CM de atletism Berlin/ Usain Bolt, spre o noua cursa magica

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Joi, 20 august 2009, 17:22 Sport | Alte sporturi

Va ridica Bolt stacheta si la 200 m plat?
Foto: AGERPRES
Usain Bolt va atrage din nou toate privirile la Campionatele Mondiale de Atletism de la Berlin. Dupa ce a rescris istoria in proba de 100 metri plat, inregistrand un timp exceptional de 9,58 secunde, jamaicanul se aliniaza la start, joi, in finala probei de 200 metri plat. Intrebarea care sta pe buzele tuturor este: va reusi Bolt sa-si doboare din nou propriul record?

Dupa ce principalul sau contra-candidat, americanul Tyson Gay, s-a retras de la proba de 200 metri din cauza unei accidentari la muschii inghinali, rivalii lui Bolt au ramas Alonso Edwards si Shawn Crawford. Insa forma excelenta pe care a aratat-o jamaicanul in ultima perioada ii lasa in umbra pe ceilalti finalisti si il propulseaza spre primul sau titlu mondial de la 200 si poate spre un nou record mondial.

Recordul la proba de 200 metri plat este de 19,20 secunde, obtinut de Usain Bolt la Jocurile Olimpice de la Beijing din 2008.


Lista de start in proba de 200 metri plat* (ora 21:35):

1. Ramil Guliyev (Azerbaidjan)
2. David Alerte (Franta)
3. Steve Mullings (Jamaica)
4. Wallace Spearmon (SUA)
5. Usain Bolt (Jamaica)
6. Alonso Edward (Panama)
7. Charles Clark (SUA)
8. Shawn Crawford (SUA)

*Campionatele Mondiale de Atletism de la Berlin pot fi vizionate pe TVR2 si Eurosport


Citeste mai multe despre   






















1099 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Peste un miliard (Joi, 20 august 2009, 17:43)

    x [anonim]

    Haideti sa ne alaturam celor peste un miliard de privitori EUROPENI care urmaresc IN DIRECT EuroSport-ul.
    Pentru circotasi: Reclamele de la EuroSport nu sint vizionate de retelele care RE-transmit emisiunile in direct.
    • -4 (4 voturi)    
      Cârcotas esti tu (Joi, 20 august 2009, 18:02)

      Justy [anonim] i-a raspuns lui x

      Te poti uita linistit pe TVR 2, vezi si acolo campionatele de atletism de la Berlin, daca te inoportuneaza Eurosport.
      • +4 (4 voturi)    
        ! (Joi, 20 august 2009, 18:21)

        x [anonim] i-a raspuns lui Justy

        Comentariul meu s-a dorit a fi un rautacism la adresa Elenei Udrea, care zicea ca la EuroSport (unde Ministerul Turismului a platit pentru reclame) se uita cind peste un miliard, cind MILIARDE de telespectatori (cum ar fi fost la Roland Garros).
  • -4 (4 voturi)    
    Un miliard de europeni (Joi, 20 august 2009, 18:03)

    ADI [anonim]

    De unde ai mai scos informatia cu miliardul, maestre? E U are cam 470 mil+ 18 mil-tarile ex-Yugoslave+ 5 Norvegia+ 8 Elvetia+ 0,4 Islanda+ 42 Ucraina + 7 Belarus+ 4 Moldova. Chiar daca adaugi Rusia140milioane nu ies atatia. Sa nu zici ca poti conta pe Andorra, Monaco, San Marino si Lichtenstein!!
    • -2 (4 voturi)    
      prea multi destepti... (Joi, 20 august 2009, 18:20)

      vio [anonim] i-a raspuns lui ADI

      trebuia sa apara si aici un destept
    • +3 (3 voturi)    
      Imi cer scuze ca m-ai luat in serios (Joi, 20 august 2009, 18:43)

      x [anonim] i-a raspuns lui ADI

      Comentariul meu s-a dorit a fi un rautacism voalat la adresa Elenei Udrea
      Aceasta a afirmat, in mai multe rinduri, ca la EuroSport (unde Ministerul Turismului a platit pentru reclame) se uita cind peste un miliard, cind MILIARDE de telespectatori (cum ar fi fost la Roland Garros).
      Nici macar nu ma consider original, caci la unele tevee s-a socotit (adunat) deja populatia statelor Europei, si i s-a dat peste nas ministresei turiste cu suma rezultata.
  • 0 (0 voturi)    
    Andi Vilara (Joi, 20 august 2009, 18:18)

    vio [anonim]

    Mult mai bn pe TVR 2 cu A. V. Cernat Cosmin nu pare sa fie pe codul Eurosport.
  • +3 (3 voturi)    
    Pentru Vio (Joi, 20 august 2009, 22:39)

    ADI [anonim]

    Ar fi mai bine daca nu ai mai face politica si la rubricile de sport.
    Eu nu sunt in tara, insa neglijez stirile din politica. Oricum nu mi-ar folosi la nimic.
    Ai putea incerca sa faci BANI. Crede-ma ca se poate!!