Echipa nationala de tenis de masa a Romaniei s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European de la Stuttgart dupa ce a invins reprezentativele Frantei, scor 3-1, si Spaniei, scor 3-2.

Romancele au trecut in primele doua partide ale Grupei D de Franta (3-1) si de Spania (3-2), pentru ca in ultimul meci sa dea piept cu Rusia.

Partidele de luni sunt Romania - Rusia si Spania - Franta. Indiferent de rezultele consemnate, tricolorele merg in sferturile de finala, partida cu rusoaicele contand pentru locul final pe care Romania il va ocupa in grupa (in functie de pozitia ocupata adversarul poate fi mai puternic sau mai slab).

Tot in sferturile de finala s-a calificat si nationala masculina a Romaniei, dupa un succes cu 3-1 in fata Serbiei. Adrian Crisan a reusit doua victorii, in timp ce Constantin Cioti a bifat punctul castigator. Pe primul loc in grupa a terminat Belarus, cu 6 puncte, urmata de Romania, 5 p, Serbia, 4 p, si Slovenia, 3 p.