Boxerul Floyd Mayweather Jr. a revenit in ring cu o victorie, dupa o pauza de 21 de luni, americanul depasindu-l la puncte pe mexicanul Juan Manuel Marquez. Toata lumea asteapta acum o intalnire de vis cu filipinezul Manny Pacquaio.

La cei 32 de ani, Mayweather a aratat o forma de zile mari, decizia arbitrilor fiind unanima in favoarea sa (a fost 118-109, 120-107, 119-108 pe reprize). Americanul are un palmares de invidiat, cu 40 de victorii, dintre care 25 prin KO, Floyd necunoscand infrangerea.

Mayweather nu mai urcase in ring din decembrie 2007, atunci cand l-a invins pe britanicul Ricky Hatton. "Am lipsit doi ani si mi-a luat cateva repriza pana sa constientizez ca am revenit in ring cu adevarat. Stiu ca voi fi mai bun de atat. Marquez e un un adversar dificil, a reusit lovituri incredibile" - Floyd Mayweather.

Partida dintre Mayweather si Marquez a contat pentru categoria welter, fara niciun titlu pus in joc. Dupa aceasta revenire, toata lumea asteapta o intalnire de vis intre campionul mondial Manny Pacquaio si Floyd Mayweather. Acest meci va putea fi posibil insa doar anul viitor pentru ca in aceasta toamna filipinezul va lupta cu campionul WBO Miguel Angel Cotto.