosc ca nu aveam pre amulta incredere ca va reusi ceva important pentru ca era prea slab fata de ceilalti colegi si concurenti... dar si el ca si Dragulescu a reusit sa ma surprinda foarte placut.... se pare ca aici ai nevoie mai degraba de tarie de caracter decat de forta fizica (desi fara forta fizica nu prea faci mare lucru)

    Felicitari baieti... sper sa fiti recompensati pe masura (niste fotbalisti sa isi doneze parte din salariile lor imense, pentru care nu fac nimic)